TRON – sofistikovaná platforma nejen pro zábavní průmysl

Tron byl uveden na konci roku 2017. Jedná se o protokol založený na technologii blockchainu, který je určen pro nahrávání a sdílení obsahu. Hlavním účelem Tronu je usnadnění interakce mezi autory obsahu a uživateli. Jeho vývojem se zabývá singapurská společnost Tron Foundation. Za celým projektem stojí známý obchodník Justin Sun, který byl jednou z hlavních tváří kryptoměny Ripple a několikrát se objevil na stránkách magazínu Forbes.

Během minulého roku se na trhu s kryptoměnami objevilo nespočet různých projektů. Jedním z nich je také TRON. Na této platformě funguje měna tronix (zkráceně TRX), jedná se o token na bázi platformy ethereum (ETH).

Celý projekt má v prvé řadě sloužit zábavnímu průmyslu. Vytvořen byl vývojáři ze singapurské společnosti Tron Foundation v září 2017. Protokol funguje na bázi decentralizovaného blockchainu za použití open-source kódu, podobně jako u kryptoměn typu bitcoin.

Využití sítě TRON

V současnosti na základě sítě TRON funguje například singapurská společnost oBike zabývající se půjčováním jízdních kol. V plánu má provoz vlastní měny oCoin.

Obecně má TRON umožnit ukládaní a sdílení obsahu, a to na celosvětové úrovni za použití technologie distribuovaných úložišť. Uživatelům této platformy je umožněno volně nakládat se svými daty. Mohou je tak bez omezení distribuovat do světa.

Tvůrci obsahu si tak mohou rozhodnout, kam všude v rámci sítě obsah vypustí nebo jaké si budou účtovat částky za zpřístupnění tohoto obsahu. Pod zábavním průmyslem na internetu si můžeme představit například Netflix a jemu podobné služby.

V případě sítě TRON je ovšem všechno v dikci tvůrce. Ten si sám určí třeba to, za kolik svoji tvorbu poskytne. Zaplaceno za ni dostane v měne tronix (TRX) přímo od uživatelů.

Měna TRX

Momentálně je celkový počet tokenů TRX omezen na 100 miliard virtuálních mincí. Tržní kapitalizace se v době psaní článku, koncem května 2018, pohybuje okolo hodnoty 4 miliardy amerických dolarů při přibližné ceně 0,065 USD za jednotku tronix. Graf níže ukazuje vývoj jeho ceny.

Nejvyšší dosažený kurz, kterého kryptoměna TRX dosáhla, pochází z ledna letošního roku. Tehdy se cena pohybovala až okolo 0,3 dolaru. Tronix v poslední době klesal zejména kvůli celkovému „bear“, tedy padajícímu, trendu na trhu.

Podobně jako jiné tokeny a altcoiny se jeho cena do velké míry odvíjí od ceny velkých coinů. Tahouni celého trhu, kterými jsou bezesporu bitcoin a ether, zaznamenali v poslední době také velké ztráty na jejich ceně v dolarech.

Vývoj platformy TRON

Jak již bylo řečeno, podobně jako mnoho jiných projektů, funguje nyní tronix na bázi etherea. Pro vývojáře je velice jednoduché na jeho základě během chvíle vytvořit vlastní token. Koneckonců, platforma ethereum je tímto specifická.

Jakmile se stane projekt úspěšný, objeví se tendence stát se nezávislý. Mít tak plně svůj token pod kontrolou. To platí také v případě sítě TRON. Ethereum blockchain již přestal vývojářům stačit. Mají ambice se posunout dále. Vždyť od dob svého vzniku v září loňského roku už uběhlo skoro tři čtvrtě roku.

Co nového projekt Tron přináší

Tron je otevřená, decentralizovaná platforma a distribuované úložiště provozované v peer-to-peer síti. Je určen zejména pro zábavní průmysl a sdílenou ekonomiku. Podobně jako Apple Store nebo Google Play umožňuje tvůrcům nabízet svá díla a uživatelům získávat online požadované služby. Od výše zmíněných obchodů se ale liší v několika podstatných ohledech.

Tvorba, ukládání i sdílení dat

Na platformě Tron lze tvořit, ukládat data i díla a dále je distribuovat. Uživatelé sami svobodně rozhodují, co ze svého obsahu budou sdílet, jakou formu šíření obsahu zvolí, a kdy tak učiní.

Přímé platby mezi uživateli

Smyslem projektu je umožnit přímý kontakt mezi jednotlivými uživateli. Platby od spotřebitelů mají směřovat přímo k autorovi díla nebo poskytovateli služby. K jejich provádění slouží kryptoměna Tronix, která je oficiálním platidlem projektu Tron. Uživatelé platformy tedy nevyužívají k provádění transakcí prostředníky a Tron by ani neměl centrálně kontrolovat data a soukromé údaje uživatelů. Síť by měla zvládnout uskutečnit více než 1000 transakcí najednou.

Široká škála nabízených služeb

Prostřednictvím Tronu lze také zakoupit nebo nabídnout širší spektrum služeb, než jen aplikace pro určitá zařízení. Tron slouží k nákupu libovolného díla nebo služby v síti a je použitelný jako i měna do online her. Projekt služby založené na platformě Tron ale již představila také singapurská půjčovna kol oBike. Jejím prostřednictvím je možné vydělávat kryptoměnu ježděním na kole.

Přechod platformy na nový blockchain

Přejít na vlastní zázemí ve formě blockchainu není vůbec snadná operace. Jistě mi dají za pravdu ti z vás, kteří mají profesně blízko k IT. Každá změna systému bývá doprovázena potenciálními problémy. A v každém případě se tento složitý proces dotkne uživatelů. Ale pěkně popořadě.

Začněme samotným časovým rozvrhem celé události. Ve čtvrtek 31. 5. se spustí testovací verze maintainu. Tato průběžná fáze, během které dojde k podrobnému testování funkčnosti systému, potrvá tři týdny. Následně je pak 25. 6. naplánováno zajájení ostrého provozu.

Změny pro uživatele a hodlery

Tato technická změna se logicky dotkne také všech, kteří v nynější době vlastní nějaký objem tokenu tronix. Podle zpráv z Tron Foundation tato situace ovšem není nikterak problematická.

V případě, že máte oproti obecnému doporučení své tokeny TRX na burze, paradoxně je pro vás situace příznivější. Většina burz podporující tronix bude během přechodných dní zřejmě uzavřena vkladům a výběrům tohoto tokenu. Jinak má ale vše probíhat jednoduše.

Na burze se vám automaticky vymění staré tokeny za nové – v kurzu 1:1. Uživatel podporované burzy (např. Binance, Bittrex nebo Bitfinex) tak změnu fakticky nepocítí. Možná až na zmíněnou nedostupnost v provozu během těchto rozhodných dní. Pokud vše půjde hladce, mělo by se jednat maximálně o dva dny. Předpokládá se, že tedy půjde o rozmezí ve dnech 24. 6. až 26. 6. 2018.

Pokud vlastníte TRX a máte je uložené na některé z peněženek, máte následující možnosti.

První možností je dočasný přesun tokenů na důvěryhodnou burzu. Podporované burzy naleznete na oficiální stránce sítě TRON. Některé příklady těchto burz jsou také uvedeny v předcházejícím odstavci. Po přechodu na nový blockchain si opět svoje tokeny převedete na peněženku.

Druhou možností je provést speciální převod starých tokenů na nové, podle návodu na oficiálních stránkách TRONu. Ve zkratce jde o to, že tokeny si vyměníte skrze speciální směnárnu samotného provozovatele této platformy.

Jakmile budete mít „nové“ tokeny k dispozici, můžete si je nechat zaslat zpět na podporovanou peněženku. Obecně u kryptoměn a tokenů platí následující pravidlo. Nikdy neposílejte své coiny a tokeny na peněženky, u kterých si nejste zcela jisti, zda danou kryptoměnu (token) podporují. Vystavujete se totiž obrovskému riziku, kdy o takto nesprávně zaslané obnosy nenávratně přijdete! Ztrátu takto „spálených“ tokenů vám již nikdy nikdo nedokáže nahradit.

Parametry Tronu

Digitální mince Tronu, tzv. tokeny, se označující zkratkou TRX. Jejich počet je 100 miliard. Zatím je Tronix standartizovaný ERC-20 token založený na chytrých kontraktech Etherea. Přechod na digitální mince postavené na vlastním blockchainu plánuje na příští rok.

Důležitým parametrem kryptoměny je tržní kapitalizace. Ta udává celkovou hodnotu veškerých tokenů dané kryptoměny, které jsou aktuálně v oběhu. Aktuální tržní hodnota kryptoměny Tron je přibližně 4,5 miliardy USD.

Kde nakoupit Tron?

Tron lze stejně jako další kryptoměny nakoupit či prodat na internetových burzách nebo ve směnárnách. Jelikož se ale prozatím jedná o méně známou kryptoměnu, podporují ho jen některé z nich. Aktuální seznam burz, na kterých je Tron obchodován, je umístěn např. Na adrese coinmarketcap.com. Tron také zatím není možné nakoupit přímo za české koruny, nejsnadněji ho lze získat za Bitcoiny nebo Ethereum.

Jak uchovat tokeny Tronu

Jelikož je Tron alespoň prozatím ERC-20 token, využívají se k jeho uchovávání peněženky Etherea. Vývojový tým také plánuje vytvoření vlastní peněženky.

Při výběru peněženky je třeba ověřit, zda umí pracovat s kryptoměnou TRX. Ne všechny Ehtereum peněženky umí TRX uchovat. Již nyní je ale Tron je implementován do řady ověřených hardwarových i softwarových peněženek.

Důležitým faktorem při výběru je bezpečnost peněženky a její uživatelská přívětivost. Zejména pro ty, kteří s kryptoměnami teprve začínají, je vhodná peněženka s uživatelsky přívětivým rozhraním.

Hardwarové peněženky

Z hardwarových peněženek lze pro uchovávání použít například Ledger Nano S Wallet nebo Trezor. Obě tyto peněženky jsou uživatelsky přívětivé nabízejí vysokou míru zabezpečení.

Webové peněženky

Z webových peněženek je možné zvolit MyEtherWallet, ve které lze uchovávat jak Ethereum, tak i řadu ERC-20 tokenů. Její výhodou je, že umožňuje uživatelům, aby si uložili privátní klíče na vlastní zařízení a zvýšili tak úroveň kontroly nad svou peněženkou.

Další webovou peněženkou, která umí pracovat s Tronixem, je například MetaMask.

Mobilní peněženky

Pro používání kryptoměn kdykoli a kdekoli slouží mobilní peněženky, které mohou uživatelé ovládat přímo ze svého chytrého telefonu. K uchování Tronixu je možné použít třeba Eidoo wallet.

Propagace i silní klíčoví partneři

I když je Tron velice mladá kryptoměna, jeho vývoj vypadá slibně. Justin Sun jako zkušený obchodník již na počátku zajistil pro svůj projekt několik klíčových partnerství, která by měla výrazně napomoci jeho rozvoji. O svých aktivitách Tron foundation pravidelně informuje na Twitteru.

Prozatím si Tron vede dobře a za svou relativně krátkou existenci se propracoval mezi nejvýznamější kryptoměny na trhu. Jelikož je platforma schopna zajistit využití tokenů v každodenním životě, dá se předpokládat jeho rychlý a dlouhodobý růst.

Zakladatel platformy TRON

Podívejme se nyní na osobu zakladatele platformy. Je jím Justin Sun. Na oficiálních stránkách TRONu uvádí, že studoval na University of Pennsylvania a Peking Univesity.

Justin Sun se v minulosti také se podílel na aktivitách spojených s tokenem ripple. Tento token je mnoha skalními příznivci kryptoměn odsuzován. Vyčítána mu je zejména centralizace. Naopak ho podporují banky, které projekt Ripple zaujal zejména jako možnost převodu peněz na mezinárodní úrovni.

Přes obvinění z nekalých praktik získal Tron uznání čínské vlády

Stejně jako na počátku mnoha slibně se rozvíjejících projektů padlo i proti týmu projektu Tron několik obvinění z nekalých praktik. Justin Sun údajně tajně rozprodával své TRX tokeny. Šíři se také zprávy, že white paper Tronu je okopírovaný.

Navíc i přes různé zvěsti o své nedůvěryhodnosti získala společnost Tron Labs oficiální uznání od čínské vlády a stala se tak veličinou, se kterou je třeba počítat.