John McAfee – ambiciózní milionář a propagátor kryptoměn

john mcafee

John McAfee je americký programátor a investor. V roce 1987 založil společnost McAfee Associates, která se zabývá vývojem bezpečnostního softwaru. Mezi nejznámější produkty této firmy patří první komerční antivirus McAfee. Jmění Johna McAfeeho dosahovalo před poslední ekonomickou krizí v roce 2007 výše 100 milionů amerických dolarů. Poté se podle The New York Times jeho bohatství snížilo na “pouhé” 4 miliony. Pozornému čtenáři neunikne, že Satoshi Nakamoto vytvořil v roce 2009 první kryptoměnu – bitcoin – právě jako reakci na globální recesi.

John McAfee jako aktivista

Programátor John McAfee je členem americké Libertariánské strany. Svými dlouhodobými ekonomickými a politickými postoji se nijak netají. McAfee je velký příznivce volného trhu a náboženské svobody. Pro Washington Times uvedl, že podnikatelé by měli mít možnost odmítnout zákazníka, a to z důvodu jejich náboženského přesvědčení.

John McAfee a jeho politické ambice

John McAfee v červnu roku 2018 oznámil, že v roce 2020 bude kandidovat na post prezidenta Spojených států amerických.

Podle jeho slov tak “nejlépe poslouží kryptokomunitě”. Uvidíme, zda se jeho ambice skutečně za rok a půl projeví. Faktem zůstává, že v roce 2016 se neúspěšně ucházel o nominaci do prezidentských voleb za Libertariánskou stranu. Tehdy ho v Novém Mexiku porazil protikandidát Gary Johnson. Uvidíme, jaké štěstí bude mít příště.

Účet na Twitteru je základ

John McAfee používá pro komunikaci se světem zejména sociální síť Twitter. Po bližším prozkoumání zjistíte, že programátor dokáže během plodných dní publikovat rychlostí až jeden tweet za hodinu. A nemá k tomu malé publikum. V současné době ho sleduje 846 tisíc uživatelů.

Mnoho vlivných lidí pak jeho tweety sdílí dál. Mezi jeho nejvíce lajkované tweety z poslední doby patří tento tweet ze dne 18. srpna. Programátor v něm odkazuje na článek z webu Newsweek. McAfee loni “uzavřel” na Twitteru sázku. Prohlásil tehdy, že do roku 2020 bude mít 1 bitcoin hodnotu alespoň 1 milionu amerických dolarů a sázka to byla věru kontroverzní.

Jak McAfee ovlivňuje trh

McAfee je znám také svými tweety, kterými již dokázal podstatně ovlivnit cenu některých altcoinů. V prosinci roku 2017 udělal na svém účtu promo coinu Electroneum, jehož hodnota v mžiku vyskočila o 57 procent.

Dalším takovým příkladem může být měla SAFEX, o které uvedl, že tvoří většinu jeho kryptomajetku. Měna reagovala okamžitým nárůstem o 92 procent.

Kdo chce promo, ten si zaplatí

Za každé dobré promo se musí zaplatit. To platí i pro McAfeeho. Jak informoval server The Verge, John McAfee zveřejnil, kolik stojí tweet o vybrané kryptoměně či o ICO (Initial Coin Offering – forma crowdfunding pomocí kryptoměn).

Za jeden tweet si McAfee prý účtuje závratných 105 000 dolarů! Kriticky smýšlející kryptonadšenci se mohou zamyslet, zda je taková forma „product placementu” u osobnosti Johna McAfeeho vhodná. Podpora některých coinů bezesporu vyvolala na kryptoscéně rozpaky.

Aura Johna McAfeeho

McAfee patří v současnosti k osobnostem, které mají ve světě kryptoměn velký vliv (viz 10 nejvlivnějších osobností blockchainu a kryptoměn). Otázkou zůstává, zda toho slavný propagátor krypta osobně nezneužívá. Pokud chcete do kryptoměn sami investovat, jistě není dobré spoléhat pouze na placený tweet nebo na aktuální náladu jednoho člověka. Nutno ovšem podotknout, že se McAfee i v době bear marketu (propadu ceny kryptoměn) snaží udržet dobrou náladu trhu svými optimistickými tweety.