Možná už jste někdy slyšeli výraz Ponziho schéma. Jedná se o podvody na investory, kterým je slibován vysoký zisk. Často označované také jako scam. Krátkodobě fungují, ale nakonec peníze dojdou a podvedeným zbudou oči pro pláč. Kde se ale Ponziho schéma vzalo? Jak funguje? Pojďme se společně podívat do Ameriky na počátek 20. století, abychom se použili z historie. Připojíme také tipy a doporučení, jak poznat ponzi schéma a takovému podvodu nenaletět.
Tvrdý život šarmantního podvodníka
Když Charles Ponzi připlul v roce 1903 z Itálie do Bostonu, měl v kapse jen 2 dolary. Všechny úspory prohrál na palubě v kartách. Rychle se naučil anglicky, ale ve Spojených státech se mu moc nedařilo. Proto se přesunul do Kanady. Začal pracovat v bance, která patřila italským emigrantům. Její vlastník Luigi Zarossi ho povýšil až na pozici manažera. Jenže banka se brzy dostala do finančních potíží a Zarossi uprchl do Mexika i s penězi klientů.
Ponzi se pak protloukal v Montrealu, až ho napadlo, zajít do sídla bývalého klienta banky. Když uvnitř nikoho nenašel, napsal sám na sebe šek a padělal podpis ředitele společnosti. Na podvod se však přišlo a Ponzi si odseděl 3 roky ve vězení. Po výkonu trestu se rozhodl vrátit do USA.
Tam se zapojil se do pašování Italů přes hranice, což mu vyneslo další 2 roky v žaláři v Atlantě. Seznámil se s obchodníkem z Wall Street, který si odpykával trest za podvody. Marně se neříká, že známosti nás mohou posunout vpřed.
V následujících letech se Ponzi snažil podnikat, ale moc se mu nedařilo. Posílal do Evropy nabídky, že bude společnosti propagovat ve Spojených státech. V roce 1919 se mu ozvali z jedné firmy ze Španělska. Žádali ho o reklamní katalog a přiložili mezinárodní odpovědní kupon. Tím měl Ponzi zaplatit poštovné za odpověď do Španělska.
Geniální a podvodná Ponziho investice
Ponzi si uvědomil, že hodnota kuponů je určena podle ceny poštovních služeb v zemi, kde se nakoupí, ale kupony se dají směnit za známky v místě, odkud se má zásilka odesílat zpět do země nákupu. V Itálii bylo poštovné velmi nízké vlivem inflace. Ponzi přišel na to, že kdyby nakoupil kupony v Itálii, směnil je za americké známky a ty potom prodal, může na tom vydělat. A to zcela legálně.
Jenže k takovým obchodům potřebujete kapitál. Žádná banka nechtěla Ponzimu půjčit, proto se rozhodl, že vybere peníze skrze drobné investory.
Slíbil lidem, že jim za měsíc peníze vrátí a s 40% úrokem. Dostavil se obrovský úspěch. Lidé do schématu vkládali své životní úspory, někteří zastavili své domy. Mnoho z nich si nevybíralo zisky, ale dále reinvestovalo. Charles Ponzi se neštítil peněz od nikoho. Dávali mu je obchodníci, bankéři ale i dělníci či roznašeči novin. Mohl si tak žít v neskonalém luxusu.
Kdyby si však někdo udělal alespoň základní finanční odhad, viděl by, že celý podnik je ve velké ztrátě.
Ponzi nakoupil mezinárodní odpovědní kupony jen asi za 30 dolarů. Ukázalo se, že profit za směnu kuponu nebude nakonec tak velký. Kdyby chtěl dát slíbený zisk všem svým investorům, potřeboval by 160 milionů kuponů. V oběhu na celém světě jich přitom bylo zhruba 27 000!
Dřívější investory proto Ponzi vyplácel z financí lidí, kteří mu je poskytli později. A to je také základem všech ponzi schémat, které dodnes existují. Vyplácení starých investorů pomocí vkladů od nových investorů.
Do té doby než přivádíme více nových investorů, celý systém běží a nikdo nic nemusí poznat. Celé se to začne hroutit až ve chvíli, kdy začne mít projekt potíže s přiváděním většího množství nových zájemců oproti měsíci minulému.
Zhroucení ponziho schématu
Je jasné, že domeček z karet se musel brzy zhroutit. Stalo se tak po osmi měsících. Guvernér Massachusettské banky Joseph Allen přišel na kloub Ponziho finančním operacím. Audit ukázal masivní dluh. Investoři měli smůlu. Dostali zpět jen 30 centů za každý dolar, který Ponzimu dali. V přepočtu na dnešní peníze přišli celkově o 225 milionů dolarů.
Ponzi si pak odseděl tři a půl roku ve vězení. Ale ani to ho neodradilo od dalších podvodů na Floridě a v roce 1934 byl deportován zpět do Itálie. Nakonec skončil jako zaměstnanec aerolinek. Zemřel v Brazílii v roce 1949.
Jak fungují ponziho schémata dnes
První takto známý a dokumentovaný ponziho podvod trval 8 měsíců. Dnes však není výjimkou, že některé takové programy trvají jen několik týdnů anebo naopak dva roky. Někdy se podobným programům říká také pyramida, letadlo či scam (tj. z angličtiny podvod).
Mezi nejznámější podvodné ponzi schémata patřil Recyclix a Kairos Planet. Domníváme se, že ponziho schéma je také mezinárodně známý projekt Skyway, který už funguje několik let.
Jak poznat Ponziho schéma?
Dejte si pozor na podvodníky. Že na investici něco nehraje, poznáte, když:
- Je slibován vysoký výnos s malým nebo žádným rizikem.
- Prodejci nemají žádnou licenci nebo autorizaci a investice také nejsou nikde registrovány.
- Výnosy mají být konzistentně vysoké nehledě na vývoj trhu.
- Není jasné, jak to všechno funguje. Vysvětlení, jak se dojde k zisku, jsou zmatená a nejde jim rozumět.
- Není vydáváno psané potvrzení.
- Jsou problémy s vyplácením zisků.
- Jste tlačeni do reinvestování svých peněz.
Největší ponzi schémata v historii
Infografika z VisualCapitalist
Doufáme, že vám tento článek pomůže, abyste žádnému panu Ponzimu nenaletěli!