Za komoditu se považují suroviny či potraviny, které mají jednotnou hodnotu a kvalitu. Investice do komodit mají své kouzlo. Ropa, zlato nebo pšenice jsou zboží, které lidé přece potřebují pořád. A nebo ne? V dubnu 2020 se poprvé v historii objevila záporná cena ropy. Co si pod tím představit? A co tuto situaci vyvolalo?
Jak funguje trh s komoditami
Jako téměř všechno na světě se cena komodit řídí poptávkou a nabídkou. Kromě producentů, dodavatelů a odběratelů existují na trhu s komoditami i spekulanti, kteří ve skutečnosti nechtějí komoditu odebrat, pouze ji využít jako investici. Jejich cílem je surovinu přeprodat se ziskem.
Nejběžnějším obchodem na komoditní burze jsou tzv. futures. Jde o nákup a prodej smluv, ve kterých strany souhlasí, že v budoucnu provedou transakci za cenu, která je stanovena v současnosti. Jde o spekulativní investici, protože cena komodit se v čase vyvíjí. Investoři sází na to, že cena komodit poroste. V čase, kdy se blíží dodání komodity, ji výhodně přeprodají skutečným odběratelům.
Kdy vzniká tzv. negative pricing?
Záporná cena komodity se může objevit, pokud poptávka klesne tak, že dodavatelům, resp. spekulantům, nezbývá než ostatním zaplatit, aby si ji převzali.
Kupodivu se nejedná až tak o neobvyklý jev, zejména u elektřiny. Elektřina, která je dodávána z obnovitelných zdrojů, závisí na množství slunečního svitu či síle větru. Může se pak stát, že se jí nabízí v určité chvíli příliš. Nebo naopak poklesne poptávka, např. o víkendu nebo o Vánocích, kdy jsou lidé doma, a je zastavena výroba.
Dodavatelé elektřiny však s těmito stavy počítají a elektřiny se raději zbaví se ztrátou, protože její produkci nelze libovolně zastavovat a spouštět.
Proč vznikla záporná cena ropy?
Ropa je komodita, o kterou byl vždy zájem. Vždyť se jí přezdívá černé zlato. Jak je tedy možné, že se cena americké lehké ropy WTI (West Texas Intermediate) dostala na minus 37,63 dolarů za barel?
Celá situace měla několik příčin. Předně eskalovala cenová válka mezi Ruskem a kartelem OPEC. Jednání o omezení těžby mezi Ruskem a Saúdskou Arábií zkrachovala a obě země zahltily trh nevídaným množstvím ropy.
Ve stejné době však kulminuje koronavirová krize v Itálii. Státy začínají chápat, že k omezení šíření nemoci musí zavést přísná opatření, ať už karanténu, zavření podniků či jiná omezení, která vedou k poklesu výroby. A v takovém případě není potřeba ani ropa.
Situaci nepomohlo ani omezení nákladní lodní dopravy kvůli zavřeným přístavům.
Stejně jako u elektřiny nelze těžbu ropy jen tak přerušit zavřením kohoutku. I když se státy domluvily na jejím snížení, přišla jejich dohoda příliš pozdě. Do té doby se naplnily zásobníky a vytěženou ropu nebylo kde ukládat.
Protože ropa se obchoduje zejména pomocí futures, jak jsme již uvedli výše, musí si investoři hlídat, kdy jim vyprší datum smlouvy a prodat ji před ním odběrateli. V opačném případě se stávají jejími vlastníky a musí si ji převzít a někde skladovat. Smlouvy, podle kterých se měla ropa dodat v květnu 2020, vypršely 21. dubna 2020. Spekulantům nezbylo, než se ropy zbavit, protože by neměli, kde ji uložit.
V dubnu 2020 se tak nejdůležitější světová komodita stala téměř bezcennou, protože její nabídka vysoce převážila nad poptávkou.
Záporná cena na komoditní burze samozřejmě neznamená, že nám pumpaři budou platit za to, abychom si u nich koupili benzín. Než se ropa dostane ke spotřebitelům, nějakou dobu to potrvá. Ceny pohonných hmot se však rozhodně do záporu nedostanou. Už třeba proto, že se z nich musí odvádět daně.