10 nejslavnějších světových investorů

slavní investoři

Každý z nás by si určitě vzpomněl alespoň na jedno jméno bohatého člověka, který má co do činění s investicemi. Většina investorů, které najdete níže, byli zpočátku obyčejní lidé, kteří měli štěstí a nebáli se. Nebáli se ztráty investovaných peněz, neboť věřili, že se karty jednoho dne obrátí. Využitím všech svých znalostí se to těmto deseti, dnes již známým investorům, opravdu povedlo.

Bill Gross

Bill se v mládí příležitostně věnoval hazardní hře Blackjack a jak sám prohlašuje, právě tato hra mu pomohla při mnoha jeho investičních rozhodnutích. Jeho doménou jsou investice a dluhopisy s pevným výnosem. Mezi jeho úspěch můžeme zařadit poskytování rad ministerstvu financí za doby finanční krize v roce 2008.

Bill Gross měl nos na výhodná aktiva, do kterých se vyplatí investovat. Mezi jeho další úspěch pak patří také založení největší světové investiční společnosti s pevným výnosem Pacific Investment.

Peter Lynch

Peter Lynch se velmi snadno dokázal přizpůsobit situaci na trhu, i proto získal přezdívku chameleon. Ve svém mládí začínal jako caddy v golfovém klubu, a právě to ho přivedlo k úspěšným investorům. Není proto žádným překvapením, že jeho první investice do společnosti Flying Tiger byla velmi úspěšnou. Postupně se vypracoval až na šéfa fondu Magellan. Spravoval více než 18 milionů USD. Byl tak úspěšný, že každý rok průměrně vydělal  30 %. I díky tomu se po pouhých třinácti letech mohl rozhodnout o ukončení svého působení a stáhnout se do ústraní.

Warren Buffet

Již několik desetiletí se Warren Buffet pohybuje na prvních příčkách v kategoriích nejbohatších lidí světa. Přitom mu pouze stačilo, aby správně investoval. Jeho zisk mu totiž z velké části přinesly investice, které uskutečnil díky společnosti Berkshire Hathaway, ve které je největším akcionářem. Je pověstný svým přesným předpokladem vývoje investičního trhu. Řídí se také podle svých několika pravidel úspěchu. Velkou část svého majetku věnuje na charitu.

John Bogle

John Bogle za své působení získal přezdívku „otec indexového investování“. Je zakladatelem fondů The Vanguard Group a také zakladatelem prvního nízkopoplatkového a indexového fondu. Věří, že by investoři měli věnovat pozornost především indexům. Právě ty podle něj dokážou dlouhodobě dosahovat nejvyšších výsledků.

Bill Miller

Bill Miller je nyní známým investorem a filantropem, jeho cesta ale nebyla tak jednoznačná. I přesto, že vystudoval ekonomii a filosofii, sloužil také jako důstojník vojenské rozvědky. Během studií filozofie se věnoval účetnictví. Pčrávě to ho pravděpodobně přivedlo do světa investic. O pár let později se stal předsedou společnosti Legg Mason. Byl také jeden z prvních, kdo investoval do Amazonu. Miller věří, že obchodování s jakoukoliv akcií může být za určitých podmínek prakticky vždy výhodné.

George Soros

I přesto, že se jedná o původem Maďara židovského původu, tento muž se během svého života stal úspěšným americkým investorem, jehož jméno zná, nejen na Wall Street, prakticky každý. Zpočátku na finančních trzích využíval Popperovy teorie reflexivity, aby byl o pár let později zakladatelem jednoho z prvních hedge fondů. Právě Quantum Fund byl fond, který přinesl do investičních začátků George Sorose ohromnou sumu peněz. Investovat tak mohl například do obranného průmyslu, nemovitostí nebo bankovních akcií. Je také považován za jednoho z nejznámějších filantropů na světě.

John Templeton

John Templeton byl štědrým filantropem a úspěšným investorem, který si v mládí přivydělával jako hráč pokeru. Peníze, které při pokeru získal, pak mohl využít při svém studiu na Yaleově univerzitě. Mimo jiné vystudoval také práva na Oxfordu. Jeho hracím polem byly především podílové fondy. V roce 1954 založil Templeton Growth Fund, který více než třicet let dosahoval každoročního zvýšení o 15 %.

Bill Ackman

Bill Ackman se do povědomí lidí dostává především díky svému fondu Pershing Square. Už v roce 1992 ale se svým známým ze studií založili hedge fond Gotham Partners.

Sám Ackman má za sebou také několik neúspěchů. Jmenovat můžeme například investice do společnosti Valeant a také několikaletý boj se společností Herbalife.

Několikrát se sbíral ze dna, v roce 2018 dokonce musel propustit velkou část svých zaměstnanců. Poté se ale oklepal a investoval například do Berkshire Hathaway.

Carl Icahn

Když v roce 1968 založil Icahn & Co., asi nikdo netušil, jak úspěšným a především bohatým mužem se může stát. Díky svému jmění v hodnotě vyšší než 14 miliard dolarů, se před několika lety stal 46. nejbohatším mužem světa. Měl obrovský zájem o Yahoo!, který však z jeho strany před několika lety ochabl. Jeho společnost s cennými papíry se stala velmi úspěšnou. I díky tomu Icahn získal podíl ve spoustě významných společnostech. Investoval například do společností Gulf & Western, Marshall Field, American Can nebo Mylan Laboratories.

Ray Dalio

Zakladatel jednoho z velmi rizikových, ale v případě úspěchu, také velmi výnosných hedgeových fondů je Ray Dalio. Založil společnost Bridgewater Associates. Začínal se svým vlastním investičním byznysem doma v obýváku, později ale spravoval penzijní fond společnosti Kodak či finance Světové banky. I přesto, že jeho první investice byla pravděpodobně pouze 300 dolarů, jeho dnešní mění činí více než 17 miliard USD. Velkou část svého majetku věnuje na charitativní účely.

Rozpoložení portfolia Ray Dalia (BRIDGEWATER):

  • 26% a 13% a 7% různá ETF Emerging Markets
  • 21% ETF SP500
  • 24% ostatní ETF
  • 9% akcie