Především v posledních letech se do povědomí investorů dostávají SPAC akcie – Special Purpose Acquisition Company. Zkratka se dá volně přeložit jako společnost založená za účelem akvizice a popularita těchto akcií raketově roste. Dle analytiků a statistických čísel je zřejmé, že tento trend bude pokračovat i v dalších letech.
My se společně podíváme na to, jak tyto společnosti fungují, jaká jsou rizika a výhody investice a pokusíme se pochopit, proč právě SPAC akcie zachvátily v poslední době celý investiční svět.
Co je IPO?
IPO je zkratka, která v sobě ukrývá slova Initial Public Offering. Jedná se vlastně o první veřejnou nabídku akcií. Jde o proces, kdy společnost vstupuje na burzu a poprvé nabízí své akcie veřejnosti.
Většinou se jedná o dlouhý a nákladný proces. Společnost se rozhodne k nabídnutí svých akcií na burze především proto, aby získala potřebný kapitál pro rozvoj nebo pokrytí pohledávek. Má tak možnost získat finance, aniž by musela splácet úrok nebo úvěr. IPO se dá však použít i v případě, že se firma chce zviditelnit mezi konkurencí.
Výhodou vstupu na burzu je také možnost zvýšení motivace svých zaměstnanců. Akcie jsou lákavou a důležitou motivační složkou. IPO je cesta, jak zvýšit postavení a povědomí o společnosti. Akciová společnost začne být transparentní a získává pozornost u širší veřejnosti. To může výrazně pomoci při hledání nových investorů.
Není od věci zmínit dopad, který měla tzv. dot-com bublina na nárůst IPO. Mnoho technologických akcií totiž usilovalo o vstup na burzu a získání potřebných financí. Došlo k nebývalému vzestupu, který trval až do roku 2008. Finanční krize znamenala naopak pro IPO pád a k primárnímu úpisu akcií docházelo jen výjimečně.
Co je SPAC?
SPAC – Special Purpose Acquisition Company je společnost, která je založená pouze za účelem veřejného obchodování na burze. Hlavním cílem je vstup na burzu za finanční prostředky investorů a následná investice do zajímavé společnosti.
Takové společnosti velmi často nemají žádné prostory, zaměstnance, obchodní aktivity, aktiva a existují jen na papíře.
Setkat se můžete i s výrazem “shell corporation”. Většinou se jedná o skupinu expertů a odborníků v konkrétním odvětví nebo obchodním sektoru.
Jak funguje SPAC?
Aby se člověk dozvěděl, jak investovat, je potřeba vědět, jak SPAC funguje. Společnost obvykle získá peníze prostřednictvím IPO vydáváním akcií a warrantů. Kapitál, který získá, je umístěn na svěřenecký fond. Společnost má zpravidla dva roky na dokončení akvizice nebo na likvidaci.
Peníze se investorům vyplácejí pouze při dokončení obchodu nebo v případě, že dojde k likvidaci. Někdy je možné část úroků získaných svěřeneckým fondem použít jako provozní kapitál. Akcie a warranty vydané společností prostřednictvím IPO jsou prodávány ve formě balíčků, které se zpravidla obchodují za fixní cenu 10 USD.
Po dokončení akvizice změní ve většině případů SPAC svůj název a symbol a akcie zůstávají zachovány ve stejné hodnotě. Rozdíl je v tom, že se společnost již prezentuje s reálným produktem.
Rizika investice
Hlavní nevýhodou investování do akcií SPAC je jejich netransparentnost a nepředvídatelnost. Během vytváření společnosti nejsou veřejnosti poskytovány žádné konkrétní informace o plánovaných akvizicích.
Investor je tak odkázán pouze na důvěru, kterou má v majitele SPAC a jde o velmi riskantní investici. Úspěch závisí pouze na tom, že bude vybrána správná společnost pro akvizici. Dalo by se říct, že se jedná o investici naslepo. Každý investor by se tak měl před svěřením svých peněz SPAC důkladně seznámit s klíčovými osobami a jejich plány.
Není od věci se informovat také o tom, jaká je obchodní historie manažerů a majitelů SPAC. Někdy se tyto akcie používají ke skrytí skutečných akcionářů ve společnosti před zákonem a veřejností.
Výhody investice
Velkou výhodu mají v tomto případě právě společnosti, které se rozhodnou pro vstup na burzu formou SPAC. Veřejně obchodované společnosti dostávají často vyšší ocenění. Společnost šetří peníze a čas, protože IPO u klasické společnosti trvá i několik let a proces může být velmi nákladný.
SPAC tak funguje jako jednoduchý proces, jak získat finanční prostředky pro start-up a potenciální akvizici ze strany větších konkurentů. Podmínkou však je přesvědčit investory o tom, že má cenu do plánu investovat. Další výhodou je vyšší likvidita v důsledku navýšení kapitálu.
Dobrou zprávou pro investory je také fakt, že od roku 2017 prožívají akcie SPAC velký růst a přibližně polovina IPO za rok 2020 proběhla právě prostřednictvím SPAC.
SPAC akcie
Za poslední dobu si získalo pozornost několik společností, které se rozhodly tímto způsobem vstoupit na burzu.
Akcie Nikola (NKLA)
Nikola přišla na trh se svými plány na vývoj elektricky poháněných nákladních vozidel. Přestože neměla společnost žádné příjmy, povedlo se jí získat díky investorům velké množství kapitálu a 3. března 2020 došlo k fúzi s VectorIQ. Akcie NKLA se momentálně obchodují na americké technologické burze NSDAQ a díky úspěšné fúzi obdržela společnost 700 milionů USD v hotovosti.
Nikola je však ukázkovým příkladem, co vše se během SPAC a následného provozu společnosti může stát. Jak vidíte na grafu ceny akcie od března 2020 z hodnoty 10-13USD vyrostla během pár měsíců až přes cenu 60 USD za akcii. Nikola byla mediálně velmi pumpovaná, protože se spekulovalo o velké konkurenci automobilky Tesla.
Zakladatel a CEO společnosti Nikola jménem Trevis Milton však úmyslně uváděl nepravdivé informace o vývoji elektricky poháněného kamionu. Jeho lži praskly, když bylo odhaleno, že jízdy kamionu bylo docíleno, že byl spuštěn z kopce. Žádný funkční elektrický motor pro svá vozidla ještě neměly. Vše bylo natolik fingované, že do společnosti investovaly i investoři jako je General Motors. To trochu připomíná případ Wirecard, který po odhalení lží do několika měsíců zkrachoval.
Akcie od léta 2020 postupně padá až k téměř původní ceně 13 USD za akcii. Neuvěřitelný příběh, který bude určitě zajímavé sledovat dál.
Akcie Opendoor (OPEN) a Social Capital Hedosophia Holdings II
21. prosince 2020 došlo ke spojení společnosti Social Capital Hedosophia (kterou vede Chamath Palihapitiya) se společností Opendoor. Jedná se o realitní společnost, která umožňuje kupovat a financovat nemovitosti. Působí v mnoha městech ve Spojených státech a například na rok 2021 předpovídá tržby ve výši 50 miliard USD. Opendoor tak představuje velkou příležitost na mnohdy neprůhledném trhu s nemovitostmi.
Akcie Virgin Galactic (SPCE)
Společnost Virgin Galactic profituje ze stále se rozšiřujícího zájmu o vesmír. Firma s charismatickým Richardem Bransonem se soustřeďuje na lety do vesmíru a vesmírnou turistiku. Za poslední rok si vydobila společnost pevné postavení na trhu. V posledních dnech zažívají akcie SPCE raketový vzrůst a cena se vyšplhala až na 60 USD. Tomu napomohlo především oznámení o udělení licence pro výlety turistů do vesmíru a také cesta majitele společnosti Richarda Brensona na hranice vesmíru. Ta se úspěšně uskutečnila 11. července 2021.
Jak je na dvou letém grafu akcie Virgin Galactic vidět, cena je velmi volatilní. Dokonce i po pozitivních zprávách přichází výprodej a akcie z 60 USD se během několika dnů dostaly zpět na 30 USD.
Akcie DraftKings (DKNG)
Společnost DraftKings se soustředí na světový trh sportovních sázek. Akcie DKNG se momentálně obchodují kolem 50 USD a cenové zhodnocení se díky vzrůstu meziroční ceny pohybuje na 393%. Zajímavostí je, že společnost nezažila pokles po fúzi, který obvykle trápí slabší společnosti, které jsou veřejně dostupné prostřednictvím SPAC.
Navíc se očekává, že do roku 2025 bude mít americký trh sportovních sázek hodnotu 8 miliard dolarů. Mládí a hybná síla odvětví by měla této společnosti umožnit v budoucnu dosáhnout velké ziskovosti.
Budoucnost SPAC akcií
Začátkem roku 2017 začal poměrně rychlý růst akcií SPAC, přičemž v roce 2020 počet realizovaných IPO prostřednictvím SPAC výrazně vyskočil. Dohromady v daném roce získaly tak IPO celých 79,87 miliardy USD.
Vzhledem k úspoře času a nákladů se očekává, že popularita SPAC dále poroste a stanou se rovnocennou alternativou ke tradičním IPO. Analytici na rok 2022 předpokládají, že budou pokořeny stávající rekordy, a to i díky tomu, že momentálně panuje na akciových trzích příznivé klima. Mnozí na druhou stranu varují, že se jedná o zvětšující bublinu, která nevyhnutelně jednou praskne, tak jak tomu bylo u dot-com bubliny.
Do akcií investuji přes brokera Degiro (recenze Degiro).
Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.