Investice do startupů

investice do startupu

Investice do startupů patří ke stále vyhledávanějším způsobům, jak zhodnotit své peníze. Dokonce i konzervativní investoři začínají vnímat tyto investice jako určitý krok k rizkovějšímu zhodnocení.

Startupy dokážou přinést investorovi skutečně velké finanční zhodnocení a vydělají mu velké peníze. Na druhou stranu je třeba pamatovat na to, že jde o jednu z nejrizikovějších investic na trhu. Statistiky uvádí, že 9 z 10 startupů skončí na nule. Úkolem investora je najít startup, který nejen přežije konkurenční prostředí, ale bude úspěšnou společností.

V České republice jsou startupové investice oblíbené i mezi investory, které mají v oblibě akcie či nemovitosti. Je to určitý způsob diverzifikace a částečně investují do takových startupů, které by jim mohli pomoci v jejich dalších činnostech či podnikání.

Co je startup

Co je startup? Startup je nově založená společnost nebo projekt, který má svěží a inovativní nápad, ale na jeho realizaci mu chybí peníze. Peníze tedy poptává od investorů. V mnoha případech šlo o nadějné studenty vysokých škol. Ti již během studií přijdou s nápadem, který by rádi uskutečnili.

Dnes bychom za startupy označili také firmy, které „začínaly v garáži“ jako Apple nebo Microsoft. Velká část startupů se zabývá novými technologiemi nebo internetovými službami. Startupy většinou začínají ve skromném prostředí sdílených kanceláří (coworking). Po zafinancování zvenčí mají startupy tendenci růst exponenciálně. Zakladatelé startupů bývají ve svém oboru nadšenci a chodu projektu věnují mnoho času a úsilí.

Proč investovat

Proč by měl investor přemýšlet nad investicí do startupu, mladé společnosti? Představte si, že máte nápad na podnikání. Máte skvělý nápad, schází vám však finance. Startup získá snadněji a za lepších podmínek peníze od investora, než za jakých podmínek by je získal u banky. Podpora startupů je jednak investicí finanční a jednak investicí do lidí a lidského potenciálu.

Někdy se také setkáme s pojmem angel investor (někdy také česky andělský investor). Angel je osoba, která do určitého startupu vloží své prostředky. Nejčastěji za poskytnuté finance požaduje podíl na společnosti. Zvlášť v počátcích jakéhokoli startupu jde o velice riskantní investici. V případě úspěchu může jít o vysoké zisky z původní investice.

Jak začít

Jak začít investovat do startupů bez zkušeností a know-how? Co udělat jako první krok, abychom neudělali zásadní chybu, která nás připraví o naše peníze?

Nejprve by si měl investor vybrat způsob, jakým bude do startupů investovat. Níže se podíváme na investorské kluby a platformy. Jde o nejlepší způsob pro začínajícího investora. Pokud nemáte kontakty na konkrétní startupy, pak je nejlepší využít obecných platforem.

Jak to funguje? Obecně řečeno jde o zprostředkování investice do startupu. Můžeme si představit trh se startupy. Na webu investiční platformy nalezneme katalog s projekty. Investor si vybere konkrétní projekt. Podmínky investice jsou dány předem podle toho, jak si je nastaví startup. V případě investorských klubů pak jde většinou o osobní setkání a konkrétní dohodu stran.

Investorský klub

Z pohledu investora je velice jednoduché investovat přes investorský klub. V dnešní době existuje velké množství investorských klubů. Skrz ně mohou investoři vložit peníze do začínajícího startupu. Pro investora je klub cesta ke zhodnocení peněz. Pro startup je to cesta, jak najít investora. Krátká recenze je níže uvedena v bodech.

Busyman.cz

  • Funguje na osobním setkávání.
  • S investorem se zástupci klubu sejdou a proberou s nimi možnosti investice.
  • Klub pořádá mnoho přednášek s investory.
  • Busyman nabízí členství v Busyman clubu, registrace je otevřena na webových stránkách klubu.
  • Busyman nabízí spolupráci také startupům, kterým radí, jak najít investora.

 Ventureclub.cz

  • Venture clu je privátní investiční klub.
  • Registrací získáte možnost investovat do neveřejných nabídek projektů.
  • Klub nabízí také placené členství.
  • Testovací členství je zdarma, základní členství stojí 1000 Kč ročně, řádné členství stojí 10 000 Kč ročně.
  • Klub pořádá osobní setkávání investorů a zástupců startupů.

Investiční platforma

Kromě klubů se na investičním trhu objevilo také velké množství investičních platforem. Investiční platforma zprostředkuje investice mezi startupem a investorem. Poskytnutí financí začínající společnosti trvá řádově maximálně několik desítek minut. Nejprve je potřeba se registrovat a následně vybíráte z nabídky projektů. Opět si uveďme krátké recenze těchto webů.

Fundlift.cz

  • Investiční platforma, skrz kterou můžete vložit své peníze do nadějných projektů.
  • Jde o crowdfunding, tedy o formu financování ze strany široké veřejnosti.
  • Přes web si vybíráte projekty, které finančně podpoříte.
  • Platforma zveřejňuje průběžné nové projekty, ze kterých si investor vybírá.
  • Můžete si zvolit výši vaší investice.
  • Investujete výměnou za podílu ve společnostech.
  • Platforma nevybírá za investici poplatek.

Bidli.cz

  • Jde o společnost zabývající se nemovitostmi a vším kolem nich.
  • Kromě zprostředkování prodeje nemovitosti se také zabývají například interiéry nebo výstavbou nízkoenergetických domů.
  • Nabízí příležitost zejména pro investory do nemovitostí.