NEO je další kryptoměnou, která si zasluhuje vaší pozornost. Nemusíte do ní hned investovat, ale rozhodně byste o ní měli něco málo vědět. Nabízí totiž celou řadu nových řešení a možností. Kryptoměna Neo však nepřišla z modrého nebe a má za sebou celkem komplikovanou historii. Kde se vzalo a co od něj můžeme očekávat se dozvíte níže.
Co je Neo a jaká je jeho historie
Neo se zrodilo pod jménem AntShares (ANS) v roce 2014. Projekt Antshares byl založený Da Hongfeiem a Erikem Zhangem a je považován za první čínskou blockchain platformu. Roku 2016 se zvyšuje zájem o Antshare a potřeba blockchain řešení se navyšuje a tak se zakládá společnost, která nabízí blochchain-base finanční služby. V roce 2017 je pak AntShare přejmenován na NEO.
Neo a OnChain mají sídlo v Šanghaji. A čínské regulace nenahrávají této skutečnosti příliš dobře. Neo je totiž zranitelné a může být lehce ovlivněno na vývoj kryptoměnového trhu. Co nabízí Neo oproti ostatním kryptoměnám?
Chytré kontrakty černé na bílém
Klíčovým zdrojem k pochopení problematiky je The Neo Whitepaper. Většina řešení, které však nabízí tato kryptoměna jsou stále ve vývoji a tak je celá řada detailů nejasná. Neo funguje jako koncept smart contracts, který je podobný Ethereum.
Chytré kontrakty umožňují uživatelům automatizovat ukládání a vyměňování digitálních prostředků. Neo drží krok s již nastavenými smart contracts implementacemi díky vyvíjející technologii a spolupráci s čínskými autoritami a díky tomu dosahuje cíle chytré ekonomiky.
Chytré kontrakty se nazývají NeoContracts a jsou reprodukovány napříč networkem. Vše musí být potvrzené celým systémem a jakmile něco nesouhlasí, je blok zastaven. Chytrý kontrakt tak nemůže vykonávat operace, aniž by měl přístup k některým důležitým proměnným. Platforma NEO nabízí zároveň dva různé tokeny.
Tokeny NEO
Platforma NEO nabízí dva různé tokeny. Jeden se jmenuje stejně jako kryptoměna, teda NEO a druhá je GAS. Jedná se o kryptografické měny, které pohání Neo network. Oba tokeny jsou omezeny pouze na 100 milionů tokenů.
Token NEO reprezentuje akcie NEO trhu a jsou nedělitelné. Držitelé NEO dostávají volební práva v NEO ekosystému a také práva k dividendě v podobě GAS.
Druhý token GAS je generován pro všechny majitele tokenu NEO. Během konstrukce blockchainu je generováno 8 GAS za blok. Rychlost produkce je redukována o jeden token za každé 2 miliony bloků, které jsou vygenerovány. Někdy kolem roku 2039 dosáhne cirkulace GAS 100 milonů a produkce se zarazí.
Na rozdíl od NEO je GAS dělitelný. Dividenda v podobě GAS se také hromadí jako poplatky v networku. Uživatelé platí v GAS, aby rozběhli chytré kontrakty. Výše poplatků pak závisí na množství výpočetních prostředků k provedení transakce a následně jsou rozděleny mezi bookkeepery jako odměna za jejich služby v networku.
Jak koupit NEO
Digitální měnu NEO a tokeny je možné koupit či prodat před internetové burzy a směnárny. Seznam dostupných možností, kde koupit NEO, který je neustále aktualizován, naleznete na coinmarketcap.com.
Burza kryptoměn nabízí koupit celou řadu dalších altcoinů. Samotný nákup je poměrně jednochý. Nejčastěji investoři a spekulanti využívají burzu Bittrex nebo Binance. Zde však už obchodujete s bitcoiny nikoli s fiatem (jak koupit bitcoin?).
Peněženka pro kryptoměnu NEO
Co je těžší, je vybrat tu správnou peněženku. Peněženka pro NEO slouží k uchování vašich mincí a k příjmu dividend. Doporučujeme stáhnout peněženku od vývojářů „City of Zion“ a jejich peněženku NEON, která patří mezi oblíbené v komunitě uživatelů.
Jaká je budoucnost NEO
Aktuální NEO kurz se pohybuje za jednu minci v přepočtu kolem 2163 Kč (polovina ledna 2018). V posledních několika měsících se cena NEO vyšplhala nahoru.
Z grafu je vidět silná volatilita. Velký nárůst ceny mělo NEO v druhé polovině 2017, kdy jeho kurz NEO-USD vzrostl z méně než 10 USD na více jak 30 USD. Začátkem roku 2018 se kryptoměna těší velkému zájmu a cena dosáhla ATH (all time high) s hodnotou nad 100 USD.
Tato alternativní kryptoměna má rozhodně co nabídnout. Nabízí celou řadu výhod, jako netradiční řešení chytrých kontraktů. Nevýhodou je však poněkud divoký a nevyzpytatelný čínský trh, který je náchylný na regulace a omezení.