Bitcoin cash – ambiciózní fork bitcoinu, milovaný i nenáviděný

Co je bitcoin cash? V mnoha ohledech je to kontroverzní kryptoměna. Mnoho lidí vidí v tomto altcoinu naději, jiní jej považují pouze za příživníka na dobrém jménu bitcoinu samotného.

Vlastnosti bitcoin cash

Bitcoin cash je decentralizovaná kryptoměna fungující na principu proof-of-work (PoW). Tento systém je již ve světě kryptoměn zavedeným pojmem. Vyjadřuje tu situaci, kdy se o určitou měnu stará celá komunita těžařů. Ať už jsou to malí těžaři nebo velké specializované společnosti, všichni těží pomocí svého hardwaru.

Za vytěžený blok v rámci blockchainu pak těžař dostane odměnu. Kromě tohoto způsobu odměňování pak ještě „sesbírá“ určitou část transakčních poplatků, které mu připadnou podle toho, kolik obslouží transakcí.

Výhody a nevýhody BCH

Začněme pozitivně. Bitcoin cash se pokusil o jakousi reformu bitcoinu. Popularita stávajícího bitcoinu raketově vzrůstala, a tak se jeho síť zahlcovala. Na těžaře čekalo mnoho nepotvrzených transakcí.

Každý blok v blockchainu je kapacitně omezen. Vejde se do něj tedy zákonitě jen určitý počet transakcí. Každá z nich zabírá nějaké místo. A protože počet transakcí obrovsky vzrostl, ale kapacita zůstala stejná, navýšil se poplatek za převod BTC na jinou peněženku.

Bitcoin cash podstatně navyšuje kapacitu jednoho transakčního bloku v blockchainu – na 8 MB z původních 1 MB. Oproti BTC má tedy teoreticky BCH kapacitu až osminásobnou. Problém je ale jinde.

Nyní se přesuneme k nevýhodám. Hlavní nevýhodou je ta skutečnost, že bitcoin cash není s původním bitcoinem kompatibilní. Představme si situaci, kdy například prodejce elektroniky zavedl ve svém obchodě platební systém podporující bitcoin. Po vzniku nové měny by jeho zákazníci měli mít levnější poplatky za platbu u něj. Nicméně pro příjemce platby to znamená nutnost se adaptovat na novou měnu.

Reálně je tedy bitcoin cash využíván mnohem méně než bitcoin. Bitcoin cash může pojmout o mnoho více transakcí, ale vzhledem k nižšímu povědomí o něm. Rozšířená kapacita tak u něj není aktuálně moc přínosná.

Okolnosti vzniku bitcoin cash

Bitcoin cash (BCH) vznikl hard forekm, tedy oddělením od původního bitcoinu. Stalo se tak na úrovni bloku č. 478559 1. srpna 2017. Od tohoto data má BCH blockchain vlastní. Fork je ve zkratce událost, kdy se původní kryptoměna rozdělí na dvě. Nově vzniklá měna z té první vychází po softwarové stránce. Většinou modifikuje ne zcela vyhovující vlastnosti svého předchůdce. Nevýhodou „trvdého forku“ je ta, že z původní měnou není zpětně kompatibilní.

Již v červenci roku 2017 byl na nizozemské konferenci Future of Bitcoin představen protokol s názvem Bitcoin ABC. Bitcoin cash vznikl posléze na jeho základě.

Bitcoin cash do jistě míry využil doby, kdy se začala nezanedbatelně stoupat cena BTC. Jeho přijetí uživateli však nebylo jednoznačně pozitivní. Mnoho lidí vidělo bitcoin cash jako příživníka na slávě bitcoinu.

Cena a těžba BCH

Hodnotu all-time-high, tedy nejvyšší dosaženou bychom nalezli u BCH loni v prosince. Tehdy dostáhla svého vrcholu bitcoinová horečka, která byla značně vytvořena a podpořena médii po celém světě. Nejvyšší hodnotu měl bitcoin cash dne 19. prosince 2017. Graf níže tento vývoj názorně ukazuje!

Hodnota BCH tehdy činila neuvěřitelných 4355 dolarů! V době psaní článku, na konci května 2018 je jeho hodnota řádově nižší, cena se pohybuje okolo hranice 1000 dolarů za jednu virtuální minci.

Bitcoin cash funguje na principu proof-of-work. Jeho těžba tedy probíhá stejně jako např. u bitcoinu. Těžaři se výkonem svých zařízení starají o provoz celé sítě a za vytěžené bloky v rámci blockchainu dostávají odměnu. Kromě algoritmu celého systému je jejich příjem generován také z vlastních transakcí. Nutno poznamenat, poplatky jsou v síti BCH oproti bitcoinu nižší. V poslední době se pohybují okolo 0,1 dolaru za jednu transakci, což je přibližně desetina aktuálního transakčního poplatku u BTC.

Spory mezi BTC a BCH

V poslední době také vrcholila kauza webu bitcoin.com. Tento web spravují výhradně podporovatelé kryptoměny bitcoin cash. Spor vznikl již loni, kdy byly publikovány články vyzdvihující bitcoin cash. Podle kritiků nebyly podané informace o bitcoinu (BTC) zcela objektivní. Šlo zejména o sporný výrok, že „bitcoin cash je původním blockchainem a bitcoin (BTC) je jeho hard forkem“. Ve skutečnosti je ale opak pravdou.

Květnový fork BCH

Jako novinku je také třeba uvést, že i sám bitcoin cash si v nedávné době, konkrétně 15. května, prošel dalším hard forkem. Vzniklý fork zvýšil z dosavadních 8 MB velikost jednoho bloku až na úctyhodných 32 MB, tedy technicky nový blockchain zvládne ještě čtyřikrát víc transakcí. Opět je ale potřeba brát v potaz, že oproti původnímu systému samotného bitcoinu (BTC) není tato hranice ani zdaleka tak aktivně využita. Zůstává tedy otázkou, zda takové vylepšení bylo opravdu potřeba. Cena BCH do značné míry pouze kopíruje cenu původního bitcoinu. Pro predikci vývoje jeho ceny tak zůstává zásadn sledovat vývoj ceny původní měny. Uvidíme, zda zmíněná vylepšení kódu přinesou této měně v budoucnosti štěstí.

Kde koupit BCH

Bitcoin cash se stal již zavedenou kryptoměnou. Kde koupit BCH konkrétně? Pořídit lze v současnosti na mnoha směnárnách, jmenovitě např. na směnárnách Binance, Kraken, HitBTC, Bithumb nebo Coinbase.