TRON – sofistikovaná platforma nejen pro zábavní průmysl

Během minulého roku se na trhu s kryptoměnami objevilo nespočet různých projektů. Jedním z nich je také TRON. Na této platformě funguje měna tronix (zkráceně TRX), jedná se o token na bázi platformy ethereum (ETH).

Celý projekt má v prvé řadě sloužit zábavnímu průmyslu. Vytvořen byl vývojáři ze singapurské společnosti Tron Foundation v září 2017. Protokol funguje na bázi decentralizovaného blockchainu za použití open-source kódu, podobně jako u kryptoměn typu bitcoin.

Využití sítě TRON

V současnosti na základě sítě TRON funguje například singapurská společnost oBike zabývající se půjčováním jízdních kol. V plánu má provoz vlastní měny oCoin.

Obecně má TRON umožnit ukládaní a sdílení obsahu, a to na celosvětové úrovni za použití technologie distribuovaných úložišť. Uživatelům této platformy je umožněno volně nakládat se svými daty. Mohou je tak bez omezení distribuovat do světa.

Tvůrci obsahu si tak mohou rozhodnout, kam všude v rámci sítě obsah vypustí nebo jaké si budou účtovat částky za zpřístupnění tohoto obsahu. Pod zábavním průmyslem na internetu si můžeme představit například Netflix a jemu podobné služby.

V případě sítě TRON je ovšem všechno v dikci tvůrce. Ten si sám určí třeba to, za kolik svoji tvorbu poskytne. Zaplaceno za ni dostane v měne tronix (TRX) přímo od uživatelů.

Měna TRX

Momentálně je celkový počet tokenů TRX omezen na 100 miliard virtuálních mincí. Tržní kapitalizace se v době psaní článku, koncem května 2018, pohybuje okolo hodnoty 4 miliardy amerických dolarů při přibližné ceně 0,065 USD za jednotku tronix. Graf níže ukazuje vývoj jeho ceny.

Nejvyšší dosažený kurz, kterého kryptoměna TRX dosáhla, pochází z ledna letošního roku. Tehdy se cena pohybovala až okolo 0,3 dolaru. Tronix v poslední době klesal zejména kvůli celkovému „bear“, tedy padajícímu, trendu na trhu.

Podobně jako jiné tokeny a altcoiny se jeho cena do velké míry odvíjí od ceny velkých coinů. Tahouni celého trhu, kterými jsou bezesporu bitcoin a ether, zaznamenali v poslední době také velké ztráty na jejich ceně v dolarech.

Vývoj platformy TRON

Jak již bylo řečeno, podobně jako mnoho jiných projektů, funguje nyní tronix na bázi etherea. Pro vývojáře je velice jednoduché na jeho základě během chvíle vytvořit vlastní token. Koneckonců, platforma ethereum je tímto specifická.

Jakmile se stane projekt úspěšný, objeví se tendence stát se nezávislý. Mít tak plně svůj token pod kontrolou. To platí také v případě sítě TRON. Ethereum blockchain již přestal vývojářům stačit. Mají ambice se posunout dále. Vždyť od dob svého vzniku v září loňského roku už uběhlo skoro tři čtvrtě roku.

Přechod platformy na nový blockchain

Přejít na vlastní zázemí ve formě blockchainu není vůbec snadná operace. Jistě mi dají za pravdu ti z vás, kteří mají profesně blízko k IT. Každá změna systému bývá doprovázena potenciálními problémy. A v každém případě se tento složitý proces dotkne uživatelů. Ale pěkně popořadě.

Začněme samotným časovým rozvrhem celé události.  Ve čtvrtek 31. 5. se spustí testovací verze maintainu. Tato průběžná fáze, během které dojde k podrobnému testování funkčnosti systému, potrvá tři týdny. Následně je pak 25. 6. naplánováno zajájení ostrého provozu.

Změny pro uživatele a hodlery

Tato technická změna se logicky dotkne také všech, kteří v nynější době vlastní nějaký objem tokenu tronix. Podle zpráv z Tron Foundation tato situace ovšem není nikterak problematická.

V případě, že máte oproti obecnému doporučení své tokeny TRX na burze, paradoxně je pro vás situace příznivější. Většina burz podporující tronix bude během přechodných dní zřejmě uzavřena vkladům a výběrům tohoto tokenu. Jinak má ale vše probíhat jednoduše.

Na burze se vám automaticky vymění staré tokeny za nové – v kurzu 1:1. Uživatel podporované burzy (např. Binance, Bittrex nebo Bitfinex) tak změnu fakticky nepocítí. Možná až na zmíněnou nedostupnost v provozu během těchto rozhodných dní. Pokud vše půjde hladce, mělo by se jednat maximálně o dva dny. Předpokládá se, že tedy půjde o rozmezí ve dnech 24. 6. až 26. 6. 2018.

Pokud vlastníte TRX a máte je uložené na některé z peněženek, máte následující možnosti.

První možností je dočasný přesun tokenů na důvěryhodnou burzu. Podporované burzy naleznete na oficiální stránce sítě TRON. Některé příklady těchto burz jsou také uvedeny v předcházejícím odstavci. Po přechodu na nový blockchain si opět svoje tokeny převedete na peněženku.

Druhou možností je provést speciální převod starých tokenů na nové, podle návodu na oficiálních stránkách TRONu. Ve zkratce jde o to, že tokeny si vyměníte skrze speciální směnárnu samotného provozovatele této platformy.

Jakmile budete mít „nové“ tokeny k dispozici, můžete si je nechat zaslat zpět na podporovanou peněženku. Obecně u kryptoměn a tokenů platí následující pravidlo. Nikdy neposílejte své coiny a tokeny na peněženky, u kterých si nejste zcela jisti, zda danou kryptoměnu (token) podporují. Vystavujete se totiž obrovskému riziku, kdy o takto nesprávně zaslané obnosy nenávratně přijdete! Ztrátu takto „spálených“ tokenů vám již nikdy nikdo nedokáže nahradit.

Zakladatel platformy TRON

Podívejme se nyní na osobu zakladatele platformy. Je jím Justin Sun. Na oficiálních stránkách TRONu uvádí, že studoval na University of Pennsylvania a Peking Univesity.

Justin Sun se v minulosti také se podílel na aktivitách spojených s tokenem ripple. Tento token je mnoha skalními příznivci kryptoměn odsuzován. Vyčítána mu je zejména centralizace. Naopak ho podporují banky, které projekt Ripple zaujal zejména jako možnost převodu peněz na mezinárodní úrovni.

Připomenutí na závěr

Pokud jste hrdými majiteli tokenu tronix, mějte na změnu blockchainu platformy TRON. Připomeňme, že tato důležitá změna proběhne v červnu roku 2018. Nezapomeňte tedy na doporučení, které jsou popsány výše. Vyhnete se tak ztrátě vašich již zakoupených tokenů.