Převod peněz do zahraničí – nejmenší poplatky a nejlepší kurz

Převod peněz do zahraničí
Převod peněz do zahraničí

Posílání peněz do zahraničí je obecně zatíženo poplatky bankovních domů, které se navíc liší ještě v kurzech převodu. Pokud nechceme zbytečně zaplatit více, vyplatí se celou situaci poplatků a kurzů při platbě do zahraničí prozkoumat do detailu. Podle našich zkušeností platba do zahraničí skrze Českou spořitelnu, ČSOB, KB či Moneta (dřívější GE Money Bank) není výhodný. Níže nabízíme stručný návod a naše zkušenosti s posíláním peněz do zahraničí skrze mezinárodní službu Transferwise.

Přestože je tento web zaměřen pro investory (ti posílají peníze do zahraničí v rámci svých investic), postupy může využít kdokoli. Nejčastěji se bude jednat o studenty, lidé, kteří se účastní programů Working Holiday anebo lidé, kteří se stěhují do zahraničí.

V článku věnujeme pozornost především konkrétním poplatkům za převod peněz, dále kurzu, se kterých dochází k převodu. Srovnáváme banky Česká spořitelna, ČSOB, KB, Western Union, Moneta (GE Money Bank) a další se službou Transferwise. Hodnotíme také dobu, za kterou převod proběhne, tedy jak dlouho převod trvá.

Vysoké poplatky za převod do zahraničí

Platba do zahraničí bývá často spojována s poplatky. Banky v České republice si účtují poměrně vysoké poplatky za převod. Nabízíme krátké, avšak přesto výstižné srovnání a účtování poplatků v těch největších českých bankách.

Česká spořitelna a poplatky za převod

Pokud provádíte zahraniční platbu skrze Českou spořitelnu, počítejte s poplatkem 100 Kč v případě, že se jedná o SEPA platbu. Pokud posíláte peníze mimo EU (není SEPA platba), poplatek se vypočten na základě vzorce, tj. 1% z částky, minimálně však 100 Kč a maximálně 950 Kč.

To je poměrně vysoký poplatek, který Česká spořitelna účtuje klientům za převod peněz do zahraničí. Pro aktuální ceny za transakce do zahraničí přejděte na oficiální ceník České spořitelny na www.csas.cz.

ČSOB a poplatky za převod

Situace v ČSOB s poplatky za zahraniční platbu jsou ještě horší jako v České spořitelně. Sazební Česko-Moravské obchodní banky rozlišuje obdobně SEPA platby a zahraniční platby jiné. SEPA platba je levnější a pokud se ptáte, za jak dlouho platba dorazí příjemci, tak dle zkušeností se jedná o přibližně 2 dny.

Za SEPA platbu zaplatíte v ČSOB 250 Kč pouze na poplatku za převod. Pokud se nejedná o SEPA, opět je zde výpočet, tentokrát je poplatek 0,7% z převáděné částky, minimálně však 250 Kč, maximálně 1500 Kč.

To je obrovská částka, pokud vezmeme v úvahu, že se jedná pouze o poplatky za převod peněz do zahraničí.

KB a poplatky za převod

Komerční banka má bohužel také drahé převody. Je to o trochu lepší než ČSOB ale horší než u České spořitelny. Konkrétně v KB internetovým bankovnictví zaplatíte za zahraniční platbu SEPA 195 Kč a pokud platba není SEPA, pak platíte 0,9% z částky, minimálně však 250 Kč a maximálně 1500 Kč.

Western Union ani Moneta (GE Money) nejsou lepší

A můžeme hodnotit dále a hlouběji, ale poplatky jsou víceméně identické.

Neplaťte vysoké poplatky za převody peněz do zahraničí. Objevili jsme levnější možnost posílání peněz do zahraničí.

Transferwise – převod peněz do zahraničí levněji

Transferwise je mezinárodní platforma pro převody peněz do zahraničí. Můžete zde směnit jakoukoli měnu, resp. poslat peníze do zahraničí v jakékoli měně přímo na účet příjemce. Jednoduše zvolíte měnu, ve které budete peníze odesílat a následně měnu, kam chcete peníze zaslat.

Výhody převodu s touto službou spočívají v nejnižších poplatcích a dále také v nejlepším kurzu.

PŘEVOD PENĚZ PŘES WISE

 

Porovnejte sami. Zadejte do kalkulačky objem peněz, který chcete převádět a ihned uvidíte, kolik peněz dostane příjemce. Všechny poplatky jsou již započteny.

Transparentnost projektu stojí na prvním místě. Transferwise opakovaně využíváme a můžeme potvrdit, že se jedná o výbornou službu, která ušetří peníze.

Nejvíce se používá pro převody peněz do USA, Austrálie, Kanady a dalších zemí mimo EU. Resp. SEPA platba je relativně levná v českých bankách. Ale pozor! Otestovali jsme také poplatky v rámci převodu do zahraničí SEPA platbou a i zde jsme s TransferWise ušetřili peníze. Konkrétní čísla tohoto SEPA převodu si můžete přečíst zde.

Jak poslat peníze přes Transferwise

Posílání peněz do zahraničí nikdy nebylo jednodušší a rychlejší. Navíc níže máte návod Transferwise v češtině. Jak vše nastavit, vyplnit a odeslat peníze.

Platba do zahraničí skrze banku ČS, ČSOB, KB

Pokud byste přece jenom chtěli peníze poslat do zahraničí skrze tradiční banku, níže přikládáme obecný seznam, jak takový převod uskutečnit v rámci internetového bankovnictví.

Jaké údaje budete potřebovat pro úspěšné odeslání platby do zahraničí skrze bankovní instituci? Ať už se bude zadávat platební příkaz z banky Česká spořitelna, ČSOB, KB či jiné, připravte si předem následující údaje. Každá zahraniční platba vyžaduje zadání následujících údajů.

Číslo účtu příjemce – je vhodné mít k dispozici IBAN číslo účtu (tedy číslo účtu v mezinárodním tvaru)

Název účtu příjemce případně jeho adresu – tento údaje získáte od příjemce, většinou se jedná o jméno majitele účtu

Identifikace banky příjemce – pro správnou identifikaci banky je vhodné mít tzv. BIC kód. Tento údaj by vám měl předat příjemce peněz. Při převodu peněz do Austrálie (tzv. BSB kód), Kanady (tzv. CC kód) či do USA (tzv. ABA routing nebo Fedwire – FW) si zjistěte tzv. clearingový kód.

Samotnou platbu a převod peněz do zahraničí můžete uskutečnit přímo z internetového bankovnictví. Prostředí internetového bankovnictví se u jednotlivých bank liší. V případě potřeby můžete vždy využít zákaznickou linku podpory.

Před samotným převodem si ověřte, že máte na bankovním účtu dostatečné množství peněz nejen v závislosti na převáděné částce, ale také vzhledem k souvisejícím poplatkům za převod.

Převod peněz ze zahraničí

Zcela opačná situace nastává, když chceme peníze v zahraničí poslat na bankovní účet v České republice. Máme v zásadě dvě možnosti. Buď využijeme místní banky a peníze převedeme anebo využijeme služby Transferwise. Ta totiž umí převod peněz ze zahraničí stejně jako do zahraničí. Jednoduše si napárujete měny, ve kterých chcete provést převod a pokud to online kalkulačka umožňuje, peníze bez problému pošlete.

PŘEVOD PENĚZ PŘES WISE