Jaké jsou neznámější americké akciové indexy? A jaké akciové indexy jsou v Evropě a ve světě? Lze je obchodovat anebo k čemu slouží? Proč investoři sledují burzovní index? Pokud jste si pod názvem akciové indexy vybavili na první dobrou například S&P 500, Dow Jones, NASDAQ, nebo DAX, tak je to správně.
V případě, že si ovšem nejste jistí a ještě tápete, co který burzovní index představuje, nebo o čem obecně akciový index vypovídá, tento článek vám mnohé otázky zodpoví.
Co je akciový index
Burzovní index neboli akciový index je ukazatel vývoje kurzů akcií příslušného akciového trhu nebo jen určitého odvětví. Dá se říci, že je základním statistickým indikátorem měřící vývoj celého trhu.
Základní kámen akciových indexů
Základním kamenem indexů jsou akcie společností, kterou jsou vybrané podle předem stanoveného klíče. Tím klíčem může být například základní jmění obchodované společnosti, nebo její tržní kapitalizace. Na základě výše uvedených měřítek se dále odvozuje váha vybrané společnosti v sestavovaném indexu.
Sestavování burzovních indexů
Při sestavování indexu, resp. vybírání firem do něj hraje důležitou roli odvětví podnikání dané firmy a její regionální či geografická příslušnost. Aktuální hodnota indexu se vypočítává v pravidelném intervalu, např. každých 10 vteřin, po celou dobu co je daný akciový trh otevřen.
Nejznámější akciové indexy
S&P 500 index
Největší americký index je S&P 500 index. Je založený na kapitalizaci 500 velkých společností v USA. Index patří k nejstarším, založen byl v roce 1923.
V akciovém indexu S&P 500 najdeme společnosti jako je Coca-Cola, Microsoft, Apple, Visa, Google a další.
Dow Jones index Newyorské akciové burzy
Nejznámějším burzovním indexem na světě je index Newyorské akciové burzy (NYSE) ‚Dow Jones‘. Tento index měří výkonnost 30 amerických průmyslových, mediálních, finančních a technologických aktuálně největších a nejznámějších společností, tzv. blue-chips. V tomto indexu se vyskytuje například fastfoodový řetězec McDonald’s, softwarový gigant Microsoft nebo firma vyrábějící převážně sportovní oblečení a obuv, Nike.
Index NASDAQ-100
Dalším známým indexem je NASDAQ-100. Ten zahrnuje 100 největších a nejaktivnějších amerických i mezinárodních nefinančních společností kótovaných na americké burze NASDAQ. Právě tento burzovní trh je měřen dle tržní kapitalizace kótovaných akciových společností, jednou z možností, které jsem uváděl o pár řádek výše. Příklady firem, které jsou obchodovatelné na NASDAQu – Facebook, Apple, Google, či Intel.
Evropské akciové indexy
Burzovní trhy nejsou aktivní jen ve Spojených státech, jak se může na první pohled zdát. Významnou, ne-li nejvýznamnější burzou v Evropě je německá, která má hlavní zastoupení ve Frankfurtu nad Mohanem.
Hlavním indexem je zde DAX-30, v jeho případě můžeme hovořit o německé obdobě amerického Dow Jones indexu, jelikož se zde také obchoduje výhradně s blue-chips akciemi (akcie největších a nejziskovějších společností obchodované na burze, které mají stabilní růst a pravidelně vyplácejí dividendy).
Burzovní trhy v České republice
I Česká republika má svůj index, a tím je PX – oficiální index Burzy cenných papírů Praha. Obchodují se na něm akcie společností ČEZ (výrobce energie), Philip Morris (jeden z největších výrobců tabákových produktů), nebo Unipetrol (společnost zabývající se rafinérskou a petrochemickou výrobou).
Role burzovních indexů
Burzovní indexy hrají jednu z nejdůležitějších rolí pro samotné investory, jelikož jsou základním ukazatelem, který jim naznačuje, jak se daný trh v reálném čase vyvíjí, čili zda má růstovou, či naopak klesající trend. Místo sledování akcií jednotlivých společností a jejich kurzů stačí kouknout na hodnotu indexu a hned je investorovi jasné, zda se může radovat či naopak propadat skepsi.
Tento ukazatel má jasně vypovídající hodnotu pro investora, jelikož může být i jeho hodnotícím aspektem v jeho úspěšnosti nebo neúspěšnosti investování. Ten investor, který dokáže dlouhodobě zhodnocovat své portfolio lépe, než činí ztráta či přírůstek daného indexu, tzn. výnos svého portfolia převyšuje výnos celého burzovního trhu, pak se může pyšnit vynikajícím investičním instinktem.
Celkově se tedy vyplatí sledovat burzovní indexy, jelikož teoreticky mohou včas investora varovat, že akciovému trhu hrozí přehřátí a umožnit mu odchod do bezpečnějších investičních toků nebo naopak, nasměrovat ho k navýšení svých investic.
Jak obchodovat akciové indexy
Akciové indexy jsou pouhými ukazataly, avšak dnes máme možnost obchodovat indexy prostřednictvím ETF. U svého brokera koupíte např. ETF S&P 500 anebo ETF Nasdaq. Pokud nechcete vybírat jednotlivé akciové tituly, pak jednoduše nakoupíte celý index. Tato investiční strategie je vhodná nejen pro začátečníky, ale doporučuje ji i Warren Buffett pro všechny neprofesionální investory (tedy ty jedince, kteří se investování nevěnují na plný úvazek).