Kryptoměna NEM (XEM): Základní vysvětlení a její budoucnost

nem xem kryptoměna

Kryptoměna NEM je peer-to-peer měna, která po vzoru ostatních měn využívá technologii blockchain. Seznam kryptoměn se rozrostl v březnu roku 2015 právě o NEM. Na rozdíl od mnohých jiných virtuálních měn, využívá  kryptoměna NEM programovací jazyk JAVA. Další velký rozdíl je v použitém algoritmu. Zatímco většina měn využívá algoritmus proof-of-work, NEM využívá proof-of-importance.

Základní vysvětlení aneb Co je NEM

Jak funguje NEM a Proof-of-importance

Algoritmus Proof-of-importance, jak již samotný název napovídá, je založený na důležitosti uživatelů sítě NEM. Algoritmus POI totiž stanoví důležitost jednotlivých uživatelů sítě, podle přínosu, který pro tuto síť mají. Důležitost je pak rozdělována na základě jasně daných pravidel.

Jako „důležitý“ uživatel je označován ten, který v rámci sítě aktivně posílá měnu, případně který vlastní a drží větší počet kryptoměny na svém účtu.

K čemu NEM

Tvůrci se pomocí kryptoměny NEM snaží vyřešit jeden ze základních problémů většiny kryptoměn, a to kumulace velké části mincí v rukách několika málo držitelů. Prakticky se jedná o první blokádovou síť Smart Asset. To znamená, že je NEM postavena především pro výkonnost v podnikové sféře. Pomocí tohoto projektu můžete spravovat aktiva jako měnu, cenné papíry a mnoho dalších. Samotná kryptoměna NEM pak slouží k placení poplatků v této síti.

Zasílání kryptoměny

Když uživatel A pošle NEM uživateli B, tato informace se pak šíří přes další uživatelé dál. Tato informace se pak zaznamenává, aby se zamezilo případným podvodům, o které by se uživatelé mohli pokusit. V rámci sítě NEM se samozřejmě můžou posílat také další informace, nejen ty o platbě.

Kryptoměna NEM (XEM) je dělitelná na 6 desetinných míst a celkový počet mincí v budoucnu nepřesáhne 9 miliard, což je ale oproti některým jiným kryptoměnám obrovské číslo. Například kryptoměny bitcoin bude vytěženo jen 21 milionů. Oproti 9 miliardám je to opravdu malé číslo.

Těžba NEM se nazívá sklízení

Oproti jiným měnám se NEM netěží, ale sklízí, ačkoli je princip sklízení poměrně stejný. Těžař musí mít ve svém počítači nainstalovaný program. Ten pak kontroluje finanční a informační toky v síti. Těžaři pak vytvářejí bloky informací, které se ověřují a jednotlivě se pak zadávají do blockchainu. Blok se přitom vytváří každou minutu. Abyste se ale mohli stát „těžařem“, potřebujete na svém účtu mít alespoň 10 000 NEM (XEM).

Každý těžař má pak různou důležitost. Tu mu pak přidělí algoritmus POI.

Jak koupit NEM (na burzách označení XEM)

Napadla vás otázka, kde koupit NEM? Kryptoměna NEM je na burzách označována pod symbolem XEM.

Bohužel, NEM (XEM) je méně známou kryptoměnou, proto je trochu složitější ji nakoupit. Ve směnárnách nepochodíte. Naštěstí ale existují burzy, na kterých můžete kryptoměnu NEM nakoupit.

Samozřejmě bude potřeba nejdříve nakoupit bitcoin, litecoin nebo ethereum. Ty pak v patřičném kurzu směnit za NEM (XEM). Nákup NEM tak probíhá přes bitcoiny či jiné rozšířené měny.

Pokud nemáte ještě bitcoin, využijte rozšířené burzy CoinMate, která má výborné recenze od českých uživatelů.

XEM pak koupíte na burze Binance či Bittrex.

Jak bezpečně držet kryptoměnu NEM

Pokud chcete držet mince v bezpečí, je rozhodně doporučeno nechat je na burzách. Většina internetových peněženek NEM (XEM) nepodporuje, takže byste zřejmě s ničím bezpečnějším nepochodili. Je proto potřeba najít peněženku, která NEM (XEM) podporuje.

Výhody a nevýhody NEM

NEM s sebou přinesla také novinky, které mají možnost zahýbat světem technologií. NEM využívá šifrovanou komunikaci a také systém reputace Eigentrust++ a také algoritmus POI.

Co možná nevíte je fakt, že NEM měl původně vzniknout jako odnož NXT, nakonec ale vznikl jako zcela nový kód.

NEM má velkou oblibu především na asijských trzích, v Evropě až takovou oblibu zatím nemá.

O provoz NEM se stará nezisková organizace NEM.io Foundation, která byla založena v Singapuru. A to je velkou slabinou NEM, která nebývá všemi označováno jako kompletně decentralizovaná. Tato organizace totiž kryptoměnu vlastní a rozděluje ji, což by mohlo mít za následek vědomé hýbaní s kurzem, to se ale pouštíme na pole spekulací.

Cena XEM

cena nem xem kryptoměny

Přesto v roce 2016 zaznamenal NEM kurz rekordní nárůst na burze. Později ale přišla korekce kurzu, což vedlo k pádu kurzu měny. I přes korekci zaznamenával graf vývoje kurzu vzestupné tendence, což vedlo také k nárůstu tržní kapitalizace.

Aktuální cena

Jaká je budoucnost kryptoměny NEM

NEM je zajímavým projektem, který přináší mnoho zajímavých technologií, které se mohou využívat i jinak. Ačkoli co se týče kapitalizace NEM klesla, rozhodně by mohla mít velmi zajímavou budoucnost, když ne v našich končinách, tak alespoň na asijském trhu.