Skyway recenze: Dopravní systém budoucnosti anebo podvodná firma?

skyway recenze

Technologické novinky a revoluční nápady se objevují každý den. Jedním z nich je i Skyway – dopravní systém budoucnosti, který zvládne přepravit lidi i zboží po kolejích, které budou nad našimi hlavami. Projekt se pyšní bezpečností, šetrností k přírodě a minimálními náklady. Autor projektu Anatoly Yunitskiy kromě toho slibuje pro investory dlouhodobý pasivní příjem, který bude generovat zisky i dalším generacím. Jak reálné jsou možnosti tohoto futuristického projektu a nejedná se jen o habaďůru a podvod na lidi? Přečtěte si naši hloubkovou analýzu a recenzi Skyway Capital.

Co je Skyway Capital

Skyway je po všech směrech revoluční a neméně ambiciózní. Jedná se o nadúrovňový dopravní systém, který k pohybu využívá patentovanou strunovou technologii. Ta má změnit celý systém dopravy. O podobné změny usiluje i Elon Musk (v projektu Hyperloop) a Skyway může být jedním z jeho konkurentů.

Hlavním prostředkem pro přepravu v rámci Skyway pak mají být kapsle zavěšené na kolejích, které visí ve vzduchu. Hlavní výhodou této nové „železnice“ je vysoká rychlost, bezpečnost, šetrnost k životnímu prostředí a nízké náklady na provoz.

Nejedná se o nový nápad. Vše vzniklo v Bělorusku před více jak 39 lety, kdy se hlavním projektantem stal ruský vědec Anatoly Yunitskiy (Junitský), který je zároveň prezidentem společnosti Skyway Group of Companies a má s podobnými projekty bohaté zkušenosti.

Za svoji kariéru železničního inženýra získal Anatoly Yunitskiy celou řadu ocenění a je autorem více jak stovky různých patentů, 18 knih a více jak 200 vědeckých studií a publikací, které jsou oceňovány po celém světě.

Lákavá investice na rychlé peníze i pasivní příjem

Důvodem, proč je kolem celého projektu tolik rozruchu jsou rychlé peníze. Počáteční investice vám totiž během pár let může vydělat několikanásobně více. Technická stránka věci je pak hlavním magnetem, jak přilákat nové investory. V dnešní době kryptoměn a technologických novinek je poměrně jednoduché vyvolat senzaci a strach z toho, že pokud nyní neinvestujete pár korun, tak vám ujede vlak nadobro.

Vydělat na projektu může prý každý

Rychlé peníze si přeje každý. Proto je o trh s kryptoměnami takový zájem. Skyway však funguje trochu odlišně, a to na tradičním principu s nakupováním akcií, ale současně slibuje vysoké zisky.

Hlavní podstata spočívá v nákupu akcií Euroasian Rail Skyway Systems, American Rail Skyway Systems, African Rail Skyway Systems a také Australian & Oceanic Rail Skyway Systems skrze investiční fond Skyway Capital a jiných společností, které jsou součástí Skyway Group of Companies.

V současné době má akcie nulovou hodnotu. Při vstupu na burzu by však měla mít hodnotu $1 a poté by měla vystřelit do nebes. Zhodnocení by mělo proběhnout odhadem do 2 až 5 let. Rozdíl mezi současnou a budoucí hodnotou akcií je podle odhadů vedení několik tisíc procent. Pozor, odhady jsou však jen sliby a přestože mohou být podloženy jakoukoli analýzou s daty, odhadování budoucí hodnoty firmy či akcie Skyway, je stále spíše spekulace než investice.

Důvod, proč v současné době hledá společnost investory, je získání peněz na dokončení projektu výstavby testovacího EkoTechnoParku v Bělorusku. Ten je nutný vybudovat pro získání certifikace, která je nutná pro výstavbu projektu. Zmíněný ekopark má dále sloužit pro testování dalších technologií.

Nákup akcií však není jedinou cestou, jak vydělat na této, podle mnohých internetových článků revoluční, novince. Další možností je doporučit tento internetový „byznys“ dalším lidem. Jedná se o klasický víceúrovňový provizní systém nebo-li MLM. Společnost vám vyplatí za každého vámi přivedeného člena, který zainvestuje do společnosti 20%. A zde se většinou láme názor všech příznivců technologických novinek, investic a snadného výdělku.

Myšlenka má potenciál, ale nabízí i něco víc?

Myšlenka projektu je velmi zajímavá a rozhodně můžeme v budoucnu očekávat podobné inovace. Doprava se bude muset radikálně změnit, jelikož v současné situaci není dlouhodobě udržitelná. Otázkou je, zda je právě teď ten správný čas na to všechno, zda jsou technologie a společnost (např. otázka regulace, podobná problematika regulace je v oblasti samoříditelných automobilů) připravené a zda se nejedná jen o podvod na technologické nadšence a investory. Není nakonec jen hlavním cílem získat peníze a potom celý projekt odpískat? Je vůbec provizní systém nutný pro chod celého projektu?

Skyway a vstup na burzu

V současné době není společnost Skyway na žádné veřejné burze. A ani se na vstup na burzu v dohledné době nechystá. Získané Skyway akcie jsou tedy fiktivní.

Jednoduše řečeno, kdokoliv může vytisknout kousek papíru s názvem certifikát a počtem akcií. Firma vám sice garantuje rezervaci vašich akcií, ale nikde nemáte jistotu, že se tak stane až přijde na lámání chleba.

Na oficiálních stránkách můžete investovat 4 000 dolarů a za ně získáte milion akcií/certifikátů. V momentě kdy společnost vstoupí na burzu, bude podle společnosti jedna akcie mít hodnotu 1 USD. Tedy váš milion akcií má hodnotu milionu dolarů. Jenže tomu tak nemusí být.

Cenu akcie na burze určuje poptávka a nabídka. V jeden moment se může stát, že všichni investoři se budou chtít svých akcií zbavit a nikdo o ně nemusí mít zájem. Až v tento okamžik se ukáže, jaká je reálná hodnota akcií. Ta může být nulová a nebo vyšší, než slibovaný $1.

Jenže Skyway se rozhodla nabídnout záruky. Ty jsou možná důvodem, proč tolik lidí o investici přemýšlí.

Skyway garantuje budoucí odkup akcií za 1 USD, ale…

Skyway garantuje odkup vašich certifikátů právě za 1 USD. Pokud tedy bude hodnota akcie nulová, nemusí vás to trápit. Společnost vás vyplatí. Jenže pokud máte všech pět pohromadě, dáte si fakta dohromady. Stačí jednoduchá matematika.

Jestliže nakoupí 100 tisíc lidí a každý z nich investuje 4000 US, získá společnost Skyway 400 milionů USD. Určité procento peněz rozdělí mezi partnery, aby se dále pokračovalo v nabírání nových členů. Další část peněz půjde na výstavbu testovacího parku a jiné věci. Jakmile společnost vstoupí na burzu, měla by od všech odkoupit akcie. Tedy na 100 tisíc lidí to dělá přesně 100 miliard USD. Zda je to reálné nebo ne, to už posuďte sami.

Dalším problémem ohledně celé situace se vstupem na burzu je čas. V roce 2016 měla společnost Skyway vstoupit na burzu, ale nestalo se tak ani v roce 2017. Podle dostupných informací se nakonec vstup Skyway Capital na burzu odložil až na rok 2018. Podobné scénáře jsou známé i u jiných společností, které fungovaly na podobném principu. Neustálé odkládání.

Podepsané kontrakty pravděpodobně neexistují

Vedení společnosti se chlubí podepsanými kontrakty za miliardy dolarů s několika vládami po celém světě (australská nebo indická). Pokud však budete hledat více, dozvíte se, že žádná ze zmiňovaných vlád o tom nic neví. Ani samotná společnost nepředložila žádné hmatatelné důkazy o tom, že je vše již v procesu. Žádné projekty, stavební povolení, vládní dokumenty a nic tomu podobného.

Pokud by se jednalo o seriózní projekt, nebyla by první věc, kterou byste udělali prokázání svého záměru a ukázkou toho, že máte nakročeno správným směrem? Nezískali byste tak více investorů?

Tento fakt nasvědčuje všemu, že se jedná jen o další pyramidovou hru a jediným zdrojem příjmů společnosti jsou peníze od investorů, kteří kupují certifikáty.

Skyway nemá licenci na poskytování investičních služeb v ČR ani dalších zemí

Regulace a certifikáty či národní licence jsou dobré pro společnosti, které to myslí vážně. Proč? Protože tím získávají na důvěryhodnosti a investor má jistotu, že je to solidní firma. A navíc abyste mohli prodávat akcie v rámci České republiky, musíte mít k tomu licenci od České národní banky. Skyway však žádnou licenci na poskytování investičních služeb nemá. Ve zprávě od ČNB se dokonce dozvíte, že jakékoliv investice do cenných papírů společnosti nejsou v souladu se zákony. Podobně je tomu i u ostatních zemí jako je Estonsko, Belgie, Lotyšsko a Itálie.

Někdo může namítat, že se aktuálně prodávají certifikáty a nejedná se o čisté akcie, ale společnost celou dobu vystupuje s jasným cílem vstoupit na burzu. Nepatří snad licence mezi prioritní položky?

Nejasnosti nejen kolem zakladatele pana Yunitskiy

Kromě výše uvedených nejasností existují i další. Například zakladatel pan Yunitskiy byl v minulosti usvědčen z drobných finančních podvodů.

Další otázkou je samotná technologie? Je vůbec reálné, aby Skyway fungoval tak, jak se zamýšlí nebo je to pyramida? Na jedné diskuzi (ruský zdroj, pomůže vám google překladač) je tato technologie vyhodnocena jako nedostatečná. Technologie byla dostupná již před 16 lety a byla prezentována po celém světě. Proč od té doby nebyl postaven ani jeden kilometr tratí a stále se pořádají pouze prezentace? Technická stránka celé věci je však jedním z mnoha důvodů, proč tento projekt nepůsobí zrovna seriózně.

Recenze: Je Skyway podvod nebo reálný byznys?

Projekt Skyway má líbivou prezentaci a vše do puntíku promyšlené. Laici jednoduše uvěří a vzbudí v nich důvěru. Pan Yunitskiy je navíc reálná osoba, která má za sebou několik úspěšných žádostí o patenty. Jenže to je vše, co vzbuzuje alespoň nějakou důvěru v tento projekt.

Přestože může být technologie revoluční, za 30 let co existuje, nebyl autor a jeho tým schopen předložit jeden důkaz o výstavbě, o funkčnosti nebo o tom, že existuje investor, který chce postavit zkušební trať. Získávání peněz díky investorům a přerozdělování zisků také není zrovna skvělá vizitka a Skyway tak vystupuje spíše jako podvodná firma.

Pokud shrneme informace z článku, je patrné, že se s největší pravděpodobností jedná jen o další promyšlený podvod. Otazníky kolem Skyway jsou příliš silné, aby šlo celý projekt brát jinak, než jako ponzi schéma a HYIP. Jestli tomu tak skutečně je nebo se projekt, který je téměř 30 let v oběhu, konečně dočká realizace, ukáže až čas. Aktuálně však nejsme nakloněni projektu Skyway a raději bychom se mu vyhnuli. Tímto článkem chceme varovat čtenáře a potenciální investory před investicí. Naše redakce osobně upřednostňuje investování do akcií, ETF, peer to peer půjček, případně komodit. Pro drobné investory jsme připravili speciální článek Do čeho investovat malé částky.

Informace v článku jsou pouze osobním názorem autora, nejsou investičním ani finančním doporučením. Přestože jsme se snažili objektivně hodnotit veřejně dostupné informace o Skyway Capital, recenze jsou vždy subjektivní. Před investicí vždy proveďte vlastní průzkum. Investování je rizikové.

Oficiální informace o projektu Skyway najdete na www.skyway.capital
Obrázek jsme použili z oficiálních stránek Skyway.