Investice do alkoholu – zajímavá a netradiční investice

investice do alkoholu

Investice do alkoholu patří k nově objeveným netradičním způsobům investování, jedná se o tzv. alternativní investice. V českém prostředí se v posledních letech těší čím dál větší oblibě. Oproti tradičnímu investování je to investice poměrně novodobá, avšak pro řadu investorů velmi zajímavá.

Stejně jako u běžné investice je třeba si nejprve nastudovat trh. V tomto článku si ukážeme tipy na investiční alkohol, které vám pomohou při prvním výběru alkoholu. Alkohol jako komodita má totiž svá specifika.

Kupujte pouze kolkované lahve. Kolek vám zaručí pravost a soulad s legislativou. Změna etikety je riziko, na které je třeba myslet. Zkontrolujte si vždy, že je etiketa neporušená. Kupujte lahve, které mají etiketu pouze původní, nepřelepenou nebo jinak upravenou.

Porovnejme si nejprve výhody a nevýhody této investice.

Výhody investice do alkoholu

První velkou výhodou pro začínajícího investora je dostupnost. Alkohol je velice snadno dostupný široké (zletilé) veřejnosti. Oproti obchodování na komoditní burze není třeba žádné registrace nebo odborné kvalifikace. Do alkoholu může investovat každý.

Investiční alkohol můžeme zakoupit u poměrně velkého množství obchodníků. Jedna možnost je nakoupit přímo u výrobce. V tomto případě se vyhneme přirážce obchodníka. Druhá možnost je zakoupení investiční lahve u specializovaného prodejce. Prodejci alkoholu se často přímo na investiční alkohol zaměřují. Je ale třeba počítat s marží, kterou si obchodník k ceně investiční lahve připočítá.

Velkou výhodou je trvanlivost. V článku se zaměříme na destiláty. Destiláty mají trvanlivost v řádu až desítek let při správném uskladnění. Někteří dokonce tvrdí, že alkohol nemá omezenou trvanlivost. Pokud patříte mezi investory hledící do daleké budoucnost, můžete investovat i pro své potomky.

Investice je vhodná také pro ty z vás, kteří si rádi vychutnají skleničku dobrého destilátu. V případě speciálních edicí je na alkoholu hodnotný i samotný obal. Například ručně vyráběné nebo broušené lahve si uchovají hodnotu i v případě, že jejich obsah zkonzumujete.

Výhodou je i variabilní a relativně nízká finanční náročnost investice. Nemusíte do lahví alkoholu vložit velké částky. I v případě menších investicích v řádu několika tisíc korun má dlouhodobě tato investice potenciál.

Nevýhody investice do alkoholu

Nevýhodou investice do alkoholu je nejistá návratnost této investice. Některé lahve alkoholu nemusí v čase zvyšovat svoji hodnotu tak, jak bychom si jako investoři představovali.

Pokud cílíte spíše na krátkodobé investice, není investice do alkoholu zcela vhodná. Cena vybraného alkoholu se může zvyšovat jen velmi pozvolna. Jako nevýhodu uveďme také to, že různé druhy alkoholu mohou vyžadovat specifické uchování.

Ač je alkohol trvanlivý, vždy mu svědčí určitý způsob uskladnění. Investor tak musí mít po určitý čas vyhrazené fyzické místo pro zakoupený alkohol, případně si jej musí nechat uskladnit.

Investiční rum

Investiční rumy
Investiční rumy dostupné na e-shopu

Rum je všeobecně oblíbený druh alkoholu. Pravý rum se vyrábí z melasy nebo ze šťávy z cukrové třtiny. Pro mnoho lidí je s rumem spjatá Kuba. Populární je také rum z Martiniku, Jamajky nebo Panamy. Rum dělíme podle barvy na světlý, tmavý nebo jantarový. Mezi další druhy patří rumy ochucené nebo jinak kořeněné. Důležitý je také pojem „blend“. Tyto rumy vznikají smícháním.

U rumů se setkáme s označením „XO“ (Extra Old). Takto označené rumy zrají delší dobu v sudech. Konkrétní doba bývá pak uvedená na etiketě nebo v samotném názvu.

Cena rumu k investování začíná na 1100 korunách. Můžete zakoupit online na e-shopu.

Investiční whisky

investiční whisky koupit
Investiční whisky dostupné na e-shopu

Whisky proslavilo zejména Irsko a Skotsko. Z těchto zemí pochází většina whisky na trhu, včetně té vhodné na investování. Oblíbená je i ta Spojených států amerických, která se označuje whiskey. Pokud byste chtěli experimentovat, můžete zakoupit zajímavé kousky z Japonska. Jak investovat do whisky? Informace jsou tím, co odlišuje úspěšného investora od neúspěšného.

Investiční whisky by měla být stará alespoň 12 a více let. Whisky je oblíbený nápoj, proto na trhu existuje nepřeberné množství „běžných“ značek. Spíše než lahve ze supermarketu je dobré vyhledávat značky menších výrobců prodávané ve specializovaných obchodech.

Názvy whisky obsahují buď označení „single malt“ (jednosladová whisky) nebo „blended“ (whisky míchaná).

Cena kvalitní investiční whisky začíná zhruba na 1000 korunách. Láhev whisky můžete zakoupit také online na eshopu.

Investiční koňaky

Investiční koňaky
Investiční koňaky dostupné na e-shopu

Koňak je v mnoha ohledech exkluzivní záležitostí. Jde o vinnou pálenku, která má vysoký obsah alkoholu, většinou 40 %. Pravý koňak chrání zeměpisné označení. Místo původu musí být okolí francouzského města Cognac. Na výrobu koňaku se také musí použít speciální odrůdy vín jako jsou Ugni Blanc nebo Folle Blanche.

Koňaky mají standardizované označení. Označení naleznete v samotném názvu, případně na lahvi na etiketě. Značka „VP“ (Very Special) znamená, že koňak zrál nejméně 2 roky. V případě označení „VSOP“ (Very Superior Old Pale) je doba zrání 4 roky. Nejluxusnější je známka „XO“ (Extra Old), kdy máte jistotu, že destilát zrál alespoň 10 let.

Kvalitní investiční koňak zakoupíte za cenu od 800 korun. Vybrat si můžete v eshopu.

Starý alkohol

Možnosti investice do alkoholu se neomezují jen na výše zmíněné druhy. Můžete investovat například do vína, některá investiční láhve vína jsou oceněné na desítky tisíc korun.

Obecně platí, že větší hodnotu má starý alkohol. Takový alkohol má sice vyšší cenu již při nákupu, dlouhodobě má ale větší potenciál růst.

Jak investiční alkohol prodat

Jak investiční alkohol nejlépe prodat? Nejprve si jako investor řekněte, zda investice splnila vaše investiční očekávání. Určitě neprodávejte dříve, než máte zaručený zisk z prodeje. Počkejte raději o několik let déle, než abyste prodávali pod cenou. Investice do alkoholu je dlouhodobá investice.

Jako první možnost se nabízí prodej pomocí inzerce. Můžete využít běžných inzertních webů, případně se přihlásit na specializované weby. Na nich máte šanci investiční alkohol lépe prodat.

Aukce alkoholu je častá zejména u hodnotnějších, starších kousků. Existují i prodejci investičního alkoholu, kteří sami aukce pořádají.

Investiční tipy pro investory do alkoholu

Nyní si uveďme základní tipy pro investování do alkoholu.

  • Pokud máte možnost, kupujte spíše starší lahve. Lépe se zhodnotí.
  • Vybírejte značky, které nejsou k dostání v běžné síti supermarketů.
  • Investice do alkoholu vyžaduje čas. Nespěchejte s prodejem.
  • Spíše než několik levných lahví vyberte jednu dražší lahev.
  • Limitovaná edice má vyšší cenu i vyšší potenciál růstu než lahve z běžné výroby.
  • Před koupí si zjistěte informace o výrobci. Čím méně lahví ročně produkuje, tím lépe.
  • Investiční lahve řádně uschovejte, ať prodloužíte jejich trvanlivost na maximum.