Kryptoměna IOTA – budoucnost Internetu věcí

iota kryptoměna

Kryptoměny mají velkou pozornost médií i široké veřejnosti. Jistě je vám znám pojem Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin. Novou vycházející hvězdou na poli technologií je kryptoměna IOTA. Jak se liší a co nabízí? Kde ji můžete koupit? Čtěte dál a dozvíte se podstatné informace.

Aktualizace 22. prosince 2017: Burza Bitfinex zastavila registraci nových uživatelů, proto doporučujeme novým investorům kupovat IOTA na burze Binance (viz také níže).

IOTA způsobí revoluci Internetu věcí

Celý projekt vznikl v roce 2015. Říká vám něco Internet of Things (internet věcí)? Právě o tom je celá IOTA. Kryptoměna IOTA se soustředí na internet věcí pro platby mezi zařízeními a integritou dat. V blízké budoucnosti bude celkem běžné, že zařízení připojené k internetu budou mezi sebou komunikovat více, než nyní. Technologie umožňí mikroplatby, které jsou v současné podobě nevýhodné v důsledku poplatku za provedení transakce. Z toho důvodu platit menší částky nemá smysl. Tento problém se snaží vyřešit kryptoměna IOTA.

Jak funguje IOTA a její účetní kniha Tangle

Blockchain používá sekvenční řetězce a odděluje síť na uživatele a validátory, zatímco IOTA používá protokolem orientovaný cyklický graf (tzv. Tangle), který umožňuje uživatelům a validátorům to stejné. V jednoduchosti musí každý uživatel schválit další transakce a tím přispět k bezpečnosti a celému chodu sítě. Transakce pak obdrží další povolené a systém je akceptuje a odešle.

Kde lze využít tuto technologii?

Nejčastější využití pro IOTA

  • sledování prodávaných dat v reálném čase do výpočetních stanic
  • spotřebitelé kupující elektřinu
  • sledování nákupů analytických schopností výpočetních stanic
  • zařízení kupující prostor pro ukládání dat
  • přístroje kupující volná pásma, bez nutnosti odběru
  • zajištění integrity dat
  • elektronické hlasování, hlasování ve vládě

Další výhodou u IOTA (založené na Tangle, nikoli blockchainu) je, že neexistuje velikost bloku. Čím více roste, tím více účinná je. To neplatí v případě blockchainu, která se stává přetížený a nepoužitelný.

Také je nezaměnitelná a využívána je technologie DAG. Nemůže tak nastat problém, který je například spojený s kryptoměnou Ethereum a optimalizační smyčky jsou stále vypracovány a zlepšovány.

Kde koupit IOTA

kryptoměna iota graf kurz cena

IOTA je mladou kryptoměnou, která nebyla v posledních několika měsících slyšet. Až v prosinci roku 2017 se přihlásila o slovo. Stalo se tak poté, co překonala své cenové vrcholy a dostala se z hodnoty kolem $0,8 na hodnotu $4,8 za jeden IOTA.

Cena IOTA tak za pouhý jeden měsíc vystřelila o stovky procent. Jedná se o skvělou ukázku toho, jak je investování do kryptoměn nepředvídatelné. V předchozích letech se IOTA kurz pohyboval kolem $0,5 za kus a jen stěží se dostala k hranici 1 dolaru.

Za nízkou cenou možná stojí i větší nedostupnost. Nakoupit tuto mladou kryptoměnu můžete jen na vybraných burzách. Oblíbenou burzou je Bitfinex (s označením MIOTA) nebo Binance. Vzhledem k aktuálně (konec prosince 2017) pozastaveným registracím nových uživatelů na Bitfinex, doporučujeme vytvořit registraci na Binance a kupovat IOTA zde. Výhodou je, že nemusíte pro nákup kryptoměn provádět žádnou verifikaci. Snadno sem převedete Litecoin z jiné burzy (LTC aktuálně funguje jako převodní měna), následně LTC směníte za BTC a poté už koupíte IOTA za bitcoin.

binance burza nákup iota

Obrázek výše zobrazuje prostředí burzy Binance. Na první pohled se může zdát nepřehledné především pro začátečníky. Důležité jsou pro vás dva čtvercová okna, a to Buy IOTA a Sell IOTA.

O zavedení kryptoměny hovoří i burza Bittrex, ale stále zde nelze obchodovat. Podobných prohlášení zde byla celá řada a kdy se objeví IOTA v portfoliu této burzy nebylo zatím oficiálně stanoveno ke konkrétnímu datu. Až se tak stane, spekulanti očekávají další růstovou tendenci.

Kde bezpečně uložit kryptoměnu IOTA

Stejně jako každou jinou kryptoměnu je dobré mít digitální měnu uloženou v bezpečné peněžence. V současné době není k dispozici žádná hardware peněženka, která by vám umožnila uchovat mince IOTA. Existuje však originální online peněženka IOTA, která je vhodná pro uchování mincí.

Pro Android existuje aplikační peněženka anebo můžete využít desktop verzi LightWallet. Vše stahujte z oficiální stránky IOTA.

Trezor ani Ledger zatím IOTA nepodporují, nelze ji tedy uložit ani na jeden HW flash disk.

Alternativní možností je nakoupit kryptoměnu a nechat ji uloženou na burze. Řada investorů a spekulantů tento postup využívá, avšak nemůžeme jej v žádném případě doporučit. Kryptoměny, které máte na svém účtu na burze nejsou de facto vaše. Vždy je pořteba kryptoměnu stáhnout k sobě do peněženky.

Jaká je budoucnost

Myšlenka na internet věcí, který by byl rychlý, nebyl by zde problém se škálovatelností a byl by absolutně bez poplatků, je velkolepá a krásná. Spousta velkých hráčů na trhu kryptoměn a inovací předvídá pro IOTu velkou budoucnost. Zatím však za touto kryptoměnou nejsou žádné výsledky a celkově je technologie v začátcích, tak pozor. Pokud to však myslíte s investováním do kryptoměn dlouhodobě a hledáte diverzifikační portfolio, pak by IOTA neměla na seznamu chybět. Její potenciál k dalšímu růstu pro 2018 – 2022 je obrovský.