Rychlost transakcí je jednou z hlavních důvodů, proč se digitální měny stávají tak oblíbené. Není to však jediná pozitivní vlastnost. Další je anonymita. A přestože je Bitcoin nejoblíbenějších kryptoměnou, není plně anonymní. Všechny transakce jsou zaznamenávány v síti blockchain, kam má každý přístup. Kdokoliv tak může dohledat vaše transakce, pokud zná vaši adresu. Plně anonymní kryptoměnou, na kterou se dnes zaměříme, je Monero. Ta je totiž revoluční a její anonymita je absolutní. Tedy zatím.
Co je Monero
Monero můžete znát také pod zkratkou XMR. Jedná se o kryptoměnu, která je na světě od roku 2014. Monero je označení pro síť, ve které je tato digitální měna využívána. Platební síť s veřejně dostupným zdrojovým kódem nikdo nevlastní a neexistuje ani centrální server, který by zaznamenával všechny platby. Jedná se tak o podstatný rozdíl od ostatních kryptoměn, které jsou pouze kopií Bitcoinu. Monero má vlastní protokol CryptoNote a používá vlastní algoritmus CryptoNight.
Soukromí a anonymita pro uživatele virtuální měny
Hlavní důvod, proč je pro spoustu uživatelů Monero tak přitažlivé, je soukromí a anonymita. Nikdo se nedostane k vaším údajům. Nikde nejsou zveřejněny záznamy o tom, kolik peněz máte na účtu nebo jaké platby byly provedeny.
Další výhodou jsou již zmiňované nízké poplatky. Dalším bonusem je fakt, že jakmile se zvýší počet transakcí v síti, tím nižší budou poplatky. U Bitcoinu je tomu naopak. Čím větší počet transakcí, tím vyšší cena za poplatky.
Kdo a jak se tvoří síť Monero?
Síť Monero je tvořena počítači jednotlivých uživatelů. Veškeré transakce provedené v síti se jednou za dvě minuty uloží do bloku a ty se následně spojí do blockchainu, což je sdílený soubor, který obsahuje informace o všech platbách v síti. Zabezpečení sítě a potvrzování transakce je prováděno pomocí těžení. A samotné platby se do bloku zaznamenávají pomocí utajených adres, které jsou velmi podobné číslu účtu.
Jak technicky funguje blockchain síť Monera
Kryptoměna Monero používá technologii pro skrytí příjemce, skrytí odesílatele a skrytí zaslané částky. Stealth adress (skrytá adresa) je metoda, kdy se skryje příjemcova adresa. Do blockchainu se pak zaznamená platba, ale uložen pod jednoúčelovou adresou, které nejsou spojené se skutečným příjemcem. Pošlete-li dvě platby na stejný účet, pokaždé bude adresa příjemce jiná. Tento způsob utajení znemožňuje třetí straně identifikovat skutečného příjemce platby.
Kruhový podpis je další metodou, která zajišťuje anonymitu, ale tentokrát pro odesílatele. Metoda funguje na jednoduchém principu. Odesílatel označí několik adres, ale nikdo neví, z jaké adresy peníze skutečně odešli a nelze nic zpětně dohledat. Čím více však adres označíte, tím vyšší je anonymita, která je však vykoupena za vyšší částku transakčního poplatku.
Dalším nástrojem, který zvyšuje anonymitu sítě Monero je RingCT. Ten ukrývá ve veřejném záznamu velikost transakcí. Částka se rozloží na menší částky a ty se následně mixují dohromady. Podobnou funkci má i Bitcoin, ale je zapotřebí využívat speciální nástroje.
Jakmile si vytvoříte účet, získáte privátní a veřejný klíč. Stealth adresa se generuje pomocí veřejného klíče, který je možné sdílet s ostatními. Privátní klíče jsou vaše soukromé a ty nikomu nesdělujte. Privátní klíč slouží k přihlášení do účtu a díky němu se poznají transakce určené pro vás. V budoucnu se chystá zavedení I2P sítě, což skryje i vaši IP adresu a nikdo nedokáže, že používáte systém Monero.
Jak koupit Monero
Nákup kryptoměny Monero (XMR) je poměrně jednoduchý a probíhá stejně, jako u ostantích kryptoměn. Virtuální měnu XMR si můžete pořídit v online směnárnách nebo ji získat těžením.
Kde koupit kryptoměnu Monero?
Mezi nejoblíbenější burzy pro nákup Monera patří burzy:
Kde uložit Monero
K uskladnění nakoupených mincí slouží peněženka. Existuje několik druhů peněženek od program do počítače až po webové peněženky či peněženky pro chytré mobilní telefony, které však nejsou tolik důvěryhodné a jejich užívání se nedoporučuje.
Bohužel zatím neexistuje hardwarová peněženka pro Monero, ale v budoucnu by se mělo vše změnit.
Aktuální stav proto není ideální pro dlouhodobé držení kryptoměny Monero, protože maximálně bezpečné držení ke dnešnímu dni neexistuje. Nechávat si XMR na burze je vůbec nejvíce rizikové.
Těžba Monera
O potvrzení a ověření transakce se starají těžaři. Všechny záznamy o transakcích si vezme program, který je pomocí speciální hashovací funcke převede do miniatury. Výsledek je krátká šifra, která však musí splňovat určitá kritéria a je těžké ji najít.
Těžaři a jejich stroje používají metodu „pokus-omyl“, při které vznikají různé kombinace a ověřuje se, zda se nejedná o správné řešení. Najít správné řešení je složité, ale ověřit správnost je snadné a rychlé.
Jak funguje těžení?
Počítač si vezme hash (šifru) poslední verze blockchainu a nové transakce. Ty se snaží spojit tak, aby výsledný hash splňoval požadovaná kritéria. Těžař, který vyřeší úlohu jako první získá odměnu. Vyřešený blok se zapíše a celý blockchain je aktualizován. Zbytek těžařů má smůlu a začíná se od znova s novými transakcemi. Odměny pro těžaře jsou důležité, protože bez nich by síť přestala fungovat a měna by ztratila veškerou hodnotu.
Cena a budoucnost Monero
Aktuální cena Monero se pohybuje kolem 5 tisíc korun za jednu minci. Graf vývoje ceny jasně ukazuje, že o anonymní kryptoměny je velký zájem. Od dubna 2014 se Monero vyšplhalo na slušnou částku za jednu minci a tento růst pokračuje. V druhé polovině roku 2017 překročila cena Monera dokonce částku 400 dolarů.
Budoucnost této kryptoměny je zatím viděna velmi růžově a pokud přibude hardware peněženka a možnost skrýt IP adresu, tak cena virtuální měny Monero poroste k nebi. Nabízí totiž jiná řešení a liší se od Bitcoinu poměrně zásadně, což z této měny dělá ještě vice atraktivní investici.