Kryptoměna Cardano je podpořena týmem vědců

cardano ada kryptoměna

Kryptoměn, které skutečně stojí za to, je jako šafránu. Jednou z takových se ale zatím jeví být kryptoměna Cardano, která má slušně našlápnuto. Drží se totiž v první desítce dle tržní kapitalizace. Pokud jste o ní dosud neslyšeli, netřeba si to vyčítat. Jedná se o nováčka na trhu s kryptoměnami. Pojďme se společně podívat na to, kde se vzala, co je Cardano a jaké novinky přináší.

Co je cardano

Cardano si získalo svoji pozornost především díky hodnotě, kterou raketově získalo. Ve světě kryptoměn je poměrně běžný jev velký výkyv cen. Cardano má v současné době v oběhu více jak 25 miliard tokenů a přestože se drží v top deseti kryptoměnách, může kdykoliv z toho seznamu zmizet a upadnout do zapomnění. Zatím je totiž vše ve fázi vývoje a nepřináší žádnou reálnou hodnotu.

Co tedy přináší Cardano za novinky a k čemu slouží? Vytvořit nový decentralizovaný blockchain nestačí. Především pro odesílání a přijímání digitálních prostředků. Hlavní výhodou je tedy posílání platebních transakcí rychle, přímo a bezpečně, protože jsou zabezpečeny pomocí kryptografie. Kryptoměna Cardano chce však nabízet mnohem víc.

Technologická platforma pro finanční aplikace

Cardano se rozhodlo zajít mnohem dál, než poskytovat rychlé platební transakce. Chce být technologickou platformou, která bude schopná provozovat finanční aplikace, které mohou používat každý den jedinci, organizace i vlády.

Celá platforma je vystavěna ve vrstvách a nabízí tak dostatečnou flexibilitu, udržitelnost a možnost vylepšení pomocí soft Fork. Jakmile se dokončí vyrovnávací vrstva (settlement layer), na níž bude postavena ADA, vytvoří se samostatná výpočetní vrstva na zpracování chytrých kontraktů a digitálních dohod, které zprostředkují samotný proces prodeje a nákupu aktiv. Cardano je také budováno pro provoz decentralizované aplikace, služeb nebo dapps, které nebudou kontrolovány a zároveň pracují na blockchainu.

Za kryptoměnou stojí věda

Cardano si drží své prvenství mezi kryptoměnami z jednoho prostého důvodu. Jedná se o první blockchain projekt, který vznikl z vědecké filozofie a je vyvíjen špičkovým týmem akademiků a inženýrů.

Hlavním představitelem Cardano je Charles Hoskinson, který je také jeden ze spoluzakladatelů kryptoměny Ethereum. Partnerství má navíc tato kryptoměna uzavřené se společností Input Output Hong Kong (IOHK), což je jednička mezi vývojem softwaru ve světě kryptoměn.

Zda má skutečnou hodnotu spolupráce vědců, inženýrů a významné společnosti na projektu Cardano ukáže až čas. Jedna novinka však nahrává tomu, že budoucnost bude růžová.

Nový proof-of-stake algoritmus

Zásadní novinkou je proof-of-stake mining algoritmus nazvaný Ouroboros, který slouží k dosažení shody jednotlivých uzlů sítě. Tento algoritmus je alfou-omegou infrastruktury, na níž běží samotná ADA a jedná se o nejdůležitější inovaci, kterou Cardano přináší.

Jakou výhodu má Ouroboros? Především eliminuje energeticky náročný proof-of-work algoritmus, který momentálně způsobuje problémy se škálování u nejedné kryptoměny, například u Bitcoinu. Další prvenství je v bezpečnosti, která byla dokonce matematicky ověřena. Jedná se tak o první proof-of-stake algoritmus, který získal toto označení a navíc byl uznán na konferenci Crypto 2017.

Jak koupit Cardano

Digitální měnu Cardano je možné koupit nebo prodat přes internetové burzy a směnárny. A jaké jsou možnosti, kde koupit Cardano?  V současné době lze kryptoměna obchodovat pouze na burze Bittrex a Binance. Pokud budete hledat tento token, dívejte se po kryptoměně ADA, která je hlavním produktem Cardano. Obě burzy patří mezi spolehlivé a ověřené společnosti pro nákup a prodej kryptoměn.

Uložit své mince ADA můžete například aplikaci Cardano ADA Wallet, která funguje jako peněženka. Stále je však ve fázi vývoje a tak uložení mincí nemusí být bezpečné.

Aktuální kurz ADA

cardano ada kryptoměna

Aktuální kurz Cardano se pohybuje kolem $1 za jednu minci. Cena se od začátku vývoje pohybuje směrem nahoru. Hodnota za několik měsíců stoupla o několik stovek procent. Pokud se podaří uskutečnit všechny cíle, které byly stanoveny, můžeme očekávat rychlý vzestup této kryptoměny.

Jaká je budoucnost Cardano

Budoucnost Cardano je ve hvězdách. Vědecký základ určitě nahrává pár bodů navíc, ale otázkou je, zda to stačí pro projekt, který si najde své místo na trhu. Je totiž dost možné, že se sliby nesplní a z projektu sejde. V letošním roce se však můžeme těšit na spuštění debetní karty ADA, která bude k dispozici pro placení a používání pro každodenní nákupy. Což je další krok proto, aby se projekt rozšířil mezi širokou veřejnost a získal větší pozornost.