Kam investovat milion

kam investovat milion

Máte na svém kontě volné finanční prostředky? Proč byste je neměli nechat ležet ladem? Poradíme vám, kam investovat milion korun a jak zhodnotit peníze.

Proč se vyplatí investovat?

V České republice se inflace dlouhodobě pohybuje nad dvěma procenty. Ze svého našetřeného či zděděného milionu vám pak ročně ubude více 20 000 Kč! Je jasné, že nechat peníze na běžném účtu u banky znamená, že o ně postupně přicházíte, zatímco banka na nich vydělává. Přitom vaše peníze by měly generovat zisk. Je tedy dobré zamyslet se nad tím, jak investovat peníze a vydělat místo banky.

Češi jsou však stále konzervativní, co se týče investování. Většina jich má pouze založený spořicí účet. Banky ale ani na nich nenabízí úroky vyšší, než je míra inflace. Jaké tedy máte alternativy, když uvažujete např. kam investovat milion?

Do čeho investovat?

Kam investovat bez rizika

Jako úplně první možnost, kterou byste měli zvážit, je investice do sebe sama. Zvyšování kvalifikace, schopnost hovořit plynně cizími jazyky či získání dovednosti, která vás posune někam dál. Může se naučit německy, programovat či ovládat taje marketingu. Možností je nepřeberně. Zvýšíte tím svou uplatnitelnost na trhu práce a můžete si tak zajistit vyšší mzdu. Investice do sebe tak může být tou nejlepší investicí vůbec, která se může dlouhodobě vyplatit. Navíc o své peníze jen tak nepřijdete.

Alternativou je zkusit podnikat. To už je o poznání riskantnější, nicméně volný kapitál je základní podmínkou pro to, abyste mohli rozjet svůj byznys.

Pokud jste ale v pracovním a osobním životě spokojení, můžete se poohlížet po jiných možnostech investování.  Pokud uvažujete jak bezpečně investovat, nabízí se nákup státních dluhopisů. Princip dluhopisů je jednoduchý. Půjčujete státu své peníze na určitou dobu. Následně je dostanete zpět spolu s úrokem. Jedná se o jednu z nejbezpečnějších forem investic, nicméně jejich výnos sotva pokryje inflaci.

Vytvořte si akciové portfolio

Koupí akcie si kupujete podíl na fungování společnosti. Hodnota akcií se mění v čase, podle toho, jakou má firma na trzích hodnotu. Kolik můžete vydělat následným prodejem akcie, však bude záviset nejen na úspěchu dané společnosti, ale i na vývoji celé ekonomiky. V posledních letech zažívají technologické akcie výrazný růst, protože celá společnost je do jisté míry závislá na technologiích.

V době krize letí ceny akcií dolů. Poté, co začne ekonomika opět šlapat, akcie stoupají. Investice do akcií by proto neměly být považovány za krátkodobé investice.

Vyznat se na akciových trzích chce čas a informace. Určitě neutraťte všechny své peníze za akcie jedné firmy. Je dobré si složit akciové portfolio.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Investice do nemovitostí

Pokud disponujete vyšší částkou, může být pro vás výhodné ji vložit do nemovitostí. Ale do jaké nemovitosti investovat? Populární volba je pořízení si investičního bytu. Získáte tak peníze z nájmu. Dobře si ale spočítejte, zda se vám taková investice vyplatí. Ceny bytů ve větších městech jsou astronomické a potrvá mnoho let, než vám nájemníci pomohou byt splatit. Navíc s nájemníky mohou být problémy, když přestanou spolupracovat. Nicméně o byt jako takový nepřijdete a pokud jej máte ve velkém městě, můžete si být jistí, že jeho cena dále poroste. Navíc jde o jediný typ investice, na který vám půjčí banka.

Pořídit si také můžete zemědělskou půdu, jejíž hodnota stoupá.

Pro ty, kteří chtějí začít s investicí do nemovitostí lze doporučit semináře, přednášky a akce. Vyberte si z řady seminářů, např. Investování do nemovitostí od A do Z, Investice do bytů jako cesta k pasivnímu příjmu či speciální seminář zaměřený na Financování nemovitostí.

Alternativní investice

Investovat můžete také do komodit. Tou nejznámějších je zlato, které se v době krize dá rychle přeměnit na hotovost. Jako investice se ale vyplatí pouze, pokud držíte tento drahý kov alespoň 40 let. Počítejte tedy s tím, že jde spíše o bezpečné uložení peněz pro vaše potomky.

Investovat se ale dá do různých dalších věcí. Můžete například sbírat umění, koupit si investiční whisky, ročníkové víno, automobilového veterána, luxusní kabelky apod. Jedná se ale o okrajové záležitosti, u nichž je nejistý zisk a navíc velké riziko padělků apod. Alternativní investice jsou především pro lidi, kteří mají k předmětu investice nějaký speciální vztah.

Další možnosti kam investovat milion

Investovat můžete také do:

  • Peer to peer půjček
  • Investičních fondů
  • Private ekvity
  • Start-upů

Základní rady pro začínající investory

Neočekávejte rychlý zisk. Sice existují zkazky o lidech, kteří na akciových trzích vydělali sta miliony, jde však jen po pár šťastlivců. Pro zkušené investory je normální mít roční zisk kolem pěti až deseti procent. Ti nejlepší z nejlepších pak dosahují zisku dvaceti procent. Všichni jsou ale připraveni, že o své peníze mohou přijít.

Své investice pokud možno rozložte. Nesázejte všechno na jeden podnik, který nemusí vyjít. Lepší je rozhodnout se, kam pravidelně investovat menší částky, než se jednorázově rozhodnout pro zdánlivě nejvýnosnější investici.

Pamatujte si, že čím je investice výnosnější, tím je také rizikovější.

Držte své emoce na uzdě. Když letí indexy akcií dolů, není čas prodávat. Buďte ale připraveni na to, že každá i sebe bezpečnější investice se může pokazit.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.