Evropská centrální banka neplánuje vydat digitální měnu

evropská centrální banka
evropská centrální banka

Prezident Mario Draghi řekl 12. září, že Evropská centrální banka aktuálně neplánuje vydání své vlastní digitální měny. Jedním z hlavních důvodů je to, že aktuální technologie, na kterých fungují digitální měny nebyly dostatečně otestovány pro účely bankovnictví na národní a mezinárodní úrovni.

Mario Draghi tak jen navazuje na report, který ECB vydala začátkem roku 2018, ve kterém zdůrazňovali nutnost hlubšího studia a průzkumu a testování, zejména kvůli vedlejším efektům při provozu digitální měny na státních úrovních. Zároveň se však vyjádřil, že Evropská centrální banka pozorně analyzuje potenciál využití i hrozeb vydání digitální měny.

Tim Draper předpovídá tržní kapitalizaci 80 trilionů dolarů

Tim Draper, investor do start-upů, influencer, velký evangelista kryptoměn a technologie blockchain, se účastnil začátkem září konference DeelStreetAsia v Singaporu. Velký propad cen kryptoměn od začátku roku připisuje lidem, kteří ještě nepochopili význam technologie kryptoměn a blockchainu. Jakmile mainstream pochopí možnosti využití, trh kryptoměn bude směřovat k trilionovému číslu. Draper předpovídá, že během 15 let (tedy v roce 2033) dosáhne trh kryptoměn 80 trilionů dolarů.

Světové ekonomické forum hodnotí blockchain pozitivně

Světové ekonomické forum, konané na začátku září v Paříži, přineslo jeden konkrétní závěr, a to, že technologií blockchain by mohla protékat suma až 1 trilion v následujících 10 letech. V reportu, který vznikl v návaznosti na uspořádanou konferenci, se píše, že blockchainová technologie přináší do finančního světa významnou inovaci ve snížení poplatků a jednoduchosti použití. Přestože nyní považujeme blockchain jako složitý a robusní databázový systém, během několika let se očekávají navazující technologické inovace. Odhaduje se, že až 30%, tedy přes 1 trilion dolarů protéká zbytečně přes prostředníky. Technologie Distrbuted Ledger, která je de facto blockchainovou technologií dokáže tyto peníze přinést zpět.

Směnárna ShapeShift podléhá regulaci

ShapeShift, kryptoměnová směnárna, kde snadno vyměníte jakékoli dvě kryptoměny, byla velmi oblíbenou zejména protože nevyžadovala identifikaci uživatele. Nabízela zároveň velké množství kryptoměnových kombinací a dobré vzájemné kurzy. Shapeshift ale nedávno oznámil, že bude vyžadovat založení účtu spolu s povinným ověřením identity uživatelů. Aktuálně je spuštěný částečný program, avšak do konce roku by měla být povinná identifikace zavedena plošně. Přestože technologii regulovat nikdo ani státy a vlády nemohou, regulaci budou podléhat služby, se kterými se dostáváme do styku. A Shapeshift je toho ukázkovým příkladem.