Dash, který se dříve jmenoval Xcoin nebo Darkcoin, je digitální měna a internetová platební síť, která je v provozu od ledna 2014. Měna se nyní označuje pouhým DASH a je dělitelná na osm desetinných míst (nejmenší jednotkou je 0,000 000 01 DASH). Maximální objem mincí je stanoven na více než 18 milionů DASHů. Díky tomu, že tato kryptoměna umožňuje rychlé, levné a anonymní platby v rámci celého světa si získala velkou pozornost a popularitu. V roce 2017 byla kryptoměna Dash považována za TOP3 kryptoměn na trhu. Nyní v rámci tržní kapitalizace poklesla, ale její hodnota velmi vzrostla. Investoři dosáhli stovky a tisíce procent zhodnocení.
Co je Dash
Dash je velmi podobný Bitcoinu. Všechny transakce v síti se zaznamenají do bloků. Jeden blok vznikne za dvě a půl minuty a spojí se do řetězce, který je znám pod pojmem blockchain. Jinými slovy se jedná o veřejně dostupný soubor, který funguje jako elektronická účetní kniha v celé síti.
Dash funguje na blockchainu, tedy decentralizované autonomní síti. Podívejte se na video, které vás provede základy digitální měny Dash.
Jaké výhody má Dash
Dash si získává své prvenství tím, že využívá koncept dvouvrstvé sítě. Kromě těžařů, které všichni moc dobře známe, se na síti nachází „masternodes“. Masternodes jsou hlavní servery, které jsou k síti připojeny neustále (27/7). Jsou velmi dobře zabezpečené a povolují speciální služby v síti, jako jsou instantní platby a anonymní platby.
V jednoduchosti jsou Masternodes speciální těžaři, kteří plní speciální úkoly. Mají více pravomocí, ale v ruku v ruce s nimi jde i více povinností. Stát se těžařem můžete i vy. Stačí mít výkonný počítač a být připojen k síti. Pro provoz Masternode serveru však musíte mít ve své virtuální peněžence minimálně 1000 DASH, být připojen k síti 24 hodin denně a splnit další podmínky.
Shrnutí výhod:
- Dash funguje od roku 2014.
- P2P
- Anonymita
- Instantní transakce
- Absolutně bez hranic
- Velmi nízké poplatky (menší než u Bitcoinu)
Těžba kryproměny DASH
Těžaři a masternodes jsou za své služby odměňováni. V současné době je za jeden vytěžený blok odměna zhruba 4 DASH. Každý rok se však snižuje o 7,14 %. Do roku 2111 by mělo být vytěženo všech 18 milionů DASHů. Těžba Dash se v současné době stále vyplatí a to především díky možnostem těžení. Využít můžete CPU (procesory) a GPU (grafické karty) nebo výkonné ASIC čipy.
Jak si vede kurz DASHe
Do ostrého provozu se tato kryptoměna dostala 18. ledna 2014 pod názvem Xcoin. O měsíc později došlo k přejmenování měny na Darkcoin. Skoro o rok později se opět měnil název a tentokrát na konečný Dash. Za první dva dny provozu došlo k chybě v kódu a bylo vytěženo na 1,9 milionů coinů. Vývojáři se snažili tento problém vyřešit opětovným spuštěním měny, ale komunita tomu zabránila.
V únoru 2014 byla cena DASH několik desítek centů. V polovině roku 2014 se dostala na hodnotu 10 dolarů, ale následoval pád a stagnace. V roce 2016 kolem srpna byla stále graf ukazoval hodnotu deseti dolarů. O rok později na začátku roku 2017, kdy kryptoměny zažily obrovský boom posílil DASH a dostal se na skvělých 400 dolarů za minci.
Aktuální cena Dash k lednu 2018 se pohybuje kolem $ 1 100 za jednu minci. Díky této hodnotě patří mezi nejhodnotnější a nejpopulárnější kryptoměny na trhu.
Jak koupit DASH
Měnu DASH získáte dvěma způsoby – těžením nebo nákupem ve směnárnách či burzách. Jelikož je kryptoměna DASH velmi populární, naleznete ji na většině kryptoměnových burz (Binance, Bitfinex, Bittrex).
Cena a kurz
Obrovský nárůst hodnoty zaznamenala kryptoměna Dash v půlce března 2017, kdy přilákala pozornost řady spekulantů. Překročila 50 USD a mířila na 100 USD.
Na začátku roku 2018 máme však cenu kryptoměny Dash přes 1000 USD. Ten největší nárůst zaznamenala na konci roku 2017.
Kde bezpečně uložit kryptoměnu?
Poté, co nakoupíte mince, je dobré uložit je na bezpečné místo. K tomu slouží peněženka. Ponechat zakoupené mince na burze je velmi riskantní. V minulosti došlo k celé řadě útoků na burzy a spekulanti přišli o své investice.
Peněženka je ideální místo k uchování mincí DASH. Internetové a virtuální peněženky si stáhnete do počítače nebo mobilu. Nejbezpečnější skladování kryptoměn je však v hardware peněžence, jako je Trezor nebo Ledger. Stáhnout si můžete oficiální peněženku na stránkách Dash.org.
Budoucnost kryptoměny DASH
Dash je spojený s celou řadu skandálů. Ať už se jedná o chybu v kódu nebo skutečnost, že podporuje anonymní transakce a je tedy zneužitelný pro financování nelegálních aktivit. Právě anonymita z něj však činní atraktivní kryptoměnu. Důraz na soukromí je totiž ve světě technologií velmi ceněné. Budoucnost DASH mincí není vepsána do kamene. Rozhodně s ní však můžeme počítat v delším horizontu. Je totiž jednou z prvních kryptoměn, která má vše co Bitcoin, ale navíc je rychlejší a nabízí větší soukromí.