16 nejlepších zdrojů o bitcoinu a jak se nejrychleji zorientovat

Bitcoin jako nejsilnější decentralizovaná měna mezi kryptoměnami dokazuje celému světu, že si své místo zaslouží. Po Brexitu si získala po delší době opět velkou pozornost. Pokud i vás bitcoin zaujal a hledáte informace, jak se rychle dostat do obrazu, tento rozcestník je na míru ušitý. Bitcoin už překročil hranici 4000 USD, několikrát zažil propad, avšak stále poutá pozornost. Zhodnocení, které se nabízí se obrovské. Zároveň se však jedná o obrovskou volatilitu a mnozí tak namísto investice hovoří o spekulaci.

Akce: Vyzkoušejte burzu CoinMate – kupujte a prodávejte bitcoiny za české koruny. Vše v češtině!

Snažil jsem vypíchnout zdroje, které vám pomůžou se co nejrychleji dostat na dráhu a zorientovat se v rozjetém vlaku. Neztrácejte trpělivost, když informacím ze začátku nebudete rozumět. Studium bude vyžadovat několik (desítek) hodin k dobré orientaci.

1. Co je to vlastně Bitcoin (BTC)?

Pro začátek bude dobré vytvořit si základy z české wikipedie. Stále platí, že pokud chceme do něčeho investovat, měli bychom tomu rozumět.

Shlédněte anglické video, které srozumitelně vysvětluje, co je to bitcoin a jak funguje.

Další základní informace najdete na portálu CoinDesk.com v sekci Guides > What is Bitcoin.

2. Zajímá vás bitcoin? Kde zjistit více informací?

CoinDesk.com

Články na CoinDesk.com jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Najdeme zde základní vysvětlení, jak bitcoin pracuje, jsou tu i pokročilé detailní analýzy a také novinky ze světa kryptoměn. Jeden z důvěryhodnějších portálů v této oblasti.

NewsBTC.com

Portál NewsBTC.com, který se soustředí na přinášení novinek ze světa bitcoinu. Najdete zde každý den nový článek. Líbí se mi jejich časté technické analýzy nejen pro bitcoin, ale také pro Ethereum.

Cryptocoinsnews.com

Portál Cryptocoinsnews.com věnuje velkou pozornost bitcoinu, ale řada článků je také o blockchainu obecně či jiných kryptoměnách. Doporučuju sledovat, protože získáte větší perspektivu o situaci na trhu a trendech do budoucna.

3. Kde číst o bitcoinu v češtině?

Cointelegraph.cz

Český portál Cointelegraph.cz přináší novinky ze světa kryptoměn. V českém prostředí jeden z nejlepších. Nový článek přichází jednou za týden či 14 dní, to je snad jediná nevýhoda.

BitCash.cz

České forum BitCash.cz o ekonomice digitálních měn včetně bitcoinu nabízí prostor pro dotazy a odpovědi. Není příliš aktivní ani obsáhlé, ale třeba tam narazíte na něco zajímavého, co vás posune kupředu.

Problém českých webů o bitcoinu a kryptoměnách

České weby, které informují o kryptoměnách ve většině případů jen přepisují články z anglických zdrojů, případně je lehce doplňují. Originální (myšleno původní, nové) myšlenky v českém prostředí příliš nepřicházejí. Jsou to tedy zprávy zprostředkované a současně se zpožděním. Vím, že někomu dělá problémy číst zprávy v anglickém jazyce, ale pokud chcete být aktivní v investování a spekulování na trhu s kryptoměnami, důrazně bych doporučil začít načítat v angličtině.

4. Kde obchodovat Bitcoin?

Kde obchodovat bitcoin

Možností, kde dnes můžete obchodovat s bitcoinem (prodej-nákup) je velmi mnoho. Důležité je vybrat si platformu, která je důvěryhodná a stabilní. Poplatky samozřejmě hrají také roli.

Portál BitcoinChartMarket.org (viz obrázek výše) zobrazuje aktivitu na jednotlivých obchodních platformách, nejen pro bitcoin, ale také pro další digitální měny jako je Ethereum, Litecoin, DogeCoin a další.

Při výběru burzy si vždy spočítejte náklady za poslání peněz na burzu (budete posílat CZK nebo EUR nebo USD), jak dlouho bude trvat dobití účtu a jaké všechny kryptoměny se dají na burze obchodovat.

Bitcoin burza CoinMate.io

CoinMate bitcoin obchodování

Nejjednodušší platforma a burza pro obchodování s bitcoinem na začátek. Nákup i prodej bitcoinů na jedno kliknutí. Neruší vás zbytečně žádné složité obrazovky s grafy.

Můžete zadat samozřejmě i automatický prodej či nákup v určité hodnotě. Výhodou je také rychlé a snadné dobití účtu skrze českou banku – dobití z FIO banky navíc včetně sobot a neděl do 2 minut. To může být velmi důležité zejména, pokud Bitcoin prožívá nějaký dump nebo pump. Pravda, že kurzy při rychlých změnách nekorespondují přímo s kurzy zahraničních burz, avšak časem se srovnávají.

Jedná se o českou burzu – to je obrovká výhoda. Lze obchodovat bitcoin (BTC) nebo litecoin (LTC). Takže pokud chci provést rychlý nákup a nechci čekat na dobití EUR na zahraniční burzu, pak koupím BTC na CoinMate, směním na LTC, přepošlu LTC na zahraniční burzu (Bittrex, viz níže), kde koupím jinou kryptoměnu (např. ETH, DASH, Monero,…). Převod BTC z burzy na burzu je mnohem dražší než převod LTC – proto převádíme litecoiny a nikoli bitcoiny.

Chci začít obchodovat Bitcoin na CoinMate. Po registraci a dobití prvních peněz na burzu je nutná autorizace, tak jako u ostatních burz s kryptoměnami. Přečtěte si celou recenzi a návod, jak začít na CoinMate.

Kraken.com

Kraken je důvěryhodná a stabilní platforma s nižšími poplatky. Uživatelské prostředí je přehledné a nabízí řadu aktivit. Výhoda Krakenu je také to, že zde můžete obchodovat i další kryptoměny (např. Ethereum, Dash, Monero, Ripple, Litecoin).

Další burzy pro obchodování s BTC a dalšími kryptoměnami

K největším platformám pro obchodování digitálních měn patří Bitfinex, Poloniex, Bittrex, OkCoin, Bitstamp. Burz je skutečně hodně – pokud máte vybranou konkrétní kryptoměnu, kterou chcete koupit, pak si zjistěte, na kterých burzách se obchoduje. V případě, že jich je více, pak zvolte tu, která má pro vás nejvýhdonější podmínky, viz výše.

5. Kde sledovat vývoj kurzu Bitcoinu?

bitcoin sledování kurzu

Zdrojů je neuvěřitelně hodně a každému zřejmě bude vyhovovat něco jiného. Na obchodních platformách, kde prodáváte nebo kupujete bitcoin jsou základní grafy. Avšak ne vždy jsou plně vyhovující.

Já používám TradingView (viz obrázek). Konkrétní odkaz na kurz bitcoinu přikládám zde.

Líbí se mi, že je velmi intuitivní a nabízí možnosti rozšířených analýz, vlastního kreslení křivek, atd.

Aplikace na Smartphony jsou skvělé a v případě bitcoinu mohou plnit nepostradatelnou funkci upozornění (alertů) a případně rychlý obchodů. Dobrá je aplikace Kraken (na iOS ke stažení zde) a ve spojení s webovou platformou, na které máte účet, plní své funkce na jedničku s hvězdičkou.

6. Kde si založit peněženku na bitcoin?

Možností je opět velmi mnoho, důležité je si uvědomit, že pokud máte bitcoiny či jinou kryptoměnu na burze, pak hrozí nebezpečí krádeže (vykradení burzy, jak se stalo např. Mt. Gox). Pokud nemáte k bitcoinům privátní klíče, nejsou de facto vaše. Můžete zvolit online peněženku, kdy budete mít BTC uložené na cloudu, v některých případech si můžete požádat o privátní klíče (např. u bitcoin peněženky BlockChain.info).

Ale pokud máte v investici desetitisíce korun, pak doporučuji nejbezpečnější variantu uložení kryptoměn, a to na hardwarovou peněženku. Já používám Trezor a mohu vřele doporučit.

Jak danit kryptoměny

S rozšířením kryptoměn se stále více mluví o zdanění a účtování virtuálních měn. Jak nakládat s kryptoměnami z pohledu účetnictví a daňových zákonů není jednoduchá otázka. Danění se liší na základě naší činnosti, zda podnikáme jako fyzická osoba či právnická osoba, zda těžíme kryptoměny anebo obchodujeme na burze. Uplatňovat standardních 15% ze zisku pro všechny případě prostě nelze. Tématu danění se věnují advokáti konkrétně v článku Jak danit kryptoměny.

Zájemcům zasílám své tipy a myšlenky z oblasti zhodnocování peněz, investic a také krypto-světa. Pro odběr se přihlašte.

[convertkit form=4988977]