Akcie Allergan [AGN], příležitost k nákupu

Akcie Allergan (ticker AGN) nabízí aktuálně po nevydařené fúzi se společností Pfizer zajímavou možnost k investici. Pár rychlých poznámek a myšlenek, ze kterých vycházím.

Pfizer zrušil fúzy s Allerganem a akcie AGN klesly

V dubnu 2016 společnosti Allergan a Pfitzer došly k závěru, že k plánované fúze nepřikročí. Fúze byla plánovaná především kvůli daňové optimalizaci Pfizeru. Ten chtěl fúzí legálně přesídlit své sídlo do Irska (aktuální sídlo Allerganu). Americké ministerstvo financí však zavedlo nová přísnější pravidla pro americké společnosti, které uvažují o změně sídla mimo USA. Jinými slovy chtějí zabránit daňovým únikům.

Česká média (článek ekonomika.idnes.cz zde) v předstihu – již v listopadu 2015, a bohužel chybně, informovaly o tom, že Pfizer přebere Allergan pod sebe, tedy, že fúze proběhne. Pozor na zprávy, které čtete!

Fúze v hodnotě 160 miliard dolarů (téměř 4 biliony korun) vyvolala průdký pád hodnoty akcie Allerganu. Nebyl to totiž první pokus o fúzy. Tento, stejně jako ten předchozí nedopadl pro farmaceutické společnosti dobře.

AGN duben 2016

Téměř okamžitý propad z hodnoty 277 na hodnotu 236. Ve větším časovém úseku to je z hodnoty 300 na minimum 200.

Příležitost trvá od dubna 2016

Od dubna 2016 šla cena akcí ještě níže a v květnu byla na svém dosavadním minimu. Aktuálně se pohybujeme kolem hodnoty 240 USD na akcii. Tuto hodnotu považuji za vhodnou k nákupu akcie Allerganu.

AGN 2016

Allergan není dividendová akcie

Allergan je mojí první akcií, která není dividendově založená. Aktuální hodnota dividendy je 0,08%.

Nákup akcie směřuje ke spekulaci, že její cena poroste nahoru.

Technická analáza AGN, Allergan

Akcie Allergan AGN technická analýza

Data z portálu FinViz.com zde

Market Cap je 93B. Allergan je obrovská společnost.

P/E na úrovni 13.83. To je stále dobré.

Debt/Eq: 0,59. Výborné, společnost není moc zadlužená.

Profit Margin: Nedohledal jsem. Nahrazuji tedy Sales hodnotou, která je 30-50% v plusu. Výborné hodnoty.

Graf akcie Allergan z 2015 – 2016

AGN týdenní

Graf akcie Allergan z 2009 – 2016

AGN roční

Společnost Allergan od roku 2009 mírně stoupala. Od roku 2013 je prudký vzestup. V druhé půlce 2015 přichází pád a od půlky 2016 jde Allergan opět mírně nahoru.

Ve střednědobé horizontu je moje predikce k hodnotě 300 USD za akcii.

Významené události

V první čtvrtině roku 2016 se Allergan rozhodl prodat část svého byznysu, a to konkrétně výrobu generických léků izraelské společnosti Teva. Prodej/odkup není tak jednoduchý a ve skutečností jde o byznysové propojení. Allergan získává ve společnosti Teva 10% podíl. Společnost Teva mj. působí i v České republice, kde patří mezi největší farmaceutické společnosti.

Co o Allerganu říkají ostatní?

Jan Traxler, investiční poradce z FINEZ Investment Management dle vyjádření přikupoval akcie Allerganu (článek z 3.6.2016 na Penize.cz zde).

Proč investovat do Allergan, AGN?

Farmaceutický průmysl je budoucnost. Společnost Allergan je dostatečně velká, aby nejen udržela svoji pozici, ale aby výrazně rostla. Svoji silnou pozici opakovaně dokázala nabídkou k akvizici od společnosti Pfizer.

Propad hodnoty akcií Allergenu po nevydařené fúzi s Pfizerem není racionální. Společnost Allergen má stále dobré finanční výsledky, téměř nic se nezměnilo, jen trh zareagoval ke snížení pozice.

To považuji za příležitost k nákupu, kdy je hodnota akcie iracionálně podhodnocena. Dříve či později půjde Allergan zpět na hodnotu akcií, kde byly před fúzí.

Po obchodu se společností Teva získal Allergan značnou hotovost. Šéf společnosti následně sdělil, že prostředky bude investovat do růstu společnosti Allergan.

To je skvělá tečka a posílá jednoznačnou odpověď pro investory, jakým směrem bude vedení Allerganu hnát společnost. Pro mě osobně to je výborná zpráva a přístup, který zajistí společnosti dlouhodobý recept na úspěch.