Drtivá většina současných tokenů, mezi nimi zmiňme například TRON, EOS nebo Binance Coin, funguje na platformě ethereum. Na této platformě se obvykle používá standard ERC-20 (Ethereum Request for Comment) pro tokeny. Jde o nejjednodušší a zároveň nejefektivnější standard na bázi etherea pro nové vývojáře. V tomto článku se zaměříme právě na ERC-20 tokeny, které jsou zajímavé nejen pro developery, ale také pro investory.
Co je ERC-20 token
ERC-20 jsou zkratce tokeny, které podléhají určitým pravidlům. Ta existují, aby jednotlivé tokeny dokázaly co nejlépe na síti ethereum fungovat. Jedná se obecně o šest pravidel, které obecně definují chování měny. Také aby byly všechny tokeny kompatibilní a daly se používat v peněžence, které podporují tento standard.
V současné době je podle webu CoinMarketCap na světe okolo 1600 kryptoměn. Je však nutno poznamenat, že jsou do nich na této stránce započítávány jak coiny, tak tokeny.
Ve zkratce řečeno, oproti coinům jako bitcoin nemají tokeny vlastní blockchain. Nemají vlastní síť, využívají sítě cizí.
Platforma ethereum
V krátkosti se podívejme na platformu ethereum. Jedná se o komplexní prostředí, které umožňuje vytváření operací tzv. smart contract (chytrý kontrakt).
Tyto chytré kontrakty nejsou ničím jiným než naprogramovanou operací, která má za cíl vykonat v online světě určitou aktivitu. Jedná se o proces zcela automatizovaný.
Například se dvě strany dohodnout na převodu licence k určitému softwaru. První strana ho poskytne a druhá za něj zaplatí, jak jinak než pomocí kryptoměn. Smart contract se sám vykoná, nepotřebuje žádnou třetí stranu jako autoritu.
Tím se dostáváme k platidlu používaného na síti ethereum. Je jím měna ether, díky které se již zmíněné chytré kontrakty stávají skutečností.
Velice jednoduše se dá tento systém přirovnat k vašemu automobilu. Pod kapotou vašeho vozu máte skvělý a výkonný motor. Ten ale nefunguje do té doby, než se do něj dostane palivo. Stejně je tomu u platformy ethereum.
Jak na token
Vytvořit token je podstatně jednodušší než si vytvořit vlastní coin. Tvůrce nemusí začínat zcela od začátku. Nemusí ani upravovat kód stávajícího coinu. Prostě a jednoduše využije stávajícího blockchainu. Musí přitom dodržet určitá pravidla, určitý standard, který původní platforma vyžaduje.
Pravidla musí být
Pravidla, kterých se musí držet každý token na platformě ethereum jsou následující. Zaprvé musí mít stanoven počet tokenů.
Další pravidla se týkají spíše uživatelů samotných a samotného používání tokenu. Musí být jasno, kolik má uživatel na kontě tokenů (jejich počet). Dále se definuje odkud kam míří v případě transakce tokeny. Zde musí být jasno v případě, že se rozhodnu někomu poslat obnos právě těchto tokenů.
V neposlední řadě musí mít uživatel povolení tyto tokeny utratit. Tedy jejich vlastník musí mít zprostředkovanou kontrolu nad svým účtem.
Možnosti pro vývojáře
Mezi další, ač nepovinné tak v podstatě zcela obvyklé záležitosti tokenu patří jejich název nebo nastavení jednotky. Tím se myslí počet desetinných míst, na které je token dělitelný.
Těchto míst za desetinnou čárkou může být až 16. Tato veličina nám o tokenu říká zejména to, jaké s ní má vydavatel úmysly. Pokud je zvolen větší počet míst (např. 8), pak zakladatel měny myslí i na tzv. mikrotransakce. Těmi se rozumí malé obchody na denní bázi, jako je nákup potravin nebo nákup levné elektroniky.
Co je to ICO
Nejen začátečníci si často lámou hlavu nad tím, co je to „ICO“. Jde o zkratku anglického Initial Coin Offering a tím se rozumí crowdfunding. Respektive se jedná o způsob, jakým vydavatel dostane vlastní token mezi lidi. Nabídne jim ho za zvýhodněnou cenu. Zároveň takto vybere peníze na další vývoj své platformy.
Kde ERC-20 tokeny bezpečně uschovat?
Někteří už do kryptoměn investovali relativně vysokou částku. Jiní zase nakoupili jen za menší obnos. Vždy je ale dobré znát bezpečný způsob uložení svých investic. V kryptosvětě to platí dvojnásob.
Bezpečnost – půlka úspěchu
Pokud jde o krypto, pohybujeme se primárně ve světě internetu. Tento svět celosvětové sítě kromě mnoha výhod skýtá také mnoho nebezpečí.
Co se kryptoměn, jak coinů, tak tokenů týče, vždy pamatujte na tuto jednoduchou zásadu. Dokud nemám kryptoměnu ve své peněžence (ale například na burze), jako bych ji ve skutečnosti neměl.
Co se tokenů na bázi ERC-20 týče, osvědčená peněženka pro ně se jmenuje MyEtherWallet. Tato webová aplikace zaručuje podporu zmíněného standardu.
Její založení je zcela intuitivní a bezplatné. Také k ovládání této peněženky není třeba žádné zdlouhavé školení. Veškeré ovládání se děje přímo ve vašem prohlížeči.
Hardware peněženky pro ERC-20 tokeny
Pokud máte stále pocit, že by vás „někdo mohl na netu okrást“, doporučujeme tzv. hardwarové peněženky.
Češi zde patří skutečně mezi špičku oboru. Hardwarová peněženka Trezor patří k prvním svého druhu. Jedná se o zařízení velikosti většího flash disku, které zajistí uložení coinů a tokenů zcela bezpečně offline mimo svět internetu.
Pro uložení ERC-20 tokenů postačí, když si zakoupíte Trezor a posléze si jej propojíte přes již zmíněnou MyEtherWallet. Tímto způsobem budete mít na vaší ethereové adrese uloženy také navázané tokeny. Ty totiž, jak jsme si již řekli, na platformě ethereum operují.
Stejné je to s konkurenční hardwarovou peněženkou Ledger. Ledger vypadá témař doslova jako flashka. A opět si stačí k vaší fyzické adrese připojit adresu z aplikace MyEtherWallet.
Obě dvě hardwarové peněženky se dají pořídit za cenu okolo 2800 Kč.
Kde ERC-20 tokeny koupit?
Kde můžete ERC-20 tokeny koupit? Podle statistik existují stovky tokenů a každým dnes burzy zalistovávají další. V prvé řadě doporučujeme sledovat web CoinMarketCap. Naleznete zde téměř vše, co se coinů i tokenů týče, včetně statitik, grafů cen, atd.
Mezi přední burzy, kde se s ERC-20 tokeny obchoduje patří Binance. Využít můžete ale také Bittrex, kde najdete velké množství tokenů i coinů. Po přihlášení do uživatelského prostředí kryptoburzy se můžete čile pustit do obchodů. Ale i v kryptosvětě, tak jako všude jinde, platí: „Všeho s mírou!“