Investice do diamantů – jak investovat do luxusní komodity

investice do diamantů

Investice do diamantů je zpestřením zavedených konzervativních investicí. Říká se, že diamant je navždy. Podíváme se na možnosti investování, jak a kdy se vyplatí investovat. Také si řekneme, na co si při této alternativní investici dát pozor. Diamanty mohou být nejen šperky, ale také zajímavým cílem naší investice.

Nejprve se podívejme na základní pojmy. Brilianty jsou broušené diamanty. Jde o diamanty, který byly upraven tak, aby vypadaly co nejlépe. Také u diamantů platí, že vzhled prodává. Proto platí, že čím lépe je diamant vybroušen, tím vyšší má mezi investory cenu. Na neopracovaný surový diamant prakticky nenarazíme.

Dalším pojmem je karát. Karát je jednotka hmotnosti diamantu. Jeden karát (ct) má 0,2 g. Větší diamanty mají hmotnost okolo 1 g. Diamanty použité ve špercích mají obvykle hmotnost několika setin gramu.

Celosvětové evidence diamantů neexistuje. Každý obchodník si eviduje své diamanty. Pravost diamantu je tedy potřeba doložit dokumentací a certifikáty, které vydá obchodník. O certifikaci si řekneme více níže v článku.

Vlastnosti a kvalita diamantů

Fluorescence diamantu patří mezi jeho vlastnosti. Fluorescence je zářivost diamantu, která se projevuje na UV (ultrafialovém) světle. Nejmenší fluorescence má svoji třídu None (žádná zářivost). Největší zářivost má pak značku Very Strong (silná zářivost).

Kvalita diamantu se udává třídami. Nejdražší jsou diamanty bez vady. Bezvadné diamanty značíme FL (flawless). Diamanty třídy VVS1 (Very Very Slightly Included) patří mezi nejčastěji prodávané. Odborník v něm najde skrytou vadu pouze při desetinásobném zvětšení, tedy pod silnou lupou. Dále následují třídy VS (Very Slightly Included), SI (Slightly Included) a I (Included). Čím vyšší třída diamantu, tím vyšší je cena.

Velikost diamantů je většinou v řádu centimetrů. Čím větší diamant je, tím vyšší má cenu. Společně s kvalitou je pak velikost rozhodnou vlastností pro cenu diamantu u obchodníka.

Certifikáty jsou nedílnou součástí obchodu s diamanty. Obchodník s diamanty by měl vždy vystavit investorovi certifikát pravosti. Certifikáty konkrétního diamantu také obsahují výše zmíněné vlastnosti. Díky správné certifikaci je jednodušší diamant později prodat.

Výhody investice do diamantů

Diamanty jsou zajímavou komoditou, jejíž hodnota historicky neustále roste. Například investice do zlata oproti tomu nemusí být vždy zisková. Podívejme se na graf ceny diamantů. Na grafu vidíme, že cena skutečně v uplynulých letech pouze rostla.

Inflace je jev, který naštěstí diamanty obecně nepostihuje. Poptávka po diamantech historicky roste, zatímco jejich nabídka se příliš nezvyšuje. Cena diamantů tudíž zákonitě roste.

Jak investovat

Praha patří mezi města, kde naleznete mnoho kamenných prodejen s diamanty. Zaměřují se hlavně na bonitní klientelu. Zde si můžete pořídit diamant fyzicky.

Diamantový ETF (exchange traded fund) je vhodná alternativa pro ty, kteří nemají dostatek financí na nákup celého fyzického diamantu. Případně je vhodná i pro ty, kdo nechtějí vkládat do této alternativní investice velké částky. Diamantové fondy obchodují s diamanty. Investor pouze vloží počáteční částku a fond zařídí vše podstatné za investora.

Cena diamantů

Obecně se cena diamantů pohybuje v řádů od několika stovek tisíc do jednotek milionů korun. Jde o luxusní komoditu. Investice do diamantů je exkluzivní záležitostí.

Cena diamantů na burze

Cena diamantů na burze nebývá veřejně uvedena. Široká veřejnost se k ní nedostane. Například u České diamantové burzy je třeba se registrovat. Roční poplatek začíná na 999 korunách. Cena diamantů je tak chráněnou informací.

Riziko investice do diamantů

Investice do diamantů nepatří k rizikovým investicím. Přesto je třeba upozornit na některá potenciální rizika s touto investicí spjatá.

Diamanty obecně nemají vysokou likviditu. Vlastník diamantu musí počítat s tím, že investuje dlouhodobě. Prodat diamant trvá déle než například prodat akcie.

O výkup diamantů se starají obchodníci. Je třeba počítat s provizí. Provize obchodníka se pohybuje v řádu desítek procent z objemu obchodu. Pokud například chceme prodat diamant za 1 milion korun, pak 200 tisíc korun připadne na provizi. Jde o podobnou částku, jakou si účtují obchodníci při prodeji umění. Investor musí s touto částkou počítat, aby pro něj byl prodej výhodný.

Dalším rizikem je kurzovní riziko. Cena diamantů je často uvedená v amerických dolarech. Pokud diamanty za tuto měnu nakupujete, je třeba si pohlídat kurz dolaru v době prodeje. Cena určená v dolarech se může zvýšit. Pokud ale dojde k vychýlení kurzu vůči koruně, může o váš zisk při prodeji přijít.

Daně

Investice do diamantů podléhá zdanění. Pokud diamant se ziskem prodáte, počítejte se základní 15% daní. V daňovém přiznání je třeba uvést zisk z prodeje a následně tuto daň ze zisku zaplatit příslušnému finančnímu úřadu.