Ochrana dat je v dnešní době dost závažné a časté téma nejen k diskuzím, ale hlavně k řešení. Snaha o zamezení úniku nebo zcizení dat stála za vznikem projektu Storj, který vytváří decentralizované úložiště dat. Storj není jen kryptoměna/token, ale především decentralizované cloudové úložiště dat.
Cílem projektu Storj je udržet a zaručit bezpečnost ukládaných dat, vysokou propustnost sítě a rychlost provádění transakcí – a to vše za minimální poplatek. Celá myšlenka stojí na ochotě účastníků připojených do sítě sdílet prostor na svém počítačovém disku. Takovýchto farmářů už má Storj více než 70 000.
Co je Storj a jak funguje
Základ tvoří decentralizované úložiště dat – cloud. Data se neukládají na jedno místo, ale jsou přenášena mezi jednotlivými uživateli blockchainové sítě. V současné době má síť 150 000 datových uzlů. To zaručuje rychlost a bezpečnost.
K datům, která odešlete do sítě, obdržíte privátní klíč a nikdo jiný, není schopen vaše data jakýmkoli způsobem změnit či odcizit. Storj využívá pro ochranu dat asymetrické šifrování, která je stejné jaké má například Bitcoin a další kryptoměny. Za prováděné transakce platí uživatelů v tokenech Storj.
V čem je Storj odlišný
Storj nabízí již zcela reálný produkt, který je možno používat. Je součástí softwaru Total Commander a platformy Filezilla, která slouží jako FTP klient. Za využívání je možno platit v tokenech Storj.
Používá technologii blockchainu a šifrování pro zabezpečené ukládání dat.
Umožňuje svým uživatelům získávat tokeny za poskytnutí kapacity disku, což nevyžaduje tak velký výpočetní výkon.
Mnoho těžařů přešlo na Stroj právě z důvodu velké finanční náročnosti těžby jiných altcoinů.
Další výhodou je, že k síti Storj se dá připojit bez nutnosti stahovat celý blockchain do svého počítače.
Konkurence Siacoin a MaidSafe
Podobný projekt SIA využívá technologii blockchainu pro platby za uložení dat a kryptoměnu Siacoin je nutno těžit a pro připojení je nutno stáhnout celý blockchain. To se zatím ukazuje jako stále méně praktické.
Projekt MaidSafe zatím nemá žádný reálný produkt, pouze token MaidSafeCoin. Cílem je také decentralizace datových úložišť a také decentralizace internetu. To je velký cíl a patrně bude trvat ještě nějakou dobu, než se veřejnost dočká nového produktu.
Jak bezpečně uložit token Storj
Aby mohly být náklady na provoz celé platformy co nejnižší, při zachování vysokého výkonu a rychlosti, rozhodli se vývojáři Storj využívat blockchain Ethereum. Z toho pro nás vyplývá, že nejbezpečnějším úložištěm jsou peněženky, které podporují ERC20 tokeny. Nejlepší a nejznámější je MyEtherWallet.
Mít vše skutečně bezpečné znamená také vlastnit hardwarovou peněženku (např. Trezor), v níž budete uchovávat svůj privátní klíč.
Kde koupit a získat Storj
Jako většinu digitálních tokenů, lze i Storj nakoupit na burzách, jejichž přehled najdete na Coinmarketcap.
Nejprve nakoupíte BTC nebo ETH a potom můžete na většině velkých burz koupit token Storj. Začít můžete například na burzách Bittrex nebo Binance.
Jak získat Storj zadarmo
Vítanou možností je také nechat protékat data přes váš počítač. Za poskytnutou kapacitu na vašem disku, vám každý měsíc bude chodit odměna v tokenech Storj. Odměna je závislá na vaší aktivitě v síti a velikosti sdíleného místa. Je vyplácena vždy v aktuální dolarové hodnotě tokenů Storj.
Graf, kurz a cena Storj
Nejaktuálnější informace o vývoji ceny najdete zde: https://coinmarketcap.com/currencies/storj/
Budoucnost kryptoměny Storj
Storj již dlouho poskytuje reálný, důvěryhodný a praktický produkt. Cena za jeden Storj byla dost dlouho 0,5 USD, nyní se pohybuje kolem 0,9 USD. Jedním z důležitých faktorů obliby tokenu Storj je možnost získávat ho za poskytnutou výpočetní kapacitu.
Na celém projetku se usilovně pracuje – oznámení novinek krátkodobě zvedlo cenu na 2 USD za token Storj. Výrazným plus jsou také nízké náklady a rychlost sítě. Investice do projektu Storj může mít potenciál být zisková v dlouhodobém horizontu.