Stable coin – token stálé hodnoty

Stable coin je pro investora ve volatilním světě kryptoměn pomyslným záchytným bodem. Jde o token, která má cenu vázanou na fiat měnu, v drtivé většině případů jde o americký dolar (USD). Technicky běží stable coin na bázi etherea, na standardu ERC 20. Jde tedy o token. V tomto článku se podrobně podíváme na konkrétní stable coiny.

Výhody stable coinu

Největší výhoda a samotný účel stable coinu je udržení stabilní, neměnné hodnoty. Slouží tak k uložení investorových prostředků. Investor si vymění kryptoměnu za stable coin nejčastěji v případě, že mění svoji pozici. Případně v době, kdy se teprve chystá vstoupit do obchodu.

Dnes již mnoho burz umožňuje vklad ve fiat měnách jako USD, EUR nebo GBP. Při vkladu amerického dolaru dostanete přibližně stejné množství daného stable coinu. Výhodou je také velké množství obchodovaných párů na burzách. Například USD Tether (USDT) nebo True USD (TUSD) patří mezi hojně užívané coiny. Množství párů s nimi je srovnatelné s bitcoinem (BTC).

Nevýhody stable coinu

Největší nevýhoda stable coinu je jeho centralizace. Coiny často vytváří soukromé společnosti pro účely obchodování na burzách. Tyto coiny jim patří, jsou pod jejich kontrolou. Pokud by se společnost dostala do problémů, může stable coin přestat plnit svůj účel. Jeho hodnota se posléze může stát volatilní.

Centralizace stable coinů v minulosti vyvolávala kontroverze. Šlo většinou o netransparentní pozadí společností, které coiny vydávají. Otázkou byla jejich důvěryhodnost, jak dále se dočtete v případě konkrétních coinů.

V současné době nenajdeme z logických důvodu žádný plně decentralizovaný coin. Pro tvrdé zastánce původní myšlenky kryptoměn tak nejde o dobré řešení uchování jejich hodnoty.

IOU – směnitelný token

IOU neboli „I owe you“ je jednoduchý princip, na kterém mnoho stable coinů stojí. Jde o druh závazku. Uživatel, který vloží své prostředky do určitého coinu, je vlastně půjčí konkrétní společnosti, která stable coin provozuje.

V principu je uživatel při použití IOU schopný si své prostředky zpátky směnit do národní měny, kterou je nejčastěji americký dolar (USD). Společnost by měla mít na účtě stejně množství prostředků, které jsou ve stable coinu uloženy. Tento koncept ale odporuje myšlence decentralizace kryptoměn. Všechny prostředky jsou v rukou jednoho vlastníka.

USD Tether

USD Tether (USDT) patří k nejznámějším stable coinům. Používá ho mnoho burz, mezi nimi například Binance.com. Pozitivní jistě je, že si uživatel může dohledat konkrétní osoby, které za projektem stojí. Web obsahuje white paper, ve kterém jsou vysvětleny zásady a možnosti využití tohoto stable coinu. Dozvíme se zde mimo jiné, že Tether používá bitcoinového blockchainu nebo také to, jakými způsoby je Tether zajištěn.

Poté, co se na kryptoscéně objevovaly zprávy o nedostatečném krytí reálnými prostředky, se tým USDT snažil pochybnosti vyvrátit výpisem z účtu. Tento výpis byl veřejně přístupný na internetu. Společnost Tether také na svých stránkách zveřejňuje „rich list“, tedy seznam „nejbohatších“ tetherových peněženek.

Nejvíce tohoto stable coinu v současnosti pochopitelně drží burzy. Na prvních deseti místech tak nalezneme burzy jako Binance, Huobi, OKEX nebo Poloniex. V současné době má společnost Tether prostředky krytí USDT v eurech a v americkém dolaru. Celková kapitalizace tohoto stable coinu je více než 2 miliardy amerických dolarů.

True USD

True USD (TUSD) je další populárním coinem, který má hodnotu navázanou na americký dolar. Vznikl jako odpověď na nejasnosti ve finančních rezervách společnosti Tether. Zakládá si na transparentnosti. True USD byl vytvořen platformou TrustToken. Kromě stable coinu navázaného na americký dolar vytvořila společnost také token navázaný na britskou libru (GBP). Tento „librový stable coin“ se jmenuje True GBP (TGBP).

V současnosti ale není zdaleka tak oblíbený na kryptoměnových burzách, jako je to v případě coinů vázaných na USD. Přesto ho nalezneme na většině populárních burz jako jsou Binance, Huobi, OKEX nebo HitBTC. Okolo 40 % zásoby drží společnost Binance. Kapitalizace TUSD činí 199 milionů amerických dolarů.

NuBits

NuBits (USNBT) je dalším z řady stable coinů. Používají ho burzy jako Bittrex, Upbit nebo služba Changelly, která je známá především jako služba rychlé směny kryptoměn. Na rozdíl od USD Tetheru nebo True USD patří Nubits mezi kolateralizované instrumenty.

Kolateralizované instrumenty využívají smart kontraktů k vyrovnávání své ceny. Pokud dojde u takového stable coinu k odklonu ceny, lze ji dostat na důvodní hodnotu dvěma způsoby. V prvním případě se cena zvýší. Pak dochází k vydání nových coinů. Nové tokeny tak podle zákonitosti trhu srazí cenu dolů. Pokud se cena odchýlí směrem dolů, dojde k emisi NuShares.

Pomocí výnosu z těchto úpisů se nakupuje token NuBits zpět. Pak se cena opět posune stejným směrem, tentokrát však nahoru k původní hodnotě 1 americký dolar. NuShares také zakládá vlastníkovi právo rozhodovat o změnách na NuBits síti. Obvykle u kryptoměn o podobných změnách hlasují na síti těžaři. Pro investora ale není nutné žádné NuShares držet. K obchodování tak stačí pouze stable coin USNBT.

Tento mechanismus může ale být problematický. V červnu roku 2016 spadla hodnota 1 USNBT až na úroveň 0,17 USD. Tehdy se dalo na ceně relativně dobře spekulovat. Naštěstí se v září téhož roku podařilo cenu obnovit. V současnostije cena 1 tokenu NuBits 0,73 USD. Je tedy otázkou, jak dobře plní funkci stable coinu, který by se měl po celou dobu své existence držet přibližně na úrovni 1 mince fiat měny.

Dai

Dai je další ze skupiny ERC 20 tokenů, tedy běží na ethereu. Projekt je opět centralizovaný. Stojí za ním platforma MakerDAO. Veřejně je znám také tým lidí stojící za projektem.

Jak Dai funguje? Jeho stabilitu tvoří smart kontrakty. Uživatelé poskytují síti půjčky v měně Ethereum (ETH). Pomocí smart kontraktu obnos ETH „uzamkne“. Jistina je ve výši 150 % hodnoty Dai. Je to z důvodu potenciální zvýšení hodnoty vkladu etherea. V případě poklesu dojde k likvidaci a obnos je vrácen. Souběžně s tímto modelem vydává MakerDAO také token Maker (MKR). Výnos z Makeru se použije jako další zdroj krytí požadované úrovně 1 USD za 1 Dai.

Co se týče stabilnosti tohoto coinu. Nejvyšší „naměřená hodnota“ odpovídala 1,05 USD, nejníže se v poslední době objevil Dai za 0,95 amerického dolaru. Oproti například USDT tedy jde o relativně velký výkyv. Tržní kapitalizace Dai má hodnotu 86 milionů dolarů.

Circle USD Coin

Circle USD Coin (USDC) patří pod společnost Circle. Circle je celosvětová finanční společnost. Zabývá se zejména financemi na internetu. Spadá pod ní platební platforma Circle Pay. Díky ní si mohou uživatelé mezi sebou zasílat i drobné obnosy peněz v různých měnách. USDC patří opět k ERC 20 tokenům.

Jako výhodu uveďme, že oproti jiným společnostem má Circle zkušenosti s investováním. Na investorovi je posoudit, zda bude této společnosti věřit více než jiným.

USDC je podporováno většinou velkých burz jako Binance, Poloniex nebo Bitfinex. Najdeme mezi nimi také uživatelsky přívětivou burzu Coinbase, na které mnoho kryptoinvestorů začíná. Stabilita coinu je velice dobrá. Dochází spíše k vychýlení směrem nahoru, což je pro investora výhodou. Rozmezí hodnoty bylo v historii mezi 1 a 1,02 USD. Díky celkové kapitalizaci na úrovni 250 milionů dolarů patří tento stable coin ke středně velkým projektům.

Havven – Synthetix

Havven odstartoval jako úspěšný ICO projekt. ICO neboli Initial Coin Offering je obdoba Initial Public Offering (IPO) ve světě akcií. V kryptosvětě jde o prvotní nabídku vlastních coinů. Takový předprodej pro první zájemce. Projekt Havven vybral slušných 30 milionů amerických dolarů. ICO kampaň skončila v únoru 2018. V listopadu 2018 pak došlo k přejmenování projektu na Synthetix. Součástí projektu je také oficiální směnárna.

Synthetix funguje obdobně jako již výše zmíněný Dai. Existují zde dva coiny. Prvním z nich je Synthetix Network Token (SNX), původně Havven (HAV). SNX funguje na bázi etherea, opět jako ERC 20 token. Druhým aktivem jsou tzv. Synths. Jako Dai má svůj MakerDAO, tak i zde mají být Synths jakýmsi pilířem pro stable coin SNX. Výtěžek z něj se má použít ke stabilizaci na úroveň dolaru.

Otázka ale je, do jaké míry se to daří. V současné době má SNX hodnotu pohybující se okolo 0,055 USD. Celková kapitalizace stable coinu je dosti nízká – jde „pouze“ o 4 miliony USD.

Basis

Basis si dal na svém počátku nemalý cíl. Chce vytvořit blockchainovou algoritmickou centrální banku. Za projektem stojí americká společnost Intangible Labs. V rámci ICO vybrala společnost úctyhodných 133 milionů dolarů. Po detailných prozkoumání ale zjistíte, že se dlouhou dobu nic veřejně nedělo.

Basis coin není zalistovaný na žádné burze, ani reálně neběží na žádném blockchainu. V prosinci 2018 oznámil CEO projektu Nader Al-Naji, že vzhledem k nepříznivým podmínkám v USA musí projekt ukončit. Podle prohlášení mělo také dojít k navrácení vybraných peněz investorům.

Projekty malé i velké, zdařilé i nezdařilé

Náš přehled ukazuje řadu nadějných projektů, které chtějí usnadnit život investora do kryptoměn. Je na každém z nás, kterému projektu uvěříme. Do kterého vložíme své prostředky v rámci tradingu, případně jiného nákupu kryptoměn. Velkým projektům, za kterým stojí transparentní tým můžeme důvěřovat. Jak se ale ukázalo, ne všichni dotáhnou do zdárného konce projekt, který začali. Tak to ale už bývá, a to nejen ve světě kryptoměn.