Dnes již není pochyb o tom, že kryptoměny hýbou světem. Jejich vliv se z prostředí internetu rozšířil také do off-line světa. V médiích se o nich mluví takřka denně. Ale kryptoměny neznamenají pouze bitcoin. Dnes existuje již přes 1500 digitálních měn. Mezi jednu z těch zajímavých patří kryptoměna Komodo (KMD). Pojďme se na Komodo v tomto článku podívat pod drobnohledem.
Komodo (KMD)
Kryptoměna Komodo funguje na bázi decentralizované open-source platformě využívající technologii Delayed Proof of Work (dPoW). Komodo se vyvinulo z měny BitcoinDark (BTCD), stojí za ním stejný vývojář na internetu známý jako „jl777“.
Platforma na bázi blockchainu, kterou Komodo využívá, pochází z kryptoměny Zcash, ze které se oddělila forkem. Od svého vzniku v září 2016 prošlo Komodo zajímavou cestou. Během své historie, tedy za více než rok a půl své existence se Komodo dokázalo dostat do TOP 60 kryptoměn, s celkovým růstem dosahujícím neuvěřitelných 2200 % od svého počátku!
Komodo (KMD) si zakládá na anonymitě, transparentnosti a soukromí uživatelů. Pro začínající uživatele virtuální měny Komodo a příznivce kryproměn obecně, uveďme klíčové vlastnosti této digitální měny.
Největší výhody kryptoměny Komodo (KMD)
Největší výhodou je bezesporu anonymita. Komodo pochází původně z měny Zcash. Ta si na bezpečí a anonymitě uživatelů zakládá. Její technologie skrývá údaje o odesílateli, příjemci i objemu odeslané měny. Protokol hlídá také to, aby nedošlo ke dvojí platbě, tedy aby jedna osoba neposlala stejnou platbu dvěma příjemcům.
Další výhodou je nový protokol Delayed Proof of Work (dPOW), který toho má mnoho co nabídnout. Jedná se o hybridní metodu na základě konsenzu mezi uživateli. Síť tak umožňuje připojit na původní blockchain také blockchain druhý.
Vše se děje za pomocí tzv. „Notary Nodes“, tedy uzlů, které se vlastně chovají jako notář dané sítě. Tyto uzly zapisují informace z prvního na druhý blockchain. Existuje zde tedy dvojí ochrana. Nabourat systém blockchainu je samo o sobě takřka nemožné vzhledem k jeho komplexnosti a decentralizaci. Zde navíc existuje dvojí ochrana přes již zmíněné Notary Nodes, její prolomení je fakticky téměř nemožné.
Další důležité vlastnosti měny Komodo (KMD)
Pod hlavičkou KDM v dnešní době existuje 32 různých měn. Ty jsou decentralizované, udržují tak stabilní tržní hodnotu měny jako takové. Každá z těchto 32 měn funguje na vlastním blockchainu, tedy tváří se jako každá jiný kryptoměna, avšak s tím rozdílem, že je zastřešena celou platformou Komodo.
Komodo umožňuje využitím třetím stranám. V této oblasti se používá systém proof of work, tedy klasické těžení dané měny, které známe například u bitcoinu.
Co se zakládajících členů této platformy týče, téměř všichni na internetu vystupují pod pseudonymy, podobně jako sám zakladatel bitcoinu, Satoshi Nakamoto. Ačkoli neznáme jejich pravá jména narozdíl od zakladatele litecoinu nebo etherea, v tomto případě to jistě není ke škodě. Celý projekt je oproti jiným kryptoměnovým start-upům velice transparentní a důvěryhodný.
Komodo operuje s fixním množstvím 200 milionů kusů. 100 milionů z nich bylo předtěženo a nabídnuto v rámci Initial Coin Offering (ICO) v říjnu 2016. Z této poloviny všech coinů pak bylo 10 milionů dáno stranou pro účely budoucího vývoje a 90 milionů poskytnuto investorům.
Kapitalizace kryptoměny Komodo
Komodo nyní dosahuje, podle web CoinMarketCap celkové kapitalizace ve výši 408 816 978 $. Pro nás opravdu nepředstavitelná částka, nicméně ve světě kryptoměn patří spíše k těm středním.
Pro srovnání kapitalizace kryptoměny bitcoin dosahuje neuvěřitelných 160 512 189 524 $. Kalkulačka by nám tedy řekla, že kapitalizace bitcoinu je řádově tisíckrát vyšší. Pokud bychom použili převodník měn, zjistili bychom, že za jednu virtuální minci měny Komodo bychom získali přibližně 0,00039956 bitcoinu, tedy pouze jeho malý zlomek.
Níže vidíme graf, který ukazuje vývoj ceny měny Komodo za poslední rok. Cena se tedy pochopitelně promítá do celkové kapitalizace měny, není tomu jinak ani u ostatních kryptoměn.
Kde Komodo (KMD) koupit?
V současné době existuje několik směnáren, na kterých lze Komodo zakoupit. Doporučit lze kryptoměnovou burzu Binance, která poskytuje přehledné uživatelské prostředí a registraci bez zdlouhavých procedur. V době psaní článku se kurz Komodo podle CoinMarketCap pohyboval okolo hodnoty 4 dolarů za jednu virtuální minci.