Kryptoměny již nejsou doménou počítačových specialistů, hackerů a geeků. Dávno překročily IT svět a nyní se těší velkému zájmu společnosti a pozornosti médií. Společně s kryptoměnami, jako je bitcoin, ethereum nebo litecoin, přišla na svět i nová investiční příležitost v podobě Initial Coin Offering ve zkratce ICO.
O co se jedná a jaký má potenciál tato investiční příležitost? A jedná se vůbec o investici?V tomto článku si rozebereme, co je to ICO, v čem jsou jeho světlé a stinné stránky a proč je dobré se o tento druh kryptoměn zajímat.
Co je to ICO
Initial Coin Offering je zkráceně ICO a jedná se v jednoduchosti o první veřejnou nabídku digitální měny. Ještě předtím, než se měna dostane na burzu, je spuštěn prodej digitální kryptoměny. Důvod, proč tak společnosti činí, je vcelku jednoduchý. Snaží se získat potřebný kapitál na další fungování a rozvíjení projektu.
Jinými slovy je ICO (Initial Coin Offering) de facto spuštění nové kryptoměny, kterou vydá start-up nebo společnost. Tímto způsobem nabídne široké veřejnosti možnost podílet se na jejím financování. Společnost využije svého vydaného coinu k získání potřebných financí.
ICO lze označit jako způsob crowdfundingu ve světě kryptoměn.
Mnoho zejména technologických firem si všimlo popularity kryptoměn obecně. Zvláště pro úplně nové společnosti je vydání kryptoměny lákavé, protože tak mohou vybrat poměrně rychle a efektivně peníze, kterými zafinancují svůj další rozvoj. Případně je použijí na vývoj nového produktu, kterým může být nová aplikace.
Co z toho má uživatel/investor?
Osvědčený model v novém kabátu
ICO není zjednodušeně nic jiného, než klasická veřejná nabídka akcií (IPO – Initial Public Offering), ale převlečena do digitálního kabátku. Funguje na stejném principu, jen využívá jiných prostředků. Tradiční firma potřebuje získat dodatečný kapitál a nabídne část svých akcií veřejně k prodeji. Zájemci o akcie zaplatí za akcii určitou cenu, a tím firma získá potřebný kapitál.
Veřejná nabídka akcií je ve většině zemí pod přísnými pravidly a regulována. IPO si mohou dovolit jen firmy, které mají dostatek prostředků a možností k vytvoření této investiční příležitosti. S nabídkou se tak setkáte pouze u etablované firmy nebo nováčků, kteří však mají silné zázemí (podporu silných investičních skupin, profesionálů v oboru a mají předem nasmlouvané banky, atp.).
ICO může připomínat tradiční model crowdfundingu. Jedná se o výběr peněz, které mají sloužit předem vytyčenému účelu. Protiplnění ze strany vyhlašovatelů je však v rámci ICO nejisté, resp. jistě dostanete slíbené tokeny (novou virtuálně měnu), ale nejistá je její hodnota.
ICO funguje jako IPO, ale levněji
Podobnost mezi ICO a IPO je značná. Rozdíl je však v podobě regulace, která je u ICO (kryptoměn) nulová. Díky tomu, že není nabídka regulována je nákladově mnohem výhodnější. Přestože začínají první náznaky regulace, viz případ v USA, kde SEC rozhodl, že některé ICO mají povahu cenných papírů a podléhají tedy regulaci, přesná pravidla pro omezení nebudou pravděpodobně ještě pár let na světě.
Rozdíl mezi ICO a IPO je samozřejmě ještě v podobě hlasovacích práv. Pokud si koupíte akcii, jste akcionáři a máte hlasovací práva. V případě většího podílu jste schopni koordinovat směr společnosti. U ICO kryptoměn si kupujete token – virtuální měnu – a s touto měnou nezískáváte žádná hlasovací práva. Většina měn se snaží o tzv. decentralizaci, tradiční řízení společnosti v podobě výkonné rady, dozorčí rady, managementu nepřipadá v úvahu. Také z toho důvodu je potřebné přistupovat k Initial Coins Offering odlišně. Projekt ICO může být úspěšný, ale to neznamená, že hodnota kryptoměny poroste. A stejně tak se může dít v opačném případě.
Investování do ICO tak sebou nese značná rizika.
Výhody investice do ICO
Nákup coinů během Initial Coin Offering (ICO) je skvělý způsob, jak investovat již od relativně malých částek. Investor vkládá do společnosti prostřednictvím ICO řádově nižší částky, než je tomu například u nákupu nově vydaných akcií. V případě úspěšného projektu je velkou výhodou možnost vysokého zisku.
O největších úspěších ve světě Initial Coin Offering se dočtete níže. Získané coiny lze kromě pozdějšího prodeje využít také podle funkcí, které nabízí původní projekt. Například projekt Storj nabízí prostřednictvím svých coinů decentralizované cloudové úložiště pro své uživatele.
Nevýhody investice do ICO
Obecně vzato investice do jakékoli kryptoměny skýtá určitá rizika. Kryptoměny se vyznačují vysokou volatilitou své ceny. U coinů vydaných pomocí ICO je velice složité předem odhadnout, jakou budou mít hodnotu po jejich zaběhnutí do mainstreamu. Zvláště za poslední roky proběhlo událostí typu Initial Coin Offering tolik, že jen velice málo projektů se probojovalo do již zmíněného mainstreamu kryptoměn.
Nevýhodou tedy je až příliš velké množství projektů. Investoři si musí také dávat pozor, aby nenaletěli investičnímu podvodu. Těm se také níže v tomto článku věnujeme.
Většina ICO směňuje své coiny za bitcoiny. Pokud tedy již máte zainvestováno do samotného bitcoinu, dejte si velký pozor, abyste o své vzácné bitcoiny nepřišli výměnou za později bezcenné coiny náhodného investora.
Kdo se pouští do ICO
ICO vytváří firmy, společnosti nebo jednotlivci, kteří se domnívají, že jejich služba, produkt, technologie nebo řešení má smysl a budoucnost a oni potřebují získat potřebný kapitál do rozvoje celého projektu.
Projekt vytvořený pro ICO většinou funguje na používání vlastní kryptoměny (tzv. tokeny). Ty jsou zásadní pro správné fungování projektu a pokud bude úspěšný, jeho hodnota poroste (vzroste hodnota kryptoměny). S touto vidinou investuje mnoho osob své prostředky do nových tokenů a očekávají, že jejich hodnota vzroste.
Ale nutno dodat, že s tímto obchodním modelem a investiční strategií však přichází celá řada otázek.
Neujúspěšnější ICO
Mezi nejslavnější ICO patří hned několik dnes již zavedených kryptoměn. Ethereum spatřilo světlo světa v roce 2014. V první fázi svého vývoje šlo o ICO vydané programátorem Vitalikem Buterinem. Za prvních 12 hodin, kdy byl v podobě ICO ether nabízen, nasbíralo mezi podporovateli přes 2 miliony amerických dolarů! Kromě své investiční hodnoty je platforma Ethereum také vstupní branou do světa tzv. chytrých kontraktů (smart contracts).
Druhým úspěšným příkladem je NEO (původně nazývané Antshares). NEO se zaměřuje rovněž na chytré kontrakty. Oba dva projekty mají v současnosti více než tisícinásobnou hodnotu oproti jejich skromnému začátku.
Pozor na ICO podvody a scam
Asi nikoho nepřekvapí, když se zmíníme o celé řadě podvodů, které byly provedeny pod nálepkou ICO. Podvody jsou v oblasti kryptoměn celkem běžné. V případě investování do ICO se jedná ještě o rizikovější a náchylnější oblast. Stále se zkrátka jedná o divoký západ, který začíná mít postupně více pravidel – v každé zemi však trochu jiná – a to je další problém.
Existuje celá řada projektů, které vybraly ze začátku kryptoměny (řádově desítky milionů dolarů a poté se staly prázdnými schránkami – projekt vyšuměl, hodnota nové kryptoměny (tokenu) klesla na desetiny dolaru (většina ji totiž prodala).
Jak se za poslední roky ukázalo, svět kryptoměn dokáže být pro investora velice ošemetný. Tak jako v každém investičním oboru lze narazit na podvody, které přinesou zisk jedině vlastníkovi.
Mezi takové scam projekty patřil i PlexCoin. Tento coin nabízel nebývalé vysoké zhodnocení přes 1000 %. Od svého vzniku v srpnu 2017 vybral přes 15 milionů amerických dolarů. V prosinci téhož roku ho oficiálně zastavila až Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC).
Jak investovat do ICO
Riziko je značné, přesto existuje pár obecných zásad, které mohou ochránit váš kapitál.
V prvé řadě vybírejte jen takové projekty, které s vámi souzní a sdílejí stejné hodnoty. Přehled o aktuálních ICO nabídkách naleznete například na stránce icoindex.com nebo tokenmarket.net.
Nedívejte se jen na sexy téma projektu a reklamách, které na vás skáčou na Facebooku. Je potřeba číst WhitePaper, Roadmapu, procházejte vývojový tým, kdo se podílí na řízení projektu a jací developeři pracují na projektu.
Sledujte komunitu, jak aktivní je forum, slack, telegram či další sítě. Takový průzkum by měl být několikhodinový, pokud nechcete slepě střílet, které ICO bude úspěšné a které bude jen další podvod a vy tak proděláte peníze. Ve skutečnosti do většiny ICO investujete pomocí Etherea (kryptoměna ETH), ale to přece musíte také koupit za určitý fiat (tedy CZK, EUR nebo USD).
Na prvním místě je vždy informovanost investora. Své investice byste nikdy neměli vkládat do netransparentních a nedůvěryhodných projektů spojených s ICO.
Pojďme si představit některé hlavní body, které byste měli mít stále na paměti. Pomohou vám také při výběru investice do ICO.
- ICO by mělo mít přehledné a o něčem vypovídající webové stránky. Web sice může být velice hezký, ovšem pokud neobsahuje zcela žádné k projektu relevantní informace, nevkládejte do něj své peníze.
- Dobré ICO, podobně jako dobrá kryptoměna, musí mít jasně daný plán svého rozvoje. Důležité jsou zde pojmy roadmap a white paper. Roadmap mapuje další vývoj, například plán spuštění vlastního blockchainu v případě, že ICO původně začíná na blockchainu etherea. Tato situace je velice běžná. White paper je dokument, ve kterém by autoři měli do hloubky popsat všechna technická i netechnická specifika daného coinu.
- Důležitá jsou jména autorů, případně realizačního týmu nově vznikajícího coinu. ICO je vlastně investiční příležitost. Oproti anonymním kryptoměnám typu Monero je tedy dobré vědět, kdo za ním stojí.
- Méně je někdy více. Platí to také o ICO. Mnoho scamů totiž nabízelo po nákupu jejich coinů řádově 1000% zhodnocení. Pokud ICO nabízí zhodnocení, jistě je dobré držet se reálných hodnot. Podobně vysoká čísla jsou velkým vykřičníkem.
Jak je trh regulován v ČR
Jak dobře vědí už i začátečníci, v mnoha ohledech regulace je kryptosvět zatím v tzv. šedé zóně. Držení kryptoměn ani jejich těžba není ve většině zemích zakázána, ale není ani nijak právně ošetřena.
K české právní úpravě se vyjádřil server epravo.cz, který zde publikoval článek na téma regulace ICO v českém právu. Podle názoru autora tohoto článku je ICO „potenciální veřejnou nabídkou kolektivního investování“. Váže se k němu § 98 zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů. V České republice je nutné tedy počítat s tím, že i na svět kryptoměn lze stáhnout některé současně platné české zákony.
Jak je trh regulován v zahraničí
Podle článku publikovaném serveru Bloomberg jsou kryptoměny v mnoha státech regulovány v tzv. šedé zóně. Jedná se například o Velkou Británii, Francii nebo Indii. Existují státy, které ICO částečně regulují, například Spojené státy americké či Kanada. Nakonec je nutné dodat, že v zemích jako je Čína nebo Jižní Korea je v tuto chvíli zakázané vydávat coiny pomocí ICO. Nezbývá než tlačit na své zákonodárce a doufat, že se situace brzy zlepší.
V poolu se to lépe táhne
Pojem „pool“ zná pozorný čtenář již z článku o těžbě kryptoměn. Všeobecně vzato jde o sdružování lidé do tzv. poolů. V případě ICO jde o společné investování. Jednotlivec tak spojí síly a finanční možnosti s dalšími lidmi. Každý zúčastněný zašle svůj dohodnutý podíl pomocí tzv. smart konraktu. Poolů pro ICO investování jsou dva druhy. Prvním z nich je tzv. Trustless pool. Trustless pool využívá open source smart kontraktů. V praxi to znamená, že si každý může ověřit, že pool nepodvádí. Non-Trustless pool je pak takové sdružení investorů, které využívá pro sběr příspěvků technologii třetí strany.