Dříve trhem opomíjené akcie vězeňských společností The GEO Group, Inc. a CoreCivic, Inc. (dále jen GEO a CXW) se dostaly do hledáčku kontrariánských investorů již na konci roku 2020. V roce 2021 ještě trochu cenově vyklesaly, ale už se objevují častější analýzy a názory, že se jedná o zajímavé akcie pro investory.
Zajímavé akcie GEO a CXV
Na znovuobjevení akcií GEO a CXV mají podíl tři aspekty:
- Joe Biden po znovuzvolení oznámil odklon od privátního vězeňství, především složky ICE (imigračních zařízení), což vedlo k dalšímu strmému poklesu cen obou akcií.
- Michael Burry ze Scion Asset Management, který jako první prohlédl hypoteční krizi 2007/2010, začal do obou zmíněných společností masivně investovat. Jeho aktuální podíl vězeňských společností v portfoliu je okolo 22 %.
- Burrym pobláznění spekulanti ze sociální sítě Reddit se o společnosti (obzvláště o GEO) začali zajímat jako o kandidáty na možný short squeeze po úspěšném ataku na GME.
Tyto tři aspekty mohou sice být silnou motivací k investici, ale inteligentní investor by se před nákupem na celý sektor podívat širším pohledem. Proto přinášíme 7 důvodů, proč koupit americké vězeňské akcie.
Kapacita věznic
Kapacita věznic amerických věznic, detenčních a imigračních center se drží na poměrně vysoké úrovni, často přes 90 %. Není tedy možné jednoduše přesouvat vězně z jednoho zařízení do druhého s tím, že původní se uzavře.
Hranice USA s Maxikem
Na hranicích USA stojí další tisíce imigrantů. Aktuálně můžeme mluvit o mexicko-texaské hranici, na které stojí tisíce imigrantů ze střední a jižní Ameriky, převážně z Haiti, která se potýká s ekonomickou a politickou krizí.
Výstavba nových věznic
Tempo výstavby nových státních věznic je extrémně pomalé a zároveň nákladné. Trvá léta, něž takové zařízení vznikne a americké daňové poplatníky to stojí stovky milionů USD.
NIMBY fenomén
Na to navazuje tzv. NIMBY fenomén, z ang. Not In My Back Yard, česky „ne za mým domem“. Američtí političtí představitelé si tak nechtějí naštvat své voliče vysokými daňovými náklady, ale upřímně, ruku na srdce, kdo by chtěl mít za domem věznici. Najít takové místo je prakticky nemožné. Vše tedy nahrává těm stávajícím, resp. již postaveným a fungujícím.
Byznys věznic jako oligopol
Oligopolní charakter byznysu, kdy v celém sektoru působí jen hrstka firem a státních agentur. Navíc, nejen takto rozparcelované hřiště, ale i obrovské náklady na vstup do tohoto odvětví a regulace, brání vzniku nové konkurence.
Alternativní cesty
I přes mediálně hlásaný odklon od soukromého vězeňství (zejména ICE) dochází k prodlužování jednotlivých kontraktů mezi státem, resp. státy a vězeňskými společnosti. Navíc, Bidenovo nařízení se obchází tím, že společnosti již některé věznice neprovozují, ale pouze pronajímají objekt/lůžkovou kapacitu, což ale vede ke snížení rizika podnikání a většímu zisku pro akcionáře.
Cena akcie
A když už víme vše předchozí, klíčová je cena, za kterou akcii nakoupíme. Je jedno, jestli akcie oceňujete jen ukazateli (p/e, p/b, affo), počítáte komplikované DCF modely nebo oceňujete aktiva, ať už na to jdete jakoukoli metodou vždy se dostanete na velmi nízké hodnoty ve srovnání se společnosti v REIT sektoru.
U společnosti GEO jsme se dostali na férovou cenu cca 16 USD, přičemž 8 USD vychází z NAV a dalších 8 USD z DCF při růstu revenues pouhé 1 % ročně.
Cena akcie GEO se pohybovala v roce 2021 okolo 7-8 dolarů. Z grafu výše je patrné, že cena akcie dlouhodobě klesá, a to od roku 2017 z ceny více jak 30 dolarů. Během 5ti let tedy zaznamenala obrovskou ztrátu.
Pokud se však podíváme na celou historii, vidíme, že je akcie velmi volatilní a prožívá období růstu a období pádu. Cena pod 10 dolarů za akcii GEO bylo v historii nejblíže v roce 2009.
Investice do akcií USA věznic
Panuje přesvědčení, že se jedná o typicky grahamovskou či buffettovskou investici. Pomineme-li fakt, že se Warren Buffett vyhýbá investicím, které mohou být vnímány jako neetické, obsahuje aktuální investice do amerických vězeňských společností všechny důležité faktory skvělé hodnotové investice.
The GEO Group, Inc. a CoreCivic, Inc. jsou hluboce podhodnocené společnosti, s dominantním (de facto oligopolním) postavením na trhu a neexistuje k nim alternativa. Trvale udržitelná konkurenční výhoda je zde více než patrná.
Obě společnosti i celý sektor je však cenově vělmi volatilní a investoři jsou obzvláště citlivý na regulatorní změny i novinkovský svět. Z historie je vidět, že sektor prožívá období růstu a období pádu. Přestože se jedná o hodnotové akcie, nejsou univerzální ani nejsou volbou pro každého investora. Na druhou stranu, tam kde někdo vidí riziko, jiný vidí příležitost. To je svět investování.
Do akcií investuji přes brokera Degiro (recenze Degiro).
Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.