Informační espresso investora
4. týden v dubnu 2020
Média přesouvají pozornost od zdravotnictví k ekonomice.
Nikdo pořádně neví, co bude následovat. A to ani ti, kteří jsou na finančních trzích několik desítek let. Neodvažují se predikovat vývoj. Mnozí tak zůstávají ve stavu wait-and-see, čekají a dívají se, jak se situace vyvine.
Ustálená poučka k pravidelnému investování se snadno píše, ale mnozí poznávají skutečnost, že se velmi obtížně vykonává.
Velcí hráči tak ale dělají. Investují.
Krize rozdělují společnost – bohatší se stávají bohatšími a chudší chudšími. Střední třída se buď dostává do bohatší skupiny anebo padá k chudší. Většina střední třídy padá k chudší skupině.
1. Nejdůležitější
Aktuální situaci na trzích ovlivňují 3 nějvětší faktory:
- globální virus (koronavirus COVID-19)
- cena ropy
- celosvětové pozastavení ekonomik
Každý z těchto faktorů dokáže výrazně zahýbat trhem, resp. chováním investorů. Pokud čtete zprávy, vnímejte toto trojí tématické dělení.
Krize nebude překonána tím, že se vyřeší pouze jeden z výše uvedených faktorů. Bude to pozitivní zpráva pro trh, ale neznamená to ještě náběh na býčí trh.
Nejpravděpodobnější se zdá postupné nastartování světových ekonomik. Vakcína v produkční variantě bude až v roce 2021.
Cena ropy i samotní investoři se chovají nevyzpytatelně a s výjimkou expertů v oblasti se nedoporučuje vstupovat do této investice. Mnozí si mysleli, že kupovat ropu na 20 USD bylo skvělé. Zřejmě se ale spletli…
2. Data
Grafy o postupu šíření koronaviru ve světě včetně animací od Financial Times. Z grafů je patrné, že vrchol jsme již překonali, včetně USA. Křivky nakažených světově klesají.
Index SP500 šel cenově vzhůru od 22. března 2020 jen díky technologickým gigantům jako je Amazon, Apple, Miscrosoft, pomohl i Netflix. Mnohé tituly ale na tom nejsou tak dobře, což na první pohled výkonnosti SP500 vidět není.
Útraty v e-commerce v USA jsou během posledního měsíce o 30% vyšší než minulý rok. (CNBC). Je cítit obrovský přeliv obchodních aktivit do online světa.
Světový řetězec 24 Hour Fitness, který má přes 400 poboček, zvažuje bankrot.
Kryptoměny
Srovnávací tabulka, kde vidíte krátkodobý horizont výnosnosti jednotlivých aktiv. Doba vstupu do krize ukazuje výhodu držitelům Bitcoinu a zlata. Pozor ale na naskakování do rozjetého vlaku.
Panikařte rychle anebo vůbec.
Nezapomeňte, že výstup z krize naopak přeje akcionářům.
Blockchain.com předpokládá, že Bitcoin (BTC) bude nadále vůdčí v oblasti kryptoměn a bude táhnout altcoiny směrem vzhůru i dolů.
Binance koupil Coinmarketcap. To je velká akvizice a Binance potvrzuje leadership v oblasti kryptoměn a je vidět, že si chce zachovat svůj status i na další roky.
IEO dopadly velmi podobně jako ICO. Byla to éra spekulací a projekty spálily rychle peníze, raději boostovaly ceny, než aby vyvíjely samotný produkt. Pouze 4 z 15 IEO projektů bylo v roce 2019 v plusu. Analytický report Coinmarketcapu.
V kryptoměnách se často mluví o velrybách, jak hýbají cenou. To je pravda, zpochybňovat to nechci. Celý kryptoměnový trh je velmi zmanipulovaný. Následující graf mi ale ukázal realitu rozdělení Bitcoinu napříč uživateli.
- Retail investoři – vlastní méně jak 0,1% dané kryptoměny v oběhu
- Velcí investoři – vlastní mezi 0,1% – 1% dané kryptoměny v oběhu
- Velryby – vlastní více jak 1% dané kryptoměny v oběhu
U Bitcoinu je Retail (běžní malí investoři) zastoupen téměř 89%. Velcí hráči mají pod 10% a velryby 1%.
Tak se pojďme podívat, jak vypadá např. rozložení u tolik oblíbeného BAT (Basic Attantion Token), který kryptokomunita obdivuje.
Velryby drží téměř 50% a dalších 25% velcí hráči. To nahrává mnohem více manipulaci a aktivnímu usměrňování. Pro mě jako investora to je červená značka. Pozor na ty investice do altcoinů.
Přestože některé projekty máme rádi a podpořili bychom je, neznamená to, že do nich máme investovat peníze. Řada „sexy“ společností není investorsky zajímavá.
A jak se proměnilo chování držitelů Bitcoinu za poslední rok? Téměř vůbec! Bitcoin ze 62% lidé drží v rámci HODL strategie (déle jak 1 rok).
3. Názory
Charlie Munger z Bershire Hathaway řekl, že samozřejmě máme před sebou recesi. Narozdíl od minulých, ale bude velmi podpořená státními penězi, takže bude spíše pomalejší ale dlouhotrvající. Tisknutí peněz ho velmi tíží a vidí v tom velký problém.
Ben Miller hodnotí současnou situaci jako jednu z největších příležitostí pro investování. Nehledě na nedávný růst cen akcií, jsou ceny z dlouhodobého hlediska stále v rovině nákupu ve slevě.
Bill Ackman z Pershing Square Holdings, mj. proslavený výzvou k Herbalife a dokumentem Betting on Zero, potvrdil svoji pevnou pozici ve společnostech Berkshire a Hilton. Po krizi budou mnohem silnější. Hilton čeká ještě několik měsíců se ztrátou, ale konkurence na tom je podobně, či dokonce hůře.
Mým názorem je, že hotely (hotelové řetězce) kvůli krizi budou hledat spojenectví, aby přežily. Je možné, že právě Hilton této situace využije a buď někoho koupí anebo uzavře partnerství a posílí svoji pozici na trhu. Partnerství či aliance budou v oblasti ubytovacích služeb budoucnost a budou se formovat během následujících 48 měsíců.
Letecký průmysl v problémech
Zatímco konkurence British Airways dostala pomoc od britské vlády (stejně jako EasyJet), Richard Branson s aerolinkou Virgin Atlantic nikoli. Odvěky boj BA a VA pokračuje. Vypadá to, že ani podporu od vlády spíše nedostane, prý by měl prodat svůj ostrov a s tím, že 14 let neplatí daně v Británii (protože má sídlo jinde), tak se nemá odvažovat ani požádat o pomoc. Na druhou stranu ale zaměstnává stovky/tisíce lidí, tvoří konkurenci v oblasti „monopolních“ aerolinek, společnosti vede k nezisku kvůli podpoře charitativních projektů a celý Virgin Orbit transformoval na výrobu pomůcek proti COVID-19. Peníze žádá v rámci komerční půjčky, pokud na ni dosáhne British Airways i easyJet, proč ne Virgin Atlantic? Názory si můžete přečíst zde.
Letecký průmysl čeká čistka a k bankrotům dojde. Skoro se mi nechce věřit, že by jedním z nich mohla být Virgin Atlantic, Richardova srdcovka a vůbec první velký byznys pod značkou Virgin. Co lze očekávat je omezení leteckých spojů v rámci Virgin aerolinek. Virgin Atlantic je privátní společnost s investory Delta, Air France KLM a Singapore Airlines.
Delta Airlines vlastní 49% Virgin Atlantic. Akcie Delty prožívají těžké dny a umazávají ze své ceny téměř každý týden. Možná i proto Warren Buffett prodal část podílu Delty na konci března 2020.
Hodně investorů (i institucionálních) prodalo část akcií Delty. Dobrou zprávou je, že aerolinka dostala půjčku od vlády ve výši 5 miliard USD. Po dobu pěti let bude moci vláda nakoupit akcie Delty za cenu 24.39 USD. Vláda tak předpokládá, že cena bude do pěti let vyšší. Dnes je 23.10 USD.
Aerolinky mají často v dohodách o státních půjčkách peněz, že nesmí po určitou dobu propouštět zaměstnance. United Airlines ztrácí více než miliardu měsíčně. Zaměstnance nemůže propustit do konce září 2020.
4. K zamyšlení
Senát US neschválil další pomocný balíček pro podnikatele v USA. Poskytování další pomoci bude probíhat pomaleji a čekací doba bude testem pro společnosti, zda-li jsou finančně zdravé.
HBO spustí HBO MAX v květnu 2020. Více zábavy a méně práce. Únik od reality k pasivnímu sledování. Více oveček a méně vlků. Více sledujících a méně tvůrců. HBO dobře ví, že potřebuje být stále v režimu tvůrce. Investovalo obrovské částky a budoucnost vidí (dobře) ve streamování oblíbených titulů (u kterých koupí licenci) a produkci vlastních titulů. Produkce vlastních titulů je jako rozjezd start-upů. Jeden ze sta bude jednorožec. Jako Money Heist u Netflixu.
Herci, modelky, hudebníci a influenceři si velmi oblíbili platformu Cameo.com, která jim nabízí možnost přivýdělku. I oni nyní prožívají těžší dny a chtějí být ve spojení se svojí fanouškovskou základnou. Platforma Cameo umožňuje zažádat o individualizovanou osobní zprávu a celebrita ji pak nahraje na portál a odešle žadateli. Ceny začínají už od 25 dolarů. Zájemcům doporučuju prozkoumat zprávu z Vice.com.
Toto je výborný byznys model platformy a dnes je ideální doba, jak si tímto získat pozornost. Řeší konkrétní problém a dělají svět lepším. Startupy budou mít v následujících 2-3 letech horší pozici v rámci investorských peněz. Ty start-upy, které budou řešit aktuální problémy si získají pozornost snadněji. Tipovanými oblastmi jsou:
- healthcare
- finance
- esport
Budeme žít více online
Budoucnost je online. Tato krize nám to překládá na zlatém podnosu, ale někteří si to stále nebudou chtít uvědomit. Tradiční byznys modely nevymizí, ale jejich podíl se bude zmenšovat. Co je pro investory důležité, že podíl byznysů v oblasti online se bude zvyšovat a růst zde bude silnější. Dlouhodobě.
Dávám do svého hledáčku divoké karty oblast esport.