Protokol 0x a token ZRX

0x ZRC token ERC-20

Jednoduchý název coinu na první pohled napovídá, o čem je 0x. Ve zkratce se jedná o otevřený a neomezený protokol, který umožňuje obchodovat s tokeny ERC-20 na technologii Ethereum. Krom hlavního využití je možné protokol 0x využít i na vytvoření aplikací s pomocí knihovny 0x.js, která běží na Javascriptu. To však nejsou jediné výhody a možnosti této kryptoměny, která si získává na popularitě.

Co dělá projekt 0x

0x (ZRX) je protokol usnadňující výměnu žetonů ERC20. Ať už jednotlivec nebo společnost může používat 0x pro práci s decentralizovanou měnou. Protokol umožňuje posílání žetonů ERC20 mezi uživateli rychle a snadno za pomoci smart kontraktů bežících na Ethereu. V konečném důsledku tak mohou být všechna aktiva, včetně fiat, zboží nebo akcií, zastoupena jako token. Hlavním cílem a důvodem vzniku tohoto tokenu je zefektivnění žetonů značky Ethereum.

Pokud se projekt povede realizovat podle původního záměru, dojde k zlepšení celé situace decentralizované výměny. V současné době jsou centralizované výměny jako GDax, Bitfinex nebo Poloniex velmi citlivé na hacking a selhání bezpečnosti. A objevuje se celá řada dalších nevýhod a to jen díky tomu, že se popularita kryptoměn zvýšila.

Záchranným lanem není ale ani decentralizovaná burza, která je pomalá a nelikvidní. Každý nákup a prodej vyžaduje delší čas na potvrzení a schválení, což zpomaluje celý obchodní proces. To je nejen neefektivní a ničí to jednu z výhod kryptoměn, ale také to nafukuje celý blok řetězce Ethereum. 0x se snaží spojit všechny silné stránky obou systémů a zároveň eliminovat jejich nedostatky.

Jak projekt pokročil od svého založení

V říjnu 2016 přišel token 0x na svět. Zakladatelé jsou Will Warren a Amir Bandeyli. První zkušební verze byla vypuštěna do světa v lednu 2017 na soukromé zkušební síti. V březnu 2017 následovalo veřejné kolo financování, které bylo vedeno Polychain Capital. O dva měsíce později v květnu 2017 získává 0x konsenzus roku 2017. Verze 1.0 je pak nasazena do kanonického blokového řetězce Ethereum po kole bezpečnostních auditů a před spuštěním veřejného tokenu. Protokol 0x bude použit při samotném startu tokenu. Ačkoli je 0x protokol, tým vytvořil také produkt (0x OTC), který prokazuje fungování protokolu.

Jak majitelé žetonů vydělají na své investici?

Dvě hlavní funkce jsou stěžejní pro ZRX:

  • Management – ZRX umožní držitelům hlasovat o změnách v protokolu. Toto opatření zabrání nechtěným změnám, které by mohly způsobit nekonzistenci, neaktualizaci smluv nebo nasazení nějakých zástrček, které by zkomplikovaly celou funkci protokolu 0x.
  • Poplatky – pro prodejce i nakupující jsou připraveny spravedlivé poplatky podle toho, jak se podílí na funkci protokolu a jaká je likvidita. Čím více transakcí bude provedeno na protokolu, tím více cenné bude ZRX. Cena tak může vyskočit do řádu několika desítek, stovek či tisíců dolarů.

Kromě výše uvedených funkcí disponuje token 0x celou řadou dalších výhod. Mezi ty důležité patří vyřešení problému s decentralizací. Největším rizikem současného světa kryptoměn je centralizovaná výměna, která brání rozsáhlému zavedení kryptoměn do ostrého provozu. Hackování burz vrhá špatný stín na celé odvětví a tak nezkušení jedinci odsoudí smysluplný projekt ještě dříve, než pochopí jeho smysl. Dále tento projekt podporuje síťový efekt. Čím více se bude využívat protokol, tím více bude ZRX. A jako další výhodou je možnost podpoření celé řady ICO projektů, které získávají na popularitě a je tak možné lépe financovat zajímavé projekty.

Samotný protokol se zapojil již do celé řady projektů, jako je Ethfinex, Augur nebo Melonport. A konkurence zatím není vysoká, takže je celkem vysoká pravděpodobnost, že token získá dominantní postavení na trhu a bude těžko nahraditelný.

Jsou obavy na místě?

Jednou z velkých obav může být zásah SEC, která způsobí omezení na burze cenných papírů, protože markery ERC20 jsou považovány za cenné papíry. Dalším problémem je jistá omezenost. 0x pracuje pouze pod značkou ERC20. Jakmile se vyklube v Ethereum nová inteligentní smlouva, nemusí být poptávka po ZRX vysoká. Dále není jisté, zda bude protokol se žetony dostupný na všech burzách nebo půjde jen o vybrané služby, jako je například Etherdelta nebo Liqui.

Jaká je budoucnost

Budoucnost může být optimistická, ale stejně jako všechny projekty vyžaduje i 0x spoustu času, úsilí, energie a trochu štěstí. Graf ukazuje stoupající trend a samotná cena, která se během dvou let dostala z nuly na hodnotu jednoho dolaru napovídá, že uživatelé této technologii věří.

Jak již bylo řečeno výše, konkurence není vysoká a tak si své místo může ZRX udržet celkem snadno a může se jednat o výhodnou investici. Jak koupit 0x? Stačí navštívit známější burzu typu Binance, které nabízí žetony ZRX výměnou za bitcoin.

Uvidíme, jak si svět kryptoměn a nových protokolů povede, ale pokud se udrží zběsilé tempo jako v posledních několika měsících, může celá řada projektů vystřelit až na měsíc a nebo upadnout do zapomnění. Zda to bude i osud 0x ukáže až čas.