Využití blockchainu pro sledování rýže: AliPay (Alibaba) uzavřela dohodu s čínskou vládou

blockchain sledování rýže

Na konci srpna bylo oznámeno partnerství mezi AliPay a čínskou vládou a toto partnerství spočívá ve spolupráci využití blockchainu pro sledování rýže.

AliPay a Alibaba Group

AliPay je přidruženou společností čínské Alibaba Group, kterou založil Jack Ma, podobně jako např. v čechách známý AliExpress. Alibaba aktuálně drží nejvíce patentů na technologii blockchain.

AliPay se však věnuje mobilním e-commerce platbám a jejich zprocesování při online nakoupování. V roce 2017 bylo reportováno na 400 milionů aktivních uživatelů AliPay, což systém řadí na druhé místo za WeChat Pay. Třetí místo patří společnosti PayPal a následuje Apple Pay.

Ant Financial, známý ve veřejnosti spíše pod jménem AliPay, je fintechový startup z roku 2014, který je aktuálně oceněn na více jak 150 miliard dolarů a jedná se o jednoho z největších finančních unicornů (startupových jednorožců).

Blockchain má zajistit původ prodávané rýže

Za nejlepší rýži v Číně, která je zároveň nejdražší, patří tzv. Wuchang rýže, tedy rýže pěstovaná v oblasti Wuchang na východě země. Existuje velké množství nekalého obchodování s rýží, která je původem odjinud, ale je vydávána jako Wuchangská. Blockchain tu má zajistit ověření zdroje a autenticitu původu prodávané rýže.

Model trackování a ověřování autenticity potravinářských produktů se začíná na poli blockchainu poměrně rozvíjet jeví velký potenciál do budoucna.

Známé jsou případy sledování kontejnerů, které jsou přepravovány záoceánskými loděmi, sledování vína a lahví s vínem anebo ověřování autenticity diamantů. Zatím je však toto blockchainové řešení pro většinu případů poměrně drahé. Uvidíme a sám jsem zvědavý, jak inovačně k tomu přistoupí právě Jack Ma, jeden z největších podnikatelů současnosti.