Tým vývojářů VeChain si dal za cíl vytvořit důvěryhodný nástroj pro shromažďování a uchovávání dat o produktech, které jsou nabízeny na trhu. Abmiciózní projekt vznikl v Singapore na základě požadavků na ochranu spotřebitele proti prodeji padělků známých značek. Kryptoměna VeChain se od července 2017 stává stále známější a důvěryhodnější. Možná ji znáte pod označením VEN, což je ERC20 token obchodovatelný na kryptoměnových burzách. Pojďme se podívat na celý blockchainový projekt VeChain a investiční potenciál tokenu VEN.
Jak funguje VeChain?
Celý projekt zastřešuje nezisková organizace: VeChain Foundation, která zodpovídá za vývoj, řízení a transparentnost celého projektu. Podívejte se na krátké video, kde se dozvíte hlavní přednosti blockchainového projektu VeChain.
Projekt VeChain si dal za cíl shromažďovat informace o výrobním procesu, způsobu skladování a dopravy u výrobců – pomocí čipů na jednotlivých výrobcích. Společnosti, které chtějí VeChain používat, implementují jeho verzi do svých systémů, aby informace mohly volně proudit k zákazníkům. Nejdříve ale doputují do blockchainu, kde jsou shromážděny a potvrzovány.
Kde najde VeChain uplatnění?
Výhoda, kterou VeChain nabízí je v tom, že zákazník nebo obchodní partner bude mít k dispozici celou historii výroby před tím než se rozhodne zainvestovat/nakoupit. VeChain přichází s řešením komplexního zdokumentování, které lze použít i na čerstvost ovoce nebo zeleniny. Cílem je zefektivnění celého procesu výroby a distribuce a zakotvení větší transparence do světového obchodu.
VeChain chce spolupracovat s celou řadou výrobků a začít můžeme klidně u těch alkoholických. Transparentně se dá dohledat, zda víno pochází z uvedené krajiny, kolik má procent alkoholu či jaké přísady jsou součástí.
Dalším použitím v praxi může být dokumentace použitého materiálu, anpř. u značkových kožených kabelek. Pro každý výrobek je generováno zcela unikátní označení a data jsou pevně uložena na blockchainu.
Pro automobilový průmysl může VeChain znamenat pokročilou historickou evidenci. Ale nejen to, lze sledovat i jednotlivé dílčí komponenty. VeChain směřuje k trackování a vedení statistik pro řidiče tak, aby jim usnadnili nejen proces koupi/prodeje vozu, ale také samotného řízení.
VeChain pravděpodobně nebude nabízet tyto data volně ke zhlédnutí. Potenciální zákazník, který si bude chtít požadované informace přes síť zjistit, využije právě kryptoměnu VEN k placení poplatků za tyto služby.
Historie VeChain
Vývoj blockchainového startupu VeChain měl několik fází. První návrh projektu vznikl už v červnu 2015. Potom byla spuštěna verze VeChain 1.0, potom vylepšená verze 1.5, která už obsahovala smart contracts (chytré kontrakty) a druhou generaci smart čipů.
Verze 2.0 fungovala od listopadu 2016 a verze 3.0, která už se může zabudovat do infrastruktury společností, které chtějí VeChain používat, byla spuštěna v květnu 2017.
Veřejně přístupné obchodní informace mají trh zprůhlednit a zjednodušit obchodování. Zároveň zabránit zneužití informací a podvodům a padělkům. S vývojáři již spolupracují někteří známí výrobci.
VeChain má v současné době 111 uzlů v pěti zemích, dominuje Asie – s uzly v Japonsku, Číně a Jižní Koreji. V Evropě jsou uzly v Německu a v Anglii.
Co je VEN (VET)
VEN (VET) je název altcoinu používaného v ekosystému VeChainu. Používá se pro platby za služby a produkty.
VEN je ERC20 token, ale v běhu je vývoj jejich vlastního blockchainu. Ten by měl být spuštěn na konci června 2018. Přechod na vlastní blockchain dá VENu ještě větší samostatnost. Blockchain VeChainu provádí 10 000 transakcí za sekundu.
Dvě kryptoměny
VeChain je založen na dvou krytptoměnách – jedna je VEN, kterou můžete zakoupit na burzách a druhá je Thor Power Token (Thor).
Thor drží tokeny a provádí transakce v blockchainu a je řízen hlavními uzly. Thor je distribuován vlastníkům VENu podle výše jejich investice. Jedná se o obdobu tokenu GAS, který získávají uživatelé držící kryptoměnu NEO. Tento model začíná být mezi krypto investory velmi žádaný. De facto jde o jakési krypto dividendy.
VeChain je stabilnější měnou oproti jiným altcoinům, jejichž hodnoty více napodobují vývoj cen Bitcoinu nebo Ethereum. Je také je velmi rychle rostoucí kryptoměnou. V současné době drží 16tou příčku v žebříčku kryptoměn dle portálu Coinmarketcap.
Kde nakoupit VeChain?
Chcete-li zakoupit VeChain, je třeba abyste na burzách hledali zkratku VEN. Token VEN je obchodovatelný na celé řadě burz, mezi nejznámější patří Binance nebo Huobi. Nejprve však musíte koupit Bitcoin nebo Ethereum a následně koupit VEN. Token VEN totiž není stále nikde obchodovatelný v páru VEN/USD.
Graf vývoje ceny VeChain (VEN token)
Cena VEN tokenů se pohybuje v současné době kolem : 3 – 4 USD.
Kde kryptoměnu VEN bezpečně uložit?
Pro VEN platí, že bezpečné uložení nabízí peněženka Myetherwallet. Registrace je snadná, postup je přehledně a srozumitelně popsán přímo na oficiálních stránkách myetherwallet.com.
Samozřejmě lze použít i hardwarové peněženky podporující Ethereum jako je Trezor nebo Ledger. Jsou bezpečné a mají velmi příjemné uživatelské prostředí, ve kterém se snadno zorientujete. Dokonce i v případě, že peněženku ztratíte, své virtuální peníze obnovíte pomocí seedu (sada slov, které si bezpečně uschováte a slouží jako heslo).
Budoucnost kryptoměny VeChain
VeChain má své velmi ambiciózní cíle – chrání kvalitu značky, dává punc pravosti a originality, také ověří stáří výrobků nebo zboží. Pokud začne být používán ve větším míře v obchodním světě, pak můžeme být svědky velmi úspěšného projektu.
VeChain aktuálně vykazuje stabilitu a pohled zpátky nám prokazatelně říká, že vývoj projektu jde rychle bez větších problémů. Také o kryptoměnu VEN je stále větší zájem. Za pár měsíců navíc tým VeChain uvede na trh vlastní blockchain pro VET.
VeChain má reálné využití a velký potenciál. Je rychlý, transparentní a nabízí unikátní výhody pro výrobce i zákazníky, které doposud z technologického hlediska nebyly možné. To je konkurenční výhoda, avšak na druhou stranu ještě nemusí stačit k tomu, aby se VeChain dostal do mainstreamu. Rizika jsou také v rovině možného legislativního omezení kryptoměn nebo přílišné náročnosti na technické vybavení.