Investoři váží společnosti k budoucnosti

Informační espresso investora

2. týden v červenci 2020

Report dostupný v PDF zde.

Zní to až neuvěřitelně, ale reálná ekonomika příliš neodpovídá číslům, jak jsou oceněny společnosti. Ceny akcií jednoduše řečeno neodrážejí stav, ve kterém společnosti jsou.

Pozor, to ale samo o sobě není nic zvláštního. Cena akcií není to, v jakém stavu je společnost nyní. Cena je určena náladou investorů, jak si společnosti cení aktuálně i do budoucna. A zejména dnes, v době koronavirové, investoři tíhnou k vážení společností nikoli k současnému dni, ale k budoucnosti.

V dubnu a květnu 2020 se mluvilo o roku 2021, který je projektovaný do společností a nyní v červenci se mluví stále hlasitěji o roku 2022. Až tak moc se posunulo oceňování společností. Investoři jsou ochotni respektovat tento stav plošně. Pokud nálada vydrží, pak se nemusí dostavit velký propad, o kterém druhá skupina investorů stále hovoří.

Ano, jednou to přece musí prasknout. Jednou to taky praskne. Ale ono to nemusí být během léta. Tlaky na ekonomiku vzhledem k blížícím se americkým volbám budou ohromné. Index SP500 a současně celý akciový trh nemusí zažít velký pád do amerických voleb.

Je velmi obtížně v dnešní dynamické době něco tvrdit, proto je potřeba být připraven na obě varianty. Avšak já se spíše kloním k tomu, že do amerických voleb spíše nezažijeme obrovský pád. V takovém případě by nás čekaly ještě cca 4 měsíce menších výkyvů tam a zpět. A možná dokonce růstu. Také na to je potřeba být jako investor připravený – finančně i trpělivostí.

Čím déle s námi bude koronavirus, tím obrnější se lidstvo stane. Čím déle tu bude, tím více si zvykneme, že tu je. Akceptovat tuto skutečnost bude zásadní pro překonání dalších obav. Společnost se musí přizpůsobit této nové skutečnosti a nikoli se ji snažit 100% vymýtit. Byznysy se musí také přizpůsobit. A vládní podpory a podpory ze stran centrálních bank by měly podporovat ty byznysy, které na tuto novou situaci reagují – a nikoli ty, kteří chtějí jen počkat až vše odezní.

Problém vidím totiž v tom, že pokud by koronavirus odešel, přijde “něco dalšího”. Vždycky bude důvod, proč pumpovat peníze do ekonomiky a vždy tu bude někdo, kdo peníze bude potřebovat.

Všimněte si, co se stalo. Investoři zkrátka nereagují na údaje o počtu mrtvých na COVID-19. A je to pochopitelné. Strach je pryč. Proč? Protože byl uměle vyvolaný. Počty mrtvých nejsou pro investory ukazatelem. Investory zajímá něco jiného.

Co je zajímá?

Tak například to, kdy vlády opět začnou zavírat hranice a omezovat podniky. To je ukazatel. To přece dává smysl a je racionálně správné. Tak je dobře, že si to někdo začíná uvědomovat.

Index volatility VIX nám začíná klesat. Sice je stále nad obvyklou úrovní, ale z březnových a dubnových hodnot jsme na druhou stranu velmi dole.

To jinými slovy znamená, že se začínáme sžívat s aktuální koronavirovou situací a to, co aktuálně je a trvá není neobvyklé. Pamatujte na to.

Pokud má být nějaká změna, musí se “něco stát”, co jsme tu během března až června neměli.

Trh příliš nezajímají malé události. Potřebuje stále větší a větší události, aby se rozpohyboval.

Index SP500 roste díky FANGu (Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu). Pokud započítáme ještě Microsoft, tak dohromady tvoří už přes 20% celého indexu. To není v jiných indexech, které jsou tvořeny stovkami společností obvyklé.

Co je však na tom zajímavé je fakt, že se tato situace prozatím vyplácí v době konjunktury i době krize. Budeme dále sledovat i dobu recese (která nyní přichází). Ale podle mého názoru to bude nadále velmi silná pětka, na kterou bych si “vsadil”.

JPMorgan navýšila svůj odhad pro akcie Tesly. Po posledním reportu Tesly tak investiční bankéři uvážili, že navýší odhadovanou cenu z 275 USD na 295 USD, tedy navýšili o 20 dolarů. Cena akcie Tesly se však obchoduje na úrovni 1544 USD. Aniž bych jakkoli komentoval úroveň ceny akcie Tesly, tak mi přijde, že investiční banky se snaží získavat čím dál větší mediální pozornost.

Kryptoměnová burza Coinbase půjde na burzu. Dle zpráv pravděpodobně zjišťuje možnosti zalistování na burzy. Tohle bude velké! Zapište si, vážně!

Jak běžní investoři ovlivňují akciový trh?

Z českých médií slyšíme, jak retailoví investoři ovlivňují akciový trh a že také díky nic došlo k tak prudkému růstu cen akcií.

Jaká je skutečnost?

Dle průzkumu se jedná o pouhých 20 – 25% z celkého trhu. To není samozřejmě málo, ale na druhou stranu to není významným hybatelem, který by “určoval” cenu.

Co je ale zajímavé, tak nárůst investorů z demografické skupiny miléniálů. Objem peněz retailu v akciových investicích se bude zvyšovat.

Co dalšího se děje? Lidé tráví více času na mobilních zařízeních. Applu tento trend ještě viditelně nepomáhá, ale vězte, že pomůže.

A nebude to jen díky prodejům telefonů, ale také díky aplikaci, která se jmenuje Apple Store.

Další trend, který sledovat? Tele-zdravotnictví. Výrobci přístrojů a softwarů, které dokáží spojit doktory a pacienty a nabídnout doktorům možnost vzdálených vyšetření i operací. Oblast zdravotnictví je pro mě však oblastí, do které nevračuji. Tady vám tedy předám jenom informaci o trendu, zájemci mohou dostudovat blíže. Já si nechám ujít, tak jako si nechávám ujít všechny společnosti vyvíjející vakcínu na COVID-19 a jakoukoli jinou nemoc. Je třeba znát své limity a moje silná stránka je v technologiích, nikoli ve zdravotnictví (to je navíc velmi regulováno státem, což z něj činí těžce předvídatelnou oblast).

Českou scénu příliš nesleduji, ale neuniklo mi, že Komerční banka kupuje část podílu ve start-upu Uvest (crowdfunding nemovitostí).

Hodně se mluví o Amazonu. Málo se v Čechách ale mluví o společnosti Wallmart. Ten by měl ještě v červenci spustit konkurenční program k Amazon Prime. Můj rychlý názor. Super! Tohle bude fungovat. Konečně to spustili!

Amazon P/E je 152. Wallmart má P/E 25. Wallmart má dividendu 1,67%. Jeho akcie jsou těsně pod ATH. Pro společnou perspektivu, Amazon spouštěl svůj program Amazon Prime v roce 2005.

Zprávy okolo sociální sítě TikTok zvyšují frekvenci i hloubku. Tentokrát se mluví o tom, že by USA mohlo celou aplikaci TikTok zakázat ve své zemi. Největší problém je v úniku dat a ochraně soukromí jednotlivců.

A co to má společného s investováním?

TikTok může být ukázkou rozdělení světa na polaritu USA a polaritu Číny. To už do určité míry prožíváme, ale myslím, že dodnes si nejsme schopni představit tak silné rozdělení, ve kterém bude žít naše další generace. Toto je spíše k zamyšlení pro dlouhodobé investory. A samozřejmě také pro ty, kteří vybírají brokera, přes kterého investovat větší peníze. A také pro ty, kteří ještě neřeší geografickou diverzifikaci.

Z minulého reportu se potvrdila skutečnost, Uber koupil startup Postmates za 2,6 mil USD a chce nadále rozvíjet oblast rozvozů jídel. Akcie reagovaly růstem o 10%.

A na závěr jedna dobrá zpráva. Palantir (spoluzakladatel Peter Thiel, bývalý spoluzakladatel PayPal) skutečně požádal o IPO, bude tedy vstupovat na burzu. Tuším, že se to stihne ještě tento rok 2020. V reportu 10.6.2020 jsem na to upozorňoval poprvé, stále ve sledování.