Dokumentární film Betting on Zero (2016) ukazuje, jak se Wall Street investor Bill Ackman rozhodl shortovat akcie Herbalife, poté co zjistil, že jejich obchodní model je založený na pyramidovém schématu.
Herbalife je společnost, která vyrábí a distribuuje výživové produkty pro zdravý životní styl. V roce 2012 byla nařknuta Billem Ackmanem z nelegálního obchodního modelu, který byl založený na pravidelném a nutném odběru balíčků, díky kterým mohli členové zůstat v klubu a brát provize z nových přivedených členů. Samotné produkty byly cenově dražší než běžná konkurence. Herbalife prezentoval svůj byznys i jako obchodní příležitost, tj. rekrutuj nové členy, vytvoř si obchodní síť a pobírej provize z jejich nákupů. Ve skutečnosti by však samotným prodejem produktů Herbalife ani jeho členové nemohli fungovat. Finanční zisky se tvořily jen v rámci přivádění nových členů. Spolu s povinným odběrem produktů to vytváří nelegální multilevelovou společnosti, pyramidu založenou na ponzi schématu.
Short sázka na cenu akcie HLF
Bill Ackman (William Albert Ackman, 52 let) vede hedge fund Pershing Square Capital Management. Od roku 2012 drží Bill Ackman a jeho hedge fund short pozici na akcie Herbalife ve výši 1 miliardy amerických dolarů. Dle jeho slov, nemá rád shortování amerických akcií, protože nechce podkopávat americkou ekonomiku. Herbalife ale způsobuje velké škody a americké ekonomice se bude vést lépe bez této společnosti.
Když vstoupil do této investorské vysoké hry Carl Icahn, ledy se otřásly. Carl Icahn podpořil obrovskou finanční inijekcí společnost Herbalife a dal o tom mediálně vědět. Icahn a Ackmen jsou odvěkými nepřáteli a investorsky se neshodnou. Icahn viděl příležitost, jak zmáčknout (tzv. short squeeze) Ackmena. Akcie Herbalife rázem začaly stoupat.
V lednu 2013 byla cena akcie Herbalife na hranici 18 USD. V prosinci téhož roku už na 39 USD.
Herbalife využívá speciální strategie pro zvýšení důvěry, jak říká Bill Ackman. Mají silný marketing, přední specialisty na marketing i právo. Mají nasmlouvané celebrity (vč. Ronalda) a reklamu např. v šampionátu Formule. Vzpomínám, že v ČR známý podvod Kairos využíval reklamu ve Formule 3.
Trailer filmu Betting on Zero
Podívejte se na 2 minutový trailer k filmu. Vřele doporučuji zhlédnout celý film, který trvá 1 hodinu 44 minut. Dozvíte se mnoho z fungování společnosti Herbalife, jaká je její historie a jak fungují ponzi schémata.
Přestože se film snaží o objektivní záběry, určitá subjektivita při ukázkách reálných příběhů lidí, kteří ztratili desetitisíce dolarů (většinou imigranti, kteří chtěli naplnit svůj americký sen), zda panuje. Každopádně film otevírá oči k praktikám, které nejsou legální a mohou se skrývat i v dalších společnostech.
Akcie Herbalife (HLF)
Cena akcií Herbalife jdou postupně s výkyvy vzhůru. Na konci roku 2018 dosáhly svého ATH na hranici 59 USD. Od začátku roku 2019 je patrná sestupná tendence.
Herbalife uznán viným v roce 2016
V červnu 2016 byl Herbalife uznán viným FTC (Federal Trade Commision) z nekalých obchodních praktit.
Dle vyjádření Edith Ramirez (Chairwoman FTC), Herbalife oklamal stotisíce lidí, kterým nasliboval něco, co nebyla pravda, přiměl je podepsat něco, co považovali za legitimní a lukrativní obchodní nabídku.
FTC shledala, že Herbalife pochybyl a prezentované informace nebyly pravdivé. Sen, který novým účastníkům prezentovaly, byla pouhá iluze. Většina distributorů vydělala velmi málo anebo vůbec žádné peníze tím, že by prodávala produkty Herbalife. Ti, kteří si pronajali prostory a pracovali dlouhé směny, nevydělali žádné peníze anebo peníze dokonce prodělali. Malá skupina distributorů z Herbalife, kteří vydělali velké peníze byly vypláceni nikoli z prodávání Herlife produktů, ale z úspěšného náborů nováčků a budování obchodních sítí.
FTC shledala obchodní model Herbalife za „unfair“, protože je založen na odměnách distributorů za přívádění nových členů. Nákup produktů jim pak umožní, aby mohli to samé dělat oni sami. Nákup produktů tak slouží čiště k marketingovým účelům a nikoli k uspokojení poptávky.
FTC požaduje po Herbalife zaplacení pokuty 200 milionů dolarů a zároveň požaduje, aby společnost fundamentálně restrukturalizovala svůj byznys model.
Tehdejší CEO Herbalife Michal Johnson po 4 měsících od FTC závěru odstupuje ze své pozice.
Zajímavostí pak je, že v prosinci 2016 jmenoval Donal Trump investora Carla Icahna jako poradce pro regulatorní reformy. Ten však během roku 2017 rezignoval kvůli konfliktů zájmů.
Co říká Herbalife
Herbalife otevřeně kritizuje film Betting on Zero. Společnost koupila doménu bettingonzero.com, kde vyjadřuje svůj postoj k filmu i argumentům Billa Ackmana.
Ve vyhledávači Google sponzoruje frázi Betting on Zero, na kterou má nastavenou reklamu (Betting on Zero Movie | A Misleading Infomercial | bettingonzero.com Paid For By A Billionaire Hedge Fund Manager).
Jaký je Herbalife dnes
Věřím, že Herbalife změnil strukturu své obchodní činnosti. Tak jako tomu už bylo jednou v minulosti a je to znázorněno ve filmu. Po zhlédnutí filmu jsem však poměrně kritický k této společnosti. Příliš nevěřím v komplexní restrukturalizaci a nápravě škod, které v minulosti udělala.
Zároveň cítím obrovské lobby na americkém trhu. Souboj investorských titánů Billa Ackmana a Carla Icahna bude ještě zajímavý sledovat. Už nyní je ale patrné, že pověst jména Billa Ackmana utrpěla, situace je vyhrocená a jeho hedgový fond je v rámci shortové investice v červených číslech.
Odsouzení Herbalife americkou FTC je určitě výhra, na druhou stranu sta milionová pokuta pro tak velkou společnost není zdrcující. Činnost jim nebyla zakázaná, naopak pokud změní obchodní model, je vše v pořádku. To hraje spíše proti shortovací pozici na akciích HLF. Sám jsem zvědavý, jak toto dopadne, pocity po filmu Betting on Zero mě však naklonily na stranu Billa Ackmana.