Proof of Importance, Burn, Capacity a další systémy pro kryptoměny

prrof of

Proof of Importance, Burn, Capacity a další patří v kryptosvětě mezi méně využívané systémy. Přesto se najdou kryptoměny, které tyto alternativní protokoly využívají. Tvoří alternativu k tradičním systémům Proof of Work a Proof of Stake. Síti na bázi Proof of Work je vyčítána malá efektivita, tedy velká spotřeba elektrické energie. Trh s kryptoměnami proto přišel s nabídkou protokolů, které mají vylepšit nové coiny a pomoci jim dostat se na vrchol. Pojďme se na ně podívat.

Proof of Importance (PoI)

Proof of Importance vychází z určité důležitosti uživatelů, každému je přidělen index vlastní důležitosti. Systém započítává počet transakcí, které již uživatel vykonal v minulosti.

Představitelem PoI je kryptoměna NEM (XEM). Provoz jeho blockchainu je podobý Proof of Stake. Do provozu se zapojí uživatelé, kteří mají alespoň 10 000 NEM. Pochopitelně za svoji snahu dostanou odměnu. Čím důležitější jsou, tím větší mají šanci na získání odměny za potvrzení balíčku transakcí v bloku.

Proof of Burn (PoB)

Idea protokolu Proof of Burn spočívá ve spalování coinů. Nejde jen o svéhlavé ničení, pálení mincí provozovatelem sítě (známe například u BinanceCoinu). Proof of Burn spočívá v tom, že uživatel pošle na specifikou adresu část svých coinů. Z této adresy je nikdy nebude možné utratit. Jsou to coiny, které pochází z některého ze systémů Proof of Work (např. bitcoin), tak poslouží jako palivo do zcela jiného systému.

Příkladem Proof of Burn je měna Ripple. Pokud chcete zaslat transakci v XRP, pak vlastně spálíte část svých jednotek. Není pak již nutné platit transakční poplatek této síti.

Proof of Capacity (PoC)

Pro provoz Proof of Capacity je třeba volné místo na disku a v paměti. Uživatel, který tyto podmínky splňuje, může spravovat blockchain. Systém každému, kdo se podílí, přidělí matematickou operaci k vyřešení. V Proof of Work by ji řešil hardware, většinou hromadně spojené grafické karty ve velkých halách. Zde je ale prostor nabídnut každému, byť nemá profesionální supervýkonný hardware. Výhodou je malá náročnost. Jako první přišel s konceptem Burstcoin.

Proof of Stake Velocity (PoSV)

Proof of Stake Velocity byl poprvé uveden s měnou Reddcoin. Protokol odměňuje uživatele, a to podle dvou faktorů. Prvním je počet vlastněných coinů a druhým je míra využití vlastních coinů uživatelem. Podobně jako v systému Proof of Stake jde o určitý vklad coinů, které dá uživatel „všanc“. Pokud je uživatel vybrán pro potvrzení transakcí, pak dostane za svůj vklad náležitou odměnu.

Proof of Checkpoint (PoC)

Hlavní specifikum Proof of Checkpoint je poněkud neobvyklá kombinace dvou hlavních, tradičních protokolů. Těmi jsou přirozeně Proof of Work a Proof of Stake. Oba dva jsou nicméně do určité míry náchylné na tzv. 51% útok.

Systém PoC se snaží takové riziko eliminovat. Každý „x-tý“ blok potřebuje kromě ověření způsobem Proof of Stake ještě potvrzení těžařské, tedy Proof of Work. Tento speciální potvrzovací blok v sobě nenese informace o žádné transakci, ale chová se jako pečeť kvality ověřující pravost transakcí.

Závěrem – mnoho systémů pro velký trh

Kryptosvět je velice různorodé prostředí. Na trhu existuje nespočet digitálních měn a každá z nich je specifická. Jedno ale mají společné. Všechny kryptosítě potřebují spolehlivé, bezpečné a efektivní ověřování transakcí mezi uživateli.

Po Proof of Work a Proof of Stake přišlo mnoho dalších protokolů, které se snaží napravit neduhy svých předchůdců. Jak ale víme zejména z letošního roku, mnoho altcoinů se na samém výsluní neudrží příliš dlouho. A jakmile přejde s nimi spojený hype, trh je nemilosrdně posílá do pomyslného propadliště kryptodějin společně s jejich protokoly. Co se týče uchycení rozličných systémů Proof of… spíše převažují názory, že Proof of Work a Proof of Stake jen tak něco nenahradí!