Když se rozhodnete investovat, máte na výběr ze dvou možností – aktivní a pasivní investování. To první má za cíl překonat průměrnou výkonnost daného trhu výběrem jednotlivých cenných papírů do portfolia. Zatímco pasivní investování si klade za cíl dosahovat srovnatelné výkonnosti jako reprezentativní index a to s výběrem takových cenných papírů a v tom samém poměru, jaké jsou ve sledovaném indexu. Právě na výhody a nevýhody pasivního investování se zaměříme.
Indexové investování je populární
Pasivní investovaní nebo také indexové je ve světě velmi populární a preferované před aktivní správou. Zejména v USA, jelikož tuzemský investor nemá příliš možností investování do indexových nástrojů, ale přesto se první vlaštovky objevují.
Oblíbenost pasivního investování pramení především z nízkých poplatků. Ty u nás nedosahují takové hodnoty, jako v zahraničí, ale i tak se jedná o jednu z výhod těchto produktů.
Některé ETF fondy nabízí i poplatek kolem 0,2%. Jedná se o výjimky, ale i přesto tyto fondy dosahují nízkých poplatků a z těchto důvodů jsou velmi přitažlivé.
Jak funguje pasivní investování?
Investování do ETF fondů sází na efektivní trhy, které se nesnaží překonat, ale chování trhu kopíruje. Podle teorie efektivní trhu se akcie rychle přizpůsobují všem běžně dostupným informacím a tím se eliminují nesprávná rozhodnutí.
Výhodou pasivního investování je pak zásah z hůry. V případě cenové nesrovnalosti zaúřadují arbitražéři a cena se rychle vyrovná. Všichni investoři mají stejné informace, které umějí správně interpretovat. O výkyvy cen se postarají pouze nepředvídatelné informace. Najít strategii, která by dlouho překonávala trh, je téměř nemožné.
ETF fondy a certifikáty nebo jiné formy podobného investování si své fanoušky najdou především mezi drobnými investory, které mají k dispozici určitý obnos peněz k investování, ale nechtějí vše vsadit na jednoho koně. Investice je vhodná i pro osoby, kteří se rozhodnou investovat pravidelně určitou částku a nevyplatí se jim platit poplatky a investovat do obchodníka s cennými papíry, který jim ve výsledku ukrojí kus zisku z investice.
ETF fondy v ČR
V ČR nemají ETF fondy takovou historii jako v zahraničí. Vlaštovky se však objevují. Jako první přichází PX-INDEX Fond od Volksbank Investments, který kopíruje index pražské burzy PX. Pro drobné investory je tak možnost investovat do všech akcií obchodovaných na BCPP. Výhodou kromě jednoduchého investování do indexu PX v domácí měně je také reinvestice dividend, což může vést k velké výkonosti nad index. Pražská burza je známý svými dividendovými tituly.
Velké zastoupení ETF fondů má i například tuzemská FIO banka, která dovoluje investovat již v hodnotě pár tisíc korun a za příkaz podaný elektronicky si neúčtuje žádné poplatky. V následujících měsících je jasné, že se trh s ETF fondy rozšíří a pasivní investování bude dostupnější.
Má to své nevýhody
ETF fondy si nemají své zastoupení u investorů, kteří mají rádi vše pod kontrolou. Dalším negativem může být výběr jednotlivých titulů. Široké indexy mohou obsahovat jeden či dva tituly, které budou špatné a to se výrazně promítne do celkového výsledku portfolia. Dalším problémem je malé množství titulů, omezená likvidita nebo neúplná transparentnost.
Shrnutí: pro koho je pasivní investování skrze ETF fondy?
Nicméně ETF fondy jsou zajímavou investiční příležitosti pro ty, kteří chtějí celý index v jednom. Jedná se také o skvělou možnost, jak diverzifikovat své investice a přijít k slušným ziskům. Na druhé straně ne každý si potrpí na pasivní investování a nemožnost vybírat si jednotlivé tituly. Pro takové investory je lepší aktivní investování s možností vyšších zisků i ztrát.