Ať je bouře jakákoli, je potřeba držet kormidlo pevně

Informační espresso investora

28. 5. 2020

Ke stažení v PDF

Dnes trochu jinak. Úvodní poslání reportu zasvětím doporučeným odkazům. Mají totiž mnohem větší hodnotu, než kdybych cokoli jiného napsal.

Pokud mohu doporučit jeden odkaz, pak je to tento odkaz na video Finanční sebeřízení (cca 90 minut), kde Víťa Válka sdílí své myšlenky a cestu k větší finanční svobodě. Ve 25 minutě a následujících začíná mluvit o tom, jak začínal. Ve 48 minutě pak uvidíte tabulky, které používá pro měsíční revize svého cashflow a finančích cílů. Víťa není full-time investor, je to freelancer grafický designér – a to je na tom tak skvělé.

Pozorný sledovatel si pak všimne dalšího doporučovaného zdroje – cesta k jednomu milionu. Právě tady najdete trackovanou cestu od 58 tisíc USD až k 1 milionu USD v rámci investic. Velmi inspirativní!

Akcie

Lufthansa v největších finančních problémech vyjednala záchraný balíček. Nejvyšší finanční podpora v celé historii Německa. Neuvěřitelné!

Dopad koronavirových opatření na ekonomiku je obrovský, ale většinová populace to stále ještě nevnímá. Spotřebitelské chování se ale v datech už velmi změnilo – tedy v některých oblastech. Důkazem toho může být např. automobilový průmysl, který je druhý po stavebnictví, jež dokáže poměrně přesně indikovat “že se něco děje”. Dubnový meziroční propad v prodejích nových automobilů v Evropské unii je 76%. Finlord zveřejnil pěkný článek s několika tabulkami a grafy.

O společnostech záoceánských lodí (Norwegian (NCLH), Royal Caribbean (RCL), Carnival Cruise Lines (CCL)) se na začátku krize velmi hlasitě hovořilo, protože byly jedny z prvních, kterých se krize dotkla a viditelné to bylo na okamžitém pádu jejich akcií. Dnes o dva měsíce později dokonce došlo ke snížení jejich raintigového hodnocení od Morningstar.

Další velký investiční krok v krizi, tentokrát Tencent (po Alibabě druhá nejznámější asijská akcie) koupil 20% podíl ve společnosti Japan’s Marvelous Inc. – ta se zaměřuje na herní průmysl. O herním průmyslu jsem mluvil také v minulém reportu. Dnes doplním, že Alibaba ještě v herním průmyslu příliš není, ale domnívám se, že brzy do něj vstoupí.

V minulých reportech jsem odryl krok Alibaby do cloud computingu (po vzoru Amazonu). Podobně očekávám vstup Alibaby do herního průmyslu, tak jak to udělal Amazon. Alibaba si však nejprve potřebuje zajistit určitou úroveň cloudových služeb, které ji v gaming průmyslu pomohou.

V květnu 2020 Facebook dokončil akvizici společnosti Giphy, kterou nyní integruje s Instagramem. Další z “prvních vln akvizic” velkých společností. Facebook koupil Giphy za 400 milionů dolarů. Facebook dělá všechno pro to (a zatím to dělá velmi dobře), aby byl stále jednou z nejvýznamnějších společností na světě.

O společnosti Herz a jejím bankrotu jsem už mluvil v minulém reportu. Další významnou zprávou je prodej akcií Herz miliardáře Icahna.

Blockchain a kryptoměny

Zajímavé statistiky ukázala nejen kryptoměnová burza Coinbase, ve kterých mj. Byl zveřejněn poměr prvních nákupů, zda investoři tíhnou k Bitcoinu anebo raději nakupují altcoiny.

IBM zainvestovalo a získalo 7% podíl u společnosti provozující platformu we.trade. Přestože se jedná o blockchainovou novinku, která se objevila na většině blockchain/krypto magazínů, já tu cítím silné propojení IBM s tradičním bankovním sektorem a tento tah považuji za velmi strategický (a do budoucna prospěšný). Platforma we.trade totiž vznikla pro snadnější a efektivnější přístup k finančnímu trhu a obchodování pro banky i samotné společnosti.

CEO společnosti VISA přiznal, že by kryptoměny, konkrétně stablecoiny, mohly ve společnosti fungovat a používat se nikoli namísto, ale vedle současným měn, tedy že by mohly mít v budoucí ekonomice své místo na trhu. Takováto prohlášení pro adopci nových technologií jako jsou blockchain a kryptoměny, je potřeba. O stablecoinech jsem psal i v minulých reportech a určitě patří do mého watchlistu. Avšak investičně zde zatím aktivní nejsem, stále je to podle mě příliš mladý, nejistý, dynamicky výbušný sektor kryptoměnového trhu. Projekty jsou mladé a nemají funkční use-case, který by byl větší a hodnotnější.

Chainlink se spojuje s technologickým jihokorejským gigantem Kakao (provozuje aplikaci pro posílání zpráv KakaoTalk, jedna z nejpopulárnějších v Asii). Spojování v době krize a recese bude stále významnější a myslím, že to bude krok, jak si zajistit své pevnější a silnější místo na trhu.

Peněženka blockchain.com ohlásila, že bude nabízet úročení pro držitele bitcoinu. Toto je podle mého názoru budoucnost a mnozí ji začnou aplikovat, a to nejen online peněženky, ale i další společnosti včetně některých burz (moje úvaha o možné budoucnosti). Úročený vklad na peněžence bude nejen marketingový tah, ale i rozšíření funkcionality pro půjčování bitcoinu intradenním traderům

Investiční fond Greyscale pozorně sleduji už delší dobu. Nyní vkročil do médií opět s přelomovou zprávou. Zdá se, že institucionální investoři mají o kryptoměny a bitcoin stále velký zájem. Během posledních 100 dnů koupil Greyscale 33% všech vytěžených Bitcoinů. Další informací je, že během prosince 2018 až prosince 2019 koupil Grescale na 30 tisíc Bitcoinů. Greyscale věří ale také Ethereu, za rok 2020 koupilo 50% všech vytěžených Etherů.

Zajímavosti

Z podcastů bude velký byznys. Nebude to filmový Hollywood, ale i tak bude vynášet velké peníze. Apple, Amazon a Spotify zaměřují svoji pozornost právě do této oblasti. Trh stále ještě není plně obsazený a je tu prostor pro růst.

Dění okolo Smartwings bylo v posledních týdnech velmi napnuté, zejména v tu chvíli, kdy se začalo mluvit o tom, že by snad stát mohl/měl významně finančně podpořit aerolinku. Dobrý vhled do problematiky nabízí finmag v článku Smrtwings: Zachrňování strategických firem.

V tomto reportu jsem se zaměřil na akcie a kryptoměny. Akcie jsou pro mě konzervativní investicí a kryptoměny jsou velmi dynamickým prvkem, který může udělat velké zhodnocení anebo se taky celý vytratit. Mám však rád určité jistoty, a to pro mě představují akcie. Naopak kryptoměny představují tu část, která dokáže udělat zhodnocení 10x a je to vlastně v tomto trhu docela normální. Smíšení těchto dvou investičních cest je pro mě aktuálně ideálním poměrem toho, kam dnes investovat. Jsem aktivní i v P2P půjčkách (ale tam je alokace výrazně nižší) a do budoucna chci být aktivní v nemovitostech. Dokonce jsem vyzkoušel nákup stříbrných sběratelských mincí. Těmto oblastem se však věnuji přiměřeně tak, abych měl stále své priority před očima. Ať je bouře jakákoli, je potřeba držet pevně své kormidlo a mít vytyčený směr.