Alokace zlata v portfolio nadále 0%

Informační espresso investora

1. týden v červnu 2020

Report ke stažení v PDF.

Nejdůležitější

Díky včasným a velkým intervencím centrálních bank a vlád by krize (snad) neměla mít tak drastické dopady jako tomu bylo u poslední ekonomické krize 2008. Jsme v “lepší” situaci, abychom tuto složitou dobu ustáli lépe.

Itálie a Španělsko, které se jen tak tak dostávaly z minulé krize, rovnou spadly do další a jejich zadlužení a problémy rostou nad přijatelnou míru. Protože jsou však členy eurozóny, jejich problémy se rozprostírají do celé unie. Zpomalí to náš celkový hospodářský růst, jednoduše řečeno se dostaneme nahoru za delší čas.

Varianta krize ve formě “W” (tedy, že nás čeká ještě jeden stejně hluboký propad v blízké době) je spíše variantou pesimistickou, která je na straně méně pravděpodobnějších scénářů.

Úroková sazba v ČR je na hodnotě 0,25%, tak jak tomu bylo v roce 2017. ČNB dokonce uvažuje o snížení na 0%. Výroba automobilů v ČR klesla během krize o 90%. Pokles ekonomiky v 2Q bude zřejmě dvouciferný.

Nejpopulárnější spoření v ČR je stavební spoření. Má ho založené třetina Čechů. Státní podpora až 2000 kroun ročně, zajímavý % výnos a relativní bezpečí a stabilita peněz.

SpaceX dopravila první astronauty do vesmíru. Elon Musk je na vrcholu své kariéry a existence. O čem se méně mluví je fakt, že se Amerika vymaňuje ze závislosti na Rusku (skrze které vypravovalo řadu objektů i astronautů do vesmíru). Mezinárodní spolupráce bude nadále probíhat, ale USA se zdá, že získává další body nezávislosti na okolním světě a to jí dovolí určovat, diktovat, vládnout a být nadále vpředu.

Ekonomika a trh akcií

Amerika poskytla celkově 267 miliard USD jako podporu v rámci koronavirové krize. Další uzavření země a ekonomiky USA Donald Trump vyvrátil i kdyby měla přijít druhá vlna epidemie. Jižní Korea poslala finanční pomoc téměř všem rodinám. Evropská unie zrušila limity na půjčování peněz vládám. Indie spustila záchraný balíček ve výši 1,7 trilionu rupií. To jsou nejvyšší historická čísla, které kdy lidstvo poslalo na “podporu”.

Obchodní válka mezi USA a Čínou stále eskaluje. Tentokrát to jsou lety mezi USA a Čínou. Vzpomeňme návrhy na vyškrtnutí akcie BABA (Alibaba). Plánovaný výstup USA ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a také velmi intenzitní “diplomatická” diskuze nad politickými a ekonomickými vztahy s Hong Kongem. Toto jen tak neustane, za chvíli máme podzimní prezidentské volby v USA. Takže myslím, že celá druhá polovina bude mezi USA a Čínou velmi vypjatá. Krize a návrat do prosperity je jednou z těch významných dob, kde se nejen přerozděluje majetek, ale dochází také k přerozdělování světové moci a vlivu. Peníze jsou až na druhém místě!

Investiční fondy vytváří další prostor pro start-upy. SoftBank otevřela 100 milionový fond speciálně zaměřený na afroameričany. Jedním z důvodů je podpora této skupiny obyvatel. Současně data ukazují, že pouze 1% VC jsou afroameričané. Andreessen Horowitz otevírá Talent x Opportunity fond s 2,2 miliony USD. V malém vznikají iniciativy pro studenty, kteří studují kvůli koronavirové situaci virtuálně a žádné velké cestování je nyní nečeká.

Locus Robotics (pojízdná robotika) získal další investorskou inijekci, nikoli proto, že by byl v problémech kvůli koronaviru, ale aby expandoval a rozšířil svůj podíl na trhu. To je jeden z dalších signálů k tomu, že technologický sektor bude velmi dynamický a je to rozhodně oblast, které osobně věřím.

Lyft (taxi) reportuje 26% nárůst v měsici květnu, znovuotevírání ekonomiky a uvolňování koronavirových opatření vrací svět k normálu.

Kryptoměny

Velmi přehledná a zajímavá data o základních kryptoměnách získáte zde. Rozšířená data jsou pak dostupná pouze pro předplatitele.

V případě zájmu o nastudování jednotlivých kryptoměn, doporučuju shrnutí od Binance Research. Jedná se o důvěryhodný zdroj s přehledným obsahem.

Proč mluvíme o nástupu kryptoměn a ústupu tradičních peněz? Virtuální pohyby jsou stále častější a lidé mnohem méně manipulují s hotovými penězi (cash). Švédsko je názornou ukázkou.

Libra (kryptoměna od Facebooku, obsáhlý report zde) se snaží inovovat platební styk, podobně jako SpaceX inovoval vesmírný průmysl. Přestože má Libra mnohé odpůrce a nesetkala se s příliš pozitivním přijetím, donutila mezinárodní organizace i jednotlivé vlády světa k cílené komunikaci nad virtuálními platebními systémy, digitálními penězi. Někteří by mohli říci, že jsme teprve na samotném začátku, já spíše situaci přirovnávám, že jsme někdy na kraji horizontu a otevírá se před nám další část dosud ukrytého světa.

IBM a Accenture tlačí na USA, aby se více věnovala blockchainové technologii, protože se zdá, že Čína a Rusko mohou získat velký náskok.

Světové ekonomické forum začíná komunikovat tzv. Blockchain Bill of Rights, kde by měly být zavedeny bezpečné principy fungování společnosti v decentralizované a blockchainové budoucnosti.

Zlato

Během krize 2020 mnozí nakoupili zlato. Ti, co ho prodávají, tak zapracovali na marketingových aktivitách a vyzvihovaly výhody investice do zlata. Dělají to i dnes, přestože historicky je známé, že cena zlata je na vrcholu právě v krizích. Mnozí i tak v Q1 a Q2 zlato nakoupili a nakupují. Pro jistotu. Říkají, že z důvodu diverzifikace, z důvodu, že to tweetoval Robert Kiyosaki, z důvodu, že jim to docela dává smysl. Zlato v zásadě historicky udržuje svoji hodnotu. Dlouhodobě kompenzuje inflaci a nemůžou tak tímto rozhodnutím udělat něco velmi špatně. Sice možná nezbohatnu, ale budu držet nějaký majetek.

Můj pohled na zlato jako investici velmi rezonuje s Warrenem Buffetem. Zlato v mém investičním portfoliu nemá místo. Jeho alokace je 0% a nadále bude 0%. Právě v této době jsem to chtěl připomenout a připojuji výroky nejvýznaměnjšího investora za posledních 100 let určitě.

Warren Buffett napsal v dopise akcionářům v roce 2012.

Dnešní světová zásoba zlata je přibližně 170 000 metrických tun. Kdyby se všechno zlato sestavilo dohromady, mohla by z něj být krychle o straně přibližně 21 metrů. Představte si, že se pohodlně vejde na dvě basketbalová hřiště. Při 1750 dolarech za unci, což je cena zlata v době, kdy toto píši, by měla hodnotu přibližně 9,6 bilionu amerických dolarů. Této krychli budeme říkat hromádka A. 

Teď vytvoříme hromádku B se stejnou cenou.

Za tuto sumu bychom mohli koupit veškerou zemědělskou půdu ve Spojených státech (162 milionů hektarů, s produkcí cca 200 miliard dolarů ročně) a navíc 16 společností Exxon Mobil (nejziskovější společnost světa, jedna každá vydělává více než 40 miliard dolarů ročně). Po těchto nákupech by nám stále zbyt 1 bilion dolarů na běžnou útratu.

Dokážete si představit investora, který má 9,6 bilionu dolarů a vybere si hromádku A namísto hromádky B?

Samozřejmě je nyní ocenění zlata i akcií na jiných úrovní, ale podstata přirovnání nemizí, ba naopak, je pro mnohé zřetelnější.

Buffett také ke zlatu dodal.

Vykopali ho někde v Africe, my jsme ho pak roztavili, vykopali jsme jinou jámu, pohřbili ho v ní a zaplatili lidi, aby stáli kolem a hlídali ho. Nemá vůbec žádné využití. Kdokoli se na naše počínání dívá z Marsu, musí nad tím kroutit hlavou.

Hodnota zlata spočívá v lidském přesvědčení chránit jeho hodnotu. Zlato je bezcenné. Stojí tolik kolik stojí, protože jsou lidi ochotni platit za něj takovou cenu. Největší problém zlata je, že nevytváří žádnou další hodnotu. Prostě jenom je (tj. prosté bytí). Zlato se sice používá v průmyslové výrobě, ale tak málo, že to jeho množství neospravedlňuje.

Kdo zlato kupuje, tak prostě jen doufá, že někdy v budoucnu tu bude někdo, kdo za něj zaplatí více. To ale není investování! To je hazard (slova Warrena Buffetta). 

Chytrý investor by se měl obklopovat aktivy, které tvoří hodnotu. Aktivy, které v průběhu lidského času generují nějakou hodnotu. Je to proces, kdy se něco produkuje. Postupně se tak vytváří bohatství. A to je investování.

Dosáhl trh už svého dna?

Pokud máte před sebou tuto otázku týden co týden, zkuste změnit alespoň na chvíli mindset a uvědomit si, jak by tato otázka vypadala, kdyby si ji pokládal investor, který pravidelně investuje. Taková otázka pro něj v ryzí podobě neexistuje. Pravidelné investování nám dává jistotu, že nám “neujede vlak” a že budeme investovat i tehdy, když jsou ceny “dole”.

Celý rok 2020 bude v ekonomických učebnicích a je skvělé, že ho žijeme. Pokud budeme pozorní, můžeme se mnohému přiučit. Náš život zřejmě neskončí za rok ani za dva, proto buďme trpěliví a krůček po krůčku dělejme změny, postupně. Finanční svobody a nezávislosti nemusíme dosáhnout za 48 měsíců. I pět let je krátká doba. Deset let je krátká doba. Zbytečně nespěchejme, historie náš učí, že se to čast nevyplácí.

Tento report jsem záměrně vytvořil s minimem událostí a zařadil více kontextu. Někteří investoři si stále myslí, že čím častěji se budou dívat na ceny akcií (či jiných aktiv) a čím častěji budou sledovat zprávy, tím budou investorsky připravenější, akceschopnější, vzdělanější a tím pádem i úspěšnější. Toto pravda však není. Více záleží na kontextu než-li na frekventovaných zprávách, událostech, výsledovkách, atp. Zejména pro nás, běžné investory, kteří nevěnují investování full-time, je přístup kontextu tím správným namísto denního/týdenního sledování “co se děje”.