Že kryptoměny nejsou jenom Bitcoin, Litecoin a Ethereum se již delší dobu ví. Další digitální měna, která si získává čím dál větší pozornost, je Ripple. Navíc vzbuzuje celou řadu kontroverzí. Někdo ho zatracuje a jiní jej berou jako skvělý most mezi bankovním světem a světem kryptoměn. Jak Ripple funguje a jaké jsou hlavní rozdíly mezi dalšími kryptoměnami?
Co je ripple
Ripple začal jako klasický startup v San Franciscu. Tvůrci vymysleli platební systém, který čerpá velkou inspiraci z blockchainu. Jedná se o platební protokol, který operuje na podobném principu, jako běžné platební systémy, směnárny a ostatní sítě plateb. Rozdíl je však ten, že v tomto případě se používají kryptoměny, fiat měny a komodity.
Jaké to má výhody pro běžné užívání?
Ripple je možné snadno implementovat do svého vlastního systému. Například celá řada mezinárodních bank začala využívat tuto technologii pro některé transakce. Klienti banky tak převádí své finance v reálném čase. Jak již bylo řečeno, vše je podobné blockchainu, který využívá Bitcoin. A že se jedná o stabilní technologii nasvědčuje skutečnost, že kryptoměna Ripple zaujímá na začátku roku 2018 v tržní kapitalizaci třetí místo, hned po Bitcoinu a Etheru.
Jak poznám, že se jedná o Ripple?
Pokud chcete koupit Ripple, hledejte zkratku s označením XRP. Většinou se obchoduje v poměru s bitcoinem, ale natrefit na něj můžete i v páru s jinou měnou, jako je americký dolar (USD) nebo euro (EUR). V nabídce tedy narazíte například na zobrazení XRP/USD.
Co Ripple nabízí navíc oproti Bitcoinu
Nadšenci do kryptoměn označují Ripple jako konkurenta Bitcoinu. Porovnávat však tyto dvě kryptoměny je nešťastné. Každá má své výhody. Ripple například není závislý na jakékoliv společnosti, která by zajišťovala nebo spravovala databázi transakcí. Nečeká se na žádné potvrzení bloku. A zatímco u Bitcoinu je čas vyrovnání v řádu několika hodin, Ripple vše zvládne za 3.7 vteřiny. Díky Ripplu tak zvládnete bankovní převod provést v řádu sekund, zatímco v standardní podobě by vše trvalo několik dní.
V čem se Ripple liší:
- Ripple nabízí rychlý čas vyrovnání. V řádech několika sekund.
- Ripple používá proces opakující se shody, zatímco Bitcoin používá těžení.
- Měna vs. transakční síť. Bitcoin je decentralizovaná digitální měna, kdežto Ripple je pouze transakční síť, která však obsahuje digitální měnu – Ripple.
Většina kryptoměn (včetně Litecoinu, Etherea) je stavěna především na decentralizaci, avšak Ripple zůstává u starého modelu centralizace. To v řadě inovačních investorů vzbuzuje nejistoty pro dlouhodobé několikaleté držení coinu (tzv. strategie HODL).
Jak je na tom těžba Ripple
Těžba u Ripple není možná. Vše začalo s jasným a fixním počtem Ripplů (XRP) a neplánuje se žádné rozšíření dle protokolu Ripple. Proto není těžba nových mincí k dispozici.
Celkový počet vytvořených mincí XRP je 100 miliard a vše je kontrolováno samotnou sítí Ripple. Tato skutečnost je hlavním bodem kritiků této měny, kteří dávají přednost Bitcoinu, jelikož kontrola, distribuce a těžení je v rukou sítě a ne jedné společnosti.
Pro fanoušky této kryptoměny si však tvůrci připravili jasný plán, který má napomoci distribuci a zastavit všechny pochyby o měně. V plánu je zmrazit více jak 88% XRP aktiv a každý měsíc následně prodat jednu miliardu XRP. Zmrazení a následný pravidelný tok prostředků umožní obchodníkům a investorům v určitém rámci předvídat nabídku a poptávku.
Jaká je budoucnost Ripplu
Jelikož Ripple používá podobnou technologii a strukturu jako blockchain, můžeme mu předvídat zářnou budoucnost. Hlavní výhodou je možnost zrychlení transakcí mezi dvěma stranami bez rizika zásahu třetí strany. Další body, které hrají pro budoucnost XRP jsou následující:
- 60 institucí po celém světě spolupracují nebo mají v plánu spolupracovat v síti Ripple. Jedná se o společnosti jako UBS, RBC, UniCredit nebo Santander.
- 40% japonských bank plánuje pracovat s Ripple.
- RBS a BAML bude používat XRP pro maloobchodní a komerční platební služby v roce 2018.
- Národní banka Abu Dhabi používá Ripple pro mezinárodní transakce.
Všechny tyto informace zapříčinily, že v posledních několika měsících se cena Ripple vyšvihla z nuly na několik dolarů (překročila hranici 3 USD za 1 XRP). Růstu ceny pomohly i spekulace, že burza CoinBase (největší americká burza pro obchodování s kryptoměnami) zavede Ripple do svého portfolia.
V prosinci 2017 se obchodoval pouze za $ 0,2 za XRP. Na začátku ledna 2018 cena vystřelila na $ 2,56 za Ripple. Přestože graf s cenou ukazuje celou řadu výkyvů je patrné, že komunita tomuto altcoinu věří. Důkázem totiž nemusí být samotná cena ale objem kapitálu, který je to něj investovaný. A jak již bylo řečeno, jedná se o třetí největší kryptoměnu co se týče objemu.
Jak koupit Ripple
Jedinou možností, jak získat Ripple je nákup či směna za jinou měnu. Na oficiálním webu Ripple naleznete aktuální seznam směnáren kde koupit Ripple. Nákup pak probíhá stejně, jako s jakoukoliv jinou kryptoměnou. Nejčastěji se Ripple obchoduje na Bithumb, Binance nebo Bittrex.
Bezpečná peněženka
Když už si Ripple nakoupíte, nejspíš to bude z důvodu zhodnocení. Hardwarová peněženka podporující Ripple je například Ledger Nano S. Mezi velmi populární softwarové peněženky patří Toast Wallet nebo Rippex.
Ripple na trhu kryptoměn
Ripple nemá ambice stát se nejvýznamější kryptoměnou na trhu a ani nenabízí revoluční řešení, které by hrálo ruku v ruce anarchokapitalisty. Více se přiklání na stranu velkých bankovních domů a společností, které jej využívají čím dál více pro své obchodní transakce.
Jeho růstový potenciál tak závisí na tom, zda jej budou společnosti využívat. Jak moc se povede aplikovat Ripple do všech částí systému je otázkou a těžko to předvídat. Pravdou však je, že od roku 2013, kdy byl uveden do oběhu, zvýšil ripple svoji hodnotu zhruba o 3800%. Pokud se všechny plány v roce 2018 povedou, očekáváme další růst této kryptoměny.